"Łukaszenka jest nie do ruszenia. Do perfekcji opanował uleganie szantażom Rosji i szantażowanie zamian Putina"

- Łukaszenka do perfekcji opanował metodę ulegania szantażom ekonomicznym Rosji i szantażowania Putina w zamian. Społeczeństwo białoruskie szanuje Łukaszenkę, bo nie jest gubernatorem nasłanym przez Putina. I Putin musi się z nim liczyć. Nie zrobi niczego, co może zaszkodzić Łukaszence, bo nie ma go kim zastąpić. Łukaszenka jest w tej chwili nie do ruszenia - mówił w programie Pawła Sulika w TOK FM Łukasz Jasina z "Kultury Liberalnej".
Na Białorusi trwają aktualnie Mistrzostwa Świata w Hokeju. Według danych podanych przez białoruskie władze do kraju przyjechało ok. 17 tys. osób. Korzystają z prawa bezwizowego wjazdu dla posiadaczy biletów na mecze. W sumie na Białoruś przyjechali kibice z 60 państw. Specjaliści przewidują, że Mińsk w trakcie tych mistrzostw odwiedzi około 70 tysięcy ludzi. - Dobry show. Białorusini się z niego cieszą. Pierwszy raz od czasu ogłoszenia przez Białoruś niepodległości jest tam kolorowy tłum ludzi z Zachodu - mówił w TOK FM dr Łukasz Jasina z Kultury Liberalnej.

Niejednoznaczny stosunek do Ukrainy

- Białorusini są teraz trochę jak Rosjanie w Soczi. Albo jak obywatele Związku Radzieckiego w Moskwie. To jest takie nastawienie: przygotowywaliśmy się, ciężko pracowaliśmy i pokażemy światu, że robimy to dobrze. Do tego dochodzi otoczka patriotyczno-narodowa - tłumaczył Jasina w rozmowie z Pawłem Sulikiem. A jak na Białorusinów wpływa sytuacja na Ukrainie? - Informacje z Kijowa są na Białorusi bardzo mocno dawkowane. Co nie zmienia faktu, że jak chcą wiedzieć, to wiedzą. Musimy pamiętać, że stosunek Białorusinów do Ukrainy jest bardzo niejednoznaczny. Oni są dumni z tej swojej stabilizacji. Milcząca większość społeczeństwa, która nie angażuje się w działalność opozycji, cieszy się ze status quo. Z drugiej strony Ukraińcy jednak nie są tam potępiani. I nie ma odruchowego brania strony Rosji - komentował ekspert.

Zdaniem dr. Łukasza Jasiny Łukaszenka cieszy się mocną pozycją: - Batiuszka trzyma się dobrze. I to z nim musimy rozmawiać. Od dekady tego człowieka uznajemy, choć go nie uznajemy. To taka schizofrenia polskiej dyplomacji. - Wielu ekspertów podkreśla, że w przypadku Ukrainy kluczowe jest dostarczanie gazu z Rosji. W przypadku Białorusi, jeśli Rosja będzie chciała, to w ciągu doby jest w stanie załamać białoruską gospodarkę - argumentował Paweł Sulik. - I co z tego? To jest trochę jak z Rosją. Rosji też możemy załamać gospodarkę i to nie znaczy, że naród postanowi obalić Putina. Łukaszenka do perfekcji opanował metodę ulegania szantażom ekonomicznym Rosji i szantażowania Putina w zamian. Społeczeństwo białoruskie szanuje Łukaszenkę, bo nie jest gubernatorem nasłanym przez Putina. I Putin musi się z nim liczyć. Putin nie zrobi niczego, co może zaszkodzić Łukaszence, bo nie ma go kim zastąpić. Łukaszenka jest w tej chwili nie do ruszenia - podsumował Łukasz Jasina.

Więcej o:
Komentarze (8)
"Łukaszenka jest nie do ruszenia. Do perfekcji opanował uleganie szantażom Rosji i szantażowanie zamian Putina"
Zaloguj się
 • anton_pl

  Oceniono 11 razy 3

  Jakoś w lipcu będzie obchodził 20 lat na urzędzie prezydenta Białorusi, faktycznie zdolny. Białorusini nigdy w historii nie cieszyli się takim dobrobytem jak teraz. To zasługa Łukaszenki że nie dał rozkraść Białorusi tak jak Ukraine rozkradli różni grandziarze...

 • stachkaz47

  Oceniono 10 razy 8

  Polaczki chcą też ruszyć Łukaszenkę tak jak pomagali
  pogonić Janukowycza??
  Strasznie "amerykańskie " sługusy ubolewają z tego powodu.
  A to pech.Tusk i SZYKORSKY chętnie by im wprowadził DEMOKRACJĘ w wydaniu UKRAIŃSKIM.
  Nawet EUROPOSŁA Migalskiego
  co pali radzieckie flagi nie wpuścili.

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 11 razy 5

  To polskie politykowanie jest nie do zniesienia. Putin obowiązkowo w roli diabła, który tylko kombinuje, jak by tu kogoś obalić lub odciąć mu gaz. Gdyby głupi Buzek i jego ferajna, AWS i UW, nie rozpętali kretyńskiej histerii i zgodzili się na propozycję Rosji wybudowania drugiej nitki jamalskiej przez Białoruś i Polskę do Europy zachodniej, to Polska byłaby dzisiaj w komfortowej sytuacji.

 • jrb11

  Oceniono 39 razy 5

  Brawo - Lukaszenka I brawo Bialorus,

  Przwie ady Ukrainiec, Litwin, Lotysz I czlowiek Estonii marzy by bylo u nich jak na Bilowusi.
  Kraj ktoy zostal soba I ma respect, zycie unormowane I idziedo przodu.

  Nie zostal zwykla popychana kolonia finansowa zachodu I oze byc dumny inisc glowe w gore.

  Tylko Polska I zachod nie chca zaakceptowa tego ze nie podl sie dyktaturze "jedyngo prawdziwego kraju imperializmu I aspiujacej alfa-malp wiata.

  Brawo - gratulacje - dla waszeo dora.

  POlska tez dobrzeby zbila b zchela koperoac zewshde gdzie jest rzszlosc a niez upadajcym systemem zachodu, ktory uzywa ej bezmyslnosc rusoobe d swoich podlych celow.

 • villiers

  Oceniono 38 razy 20

  Mają wodza a nie prostytutkę .

 • kamyk39

  Oceniono 12 razy 2

  mówił w TOK FM dr Łukasz Jasina z Kultury Liberalnej
  - e tam mowil, 3.14...
  czy dr Lukasz ma jakis pomysl na zycie?

 • mark6

  Oceniono 45 razy 21

  Przede wszystkim Łukaszenkę popiera min. 70 % Białorusinów!!!
  Co amerykańskim "obrońcom wolności" i ich polskich pieskom to nie odpowiada.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX