Wiesz, czym są: Alfa, tituszki, stonka i turyści? Alfabet konfliktu na Ukrainie

Ukraińska rewolucja, która przekształciła się w wewnętrzny konflikt ze znaczącym udziałem Rosji, wypracowała nie tylko swoje rytuały (hymn śpiewany na Majdanie) i symbole (wstążki noszone przez separatystów), ale też specyficzny język, który opisuje nowe zjawiska. W naszym Alfabecie omawiamy najważniejsze terminy. Bez ich znajomości trudno jest zrozumieć, co dzieje się na Ukrainie
Od listopada regularnie piszemy o tym, co dzieje się na Ukrainie. Każdego dnia najważniejsze wydarzenia prezentowane są w formie relacji na żywo, która pozwala na bieżąco śledzić sytuację u naszego wschodniego sąsiada.

Ten tekst jest podsumowaniem i zarazem przewodnikiem po tym, co do tej pory napisaliśmy o Ukrainie. Znajdziecie w nim omówienie najważniejszych haseł, które opisują ukraiński konflikt. Hasła odsyłają też do większych tekstów powiązanych tematycznie.

9 maja - Dzień Zwycięstwa obchodzony bardzo hucznie Rosji i niektórych krajach byłego ZSRR. Tego dnia odbywają się uroczyste parady i manifestacje, a głównymi bohaterami obchodów są weterani II wojny światowej, którzy występują w mundurach i z odznaczeniami. W tym roku Ukraina odwołała kijowską defiladę z obawy przed prowokacjami. Na Krymie natomiast pojawił się Władimir Putin, który oglądał paradę lotniczą.

O tym, że prorosyjscy separatyści mogą zwiększyć swoją aktywność właśnie tego dnia, ukraińskie służby ostrzegały już od pewnego czasu. - Mamy informacje, że potrzebny jest obrazek dla rosyjskich stacji telewizyjnych, na którym weterani są bici i napadani - wyjaśnił we wtorek jednej z ukraińskich telewizji szef kijowskich władz miejskich Wołodymyr Bondarenko. Do napadów na weteranów nie doszło, ale tego dnia trwały zamieszki w Mariupolu i Słowiańsku. W Mariupolu zginęło 20 separatystów podczas walki o budynek komendy milicji. Po stronie ukraińskiej zginęła jedna osoba, a pięć zostało rannych.

A

Alfa - Jednostka antyterrorystyczna podlegająca Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy. W jej szeregach działają oficerowie, którzy mają doświadczenie w zagranicznych operacjach specjalnych, m.in. z Iraku, Afganistanu czy byłej Jugosławii. W czasie pacyfikacji Majdanu 18-20 lutego funkcjonariusze Alfy mieli strzelać do manifestujących. W związku z tym po zmianie władzy oddziały zostały zreorganizowane, a część oficerów zwolniono.

Obecnie Alfa nadal podlega SBU. Operatorzy tej jednostki działają w ramach operacji antyterrorystycznej wymierzonej w prorosyjskich separatystów na wschodzie kraju. Dwaj z nich zostali kilka dni temu porwani. Po negocjacjach SBU wymieniła ich na "ludowego gubernatora obwodu donieckiego" Pawła Gubariewa.

Aneksja - tym słowem władze kijowskie określają proces przejęcia Krymu przez Federację Rosyjską. Oczywiście Moskwa zaprzecza. W Rosji mówi się wyłącznie o "dołączeniu nowego terytorium".

B

Banderowcy - zwolennicy ideologii ukraińskiego nacjonalizmu w wariancie Stepana Bandery. Są oni zrzeszeni m.in. w partii Prawy Sektor. Wcześniej elementy tej ideologii były widoczne też w programie Swobody, która jednak znacznie złagodziła swój kurs. Banderowcy, występując pod czarno-czerwonymi sztandarami, odwołują się do tradycji OUN i UPA. Organizują też coroczne marsze upamiętniające narodziny Bandery. Zdarza się, że na marszach poza nacjonalistyczną pojawia się też symbolika faszystowska.

"Banderowcami" prorosyjscy separatyści określają natomiast nie tylko nacjonalistów, ale wszystkich, którzy opowiadają się po stronie Majdanu i nowej władzy w Kijowie. Niekiedy mówią tak też o mieszkańcach zachodniej Ukrainy.

Berkut - Specjalny oddział milicji, który stał się symbolem rządów Janukowycza. Berkutowcy byli bardzo aktywni podczas tłumienia protestów na Majdanie. To właśnie z nimi bili się członkowie nacjonalistycznych bojówek, obrzucając ich koktajlami Mołotowa i kamieniami. A wreszcie, gdy Majdan zaczął zyskiwać przewagę, świat obiegły fotografie klęczących i przepraszających funkcjonariuszy.

Po zmianie władzy w Kijowie Berkut został rozwiązany. Federacja Rosyjska złożyła zwolnionym funkcjonariuszom propozycję zmiany obywatelstwa i zasilenia szeregów rosyjskich służb. Część z nich przyjęła ofertę. Według ukraińskich służb byli berkutowcy brali udział w działaniach na Krymie.

Czytaj: Romans na barykadach? Berkutowiec oświadczył się dziennikarce

Brudna bomba - radioaktywny ładunek wybuchowy, który - według ukraińskich służb - planowali skonstruować separatyści na wschodzie kraju. SNU poinformowała o przechwyceniu 1,5 kilograma uranu-235. Niebezpieczna substancja została wwieziona na terytorium Ukrainy z samozwańczej Republiki Naddniestrza samochodem z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi. Funkcjonariusze zatrzymali w tej sprawie ośmiu obywateli Ukrainy i Rosjanina.

C

Chwała Ukrainie, chwała bohaterom! - po ukraińsku: Sława Ukrajini, herojam sława! To jedno z najbardziej kontrowersyjnych haseł ukraińskiej rewolucji. Kojarzy się z banderowcami i rzeczywiście było oficjalnym pozdrowieniem stosowanym w szeregach OUN i UPA. Obecnie jednak jest używane bez związku z politycznymi sympatiami. Na kijowskim Majdanie słowa te stały się uniwersalnym pozdrowieniem, używanym także przez tych, którzy na co dzień posługują się językiem rosyjskim.

D

Doniecka Republika Ludowa - samozwańcza republika, której powstanie ogłosili 7 kwietnia prorosyjscy separatyści. Obejmuje ona cały region doniecki. Jej władze usunęły symbolikę ukraińską, zastępując ją flagami Rosji. Zapowiedziano też, że republika pójdzie w ślady Krymu i przyłączy się do Federacji Rosyjskiej. Decyzję o tym mieszkańcy mieli podjąć w zaplanowanym na 11 maja referendum. W związku z jego rezultatami 12 maja ogłoszono suwerenność. DRL zaapelowała też do Moskwy o rozważenie przyjęcia jej w skład Federacji Rosyjskiej.

Zobacz: Separatyści z Doniecka pozują jak modele z lifestyle'owych magazynów

Wyniki referendum nie zostały uznane na świecie. Także Rosja ograniczyła się do dyplomatycznej formuły o "szanowaniu woli mieszkańców". Wcześniej SBU opublikowała rozmowę telefoniczną między szefem skrajnie nacjonalistycznego ruchu Rosyjska Jedność Aleksandrem Barkaszowem a przywódcą organizacji Prawosławny Donbas Dmitrijem Bojcowem, w trakcie której ten ostatni mówi, że w związku z nasileniem operacji zbrojnej przeciwko prorosyjskim separatystom przeprowadzenie referendum jest niemożliwe. W odpowiedzi Barkaszow nalega, by referendum jednak przeprowadzić. - Nie można odwoływać, bo wyjdzie na to, że się przestraszyliście. Napiszcie tam (w rezultatach głosowania), co trzeba, że nie 99, a 89 proc. jest za Doniecką Republiką, przecież nie będziecie chodzić i zbierać papierków - słychać na nagraniu.

E

Euromajdan - od pierwszych listopadowych demonstracji tak określano ruch sprzeciwu wobec władzy Wiktora Janukowycza i rządu Partii Regionów. Pod tym hasłem gromadzone są też wszystkie informacje o akcjach protestu i manifestacjach.

F

Faszyści - jedna z ulubionych inwektyw używanych przez wszystkie strony konfliktu. Faszystami nazywani są przez prorosyjskich separatystów "majdanowcy". Ci nie pozostają dłużni i publikują w internecie zdjęcia z marszów rosyjskich nacjonalistów, którzy popierają odłączenie się wschodu Ukrainy. Hailujący mężczyźni na demonstracji w Moskwie mają być dowodem, że to separatyści są faszystami.

Federalizacja - jeden z pomysłów na przyszłość Ukrainy lansowany przez Rosję. Oficjalnie Władimir Putin nigdy nie potwierdził, że byłby skłonny przyjąć w przypadku wschodnich regionów wariant krymski. Zamiast tego proponuje, by Ukraina stała się federacją regionów o znacznie szerszych niż obecnie uprawnieniach.

FSB - Federalna Służba Bezpieczeństwa to rosyjska służba specjalna, która jest następczynią KGB. Ukraińskie służby specjalne twierdzą, że dysponują dowodami na udział oficerów FSB w ukraińskim konflikcie. Na początku kwietnia szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałentyn Naływajczenko oświadczył, że oficerowie rosyjskiej służby uczestniczyli w przygotowaniach i przeprowadzeniu pacyfikacji Majdanu.

G

Gazprom - koncern rosyjski, który jest kluczowym dla Ukrainy dostawcą gazu. Wkrótce może się jednak okazać, że dostawy gazu zostaną poważnie ograniczone. - Po uwzględnieniu dostaw za kwiecień Ukraina będzie nam winna 3,5 mld dolarów za gaz - ogłosił rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow. Rosyjski gigant dał Ukrainie ultimatum: jeśli do 7 maja zadłużenie nie zostanie spłacone, Gazprom może przejść na system przedpłat. Oznacza to, że na Ukrainę trafi tylko tyle gazu, ile zostanie opłacone miesiąc wcześniej. To jedna z wielu odsłon ekonomicznej walki między Rosją a Ukrainą.

GRU - wywiad rosyjskich sił zbrojnych. Ukraina dysponuje dowodami na udział oficerów z tej struktury w akcjach przeprowadzanych na Krymie oraz we wschodnich regionach kraju. Kilkakrotnie już SBU informowało o zatrzymaniach rosyjskich szpiegów.

Pułkownikiem GRU jest też lider separatystów w Słowiańsku, używający pseudonimu Igor Striełkow. Naprawdę nazywa się Igor Grikin. Z nagrań wynika, że koordynował porwanie obserwatorów OBWE, uzgadniając szczegóły z Rosją.

Gwardia Narodowa - nowa formacja powołana przez rząd ukraiński w marcu tego roku w celu zastąpienia wojsk wewnętrznych, których funkcjonariusze tłumili protesty na Majdanie i uznawani są za lojalnych Janukowyczowi.

Gwardia Narodowa należy do struktur MSW. Ma wspierać milicję i wojsko w zachowaniu bezpieczeństwa wewnętrznego, obronie granic i walce z terroryzmem i przestępczością. Gwardię Narodową zasilają ochotnicy. Wielu z nich to członkowie tzw. samoobrony Majdanu. Warunek, który muszą spełniać, to niekaralność.

J

Janukowycz Leaks - strona internetowa, na której dziennikarze i działacze obywatelscy publikują dokumenty znalezione w rezydencji prezydenta Janukowycza strona internetowa, na której dziennikarze i działacze obywatelscy publikują dokumenty znalezione w rezydencji prezydenta Janukowycza. Na stronie znalazł się m.in. dziennik szefa prezydenckiej ochrony. Na postawie niektórych zapisków pojawiły się domniemania, że to środowisko byłego prezydenta było związane z organizacją pobicia dziennikarki Tetiany Czornowił.

K

Kołorady - określenie pochodzi od ukraińskiego słowa oznaczającego stonkę. To ironiczna nazwa prorosyjskich separatystów, którzy do ubrania przypinają wstążki św. Jerzego, kolorami przypominające pancerz tego owada.

Kozacy - najbardziej charakterystyczna dla Ukrainy wieloetniczna grupa występuje po obu stronach konfliktu. Na Majdanie wyraźnie widoczni byli mężczyźni z charakterystycznymi "czubami" i w kozackich strojach, którzy wzmacniali siły samoobrony i pilnowali barykad ramię w ramię z młodymi ludźmi w militarnych kurtkach. To Kozacy zaporoscy, do których tradycji odwołuje się współczesna Ukraina, widząc w nich źródło swojej tożsamości narodowej. Pod tymi hasłami też kozackie sotnie rekrutowały na Majdanie młodzież, zachęcając do wstępowania do oddziałów.

Na Krymie, a później na wschodzie Ukrainy, także pojawiła się kozacka samoobrona. Tym razem jednak byli to Kozacy dońscy i kubańscy, którzy silnie związani są z tradycjami rosyjskimi. Aktywnie wspierają więc prorosyjskich separatystów.

Krym - od nasilenia nastrojów separatystycznych na półwyspie rozpoczęła się kolejna faza ukraińskiej rewolucji, w której aktywny udział bierze Rosja. Krótko po ucieczce Wiktora Janukowycza z Kijowa i przejęciu władzy przez majdanowców na Krymie rozpoczęły się akcje protestu. Wkrótce na ulicach pojawiali się mężczyźni w mundurach, ale bez naszywek. Początkowo Rosja zapewniała, że "taki strój każdy może kupić w sklepie" i zaprzeczała, że to żołnierze z FR. Ostatecznie jednak Władimir Putin przyznał, że wysłał na Krym swoje wojsko, po "tajnych badaniach sondażowych", które wykazały, że mieszkańcy Krymu chcą odłączyć się od Ukrainy.

Czytaj: Dlaczego to Krym jest punktem zapalnym?

Do odłączenia doszło w wyniku referendum przeprowadzonego 16 marca. Według oficjalnych wyników ponad 96 proc opowiedziało się za odłączeniem od Ukrainy i wejściem w skład Federacji Rosyjskiej. Kilka dni temu pojawiły się w mediach informacje, że na stronie Rady ds. Praw Człowieka przy prezydencie Rosji pojawiły się faktyczne wyniki, według których frekwencja wyniosła 30 proc (oficjalnie: 83 proc.) i zaledwie połowa opowiedziała się za zmianą statusu republiki. Raport szybko usunięto - twierdzą dziennikarze "Forbesa". Trudno jednak ocenić, na ile te doniesienia sa wiarygodne, bo nie opublikowano żadnego zapisu, który mógłby to potwierdzać.

Zobacz: Bez Big Maca, za to z rublami i portretami Putina. Życie na Krymie

L

Leninopad - tym słowem Ukraińcy określają masowe obalanie pomników Lenina w czasie rewolucji.Ł

Ługańska Republika Ludowa - samozwańcza republika, która funkcjonuje analogicznie do Donieckiej. Tutaj także separatyści przeprowadzili 11 maja referendum, a dzień później ogłosili suwerenność.

M

Meżyhiria - podkijowska miejscowość, w której swoją rezydencję miał Wiktor Janukowycz. Po jego ucieczce 22 lutego do posiadłości weszli najpierw dziennikarze, a później tłumy kijowian. A w świat poszły zdjęcia pokazujące luksus, jakim otaczał się prezydent: dzieła sztuki, sztaba złota w kształcie bochna chleba, złocone pudełko na chusteczki czy wreszcie ogromny galeon A w świat poszły zdjęcia pokazujące luksus, jakim otaczał się prezydent: dzieła sztuki, sztaba złota w kształcie bochna chleba, złocone pudełko na chu. W jego willi znaleziono też częściowo spalone dokumenty, które próbowano zniszczyć. Dokumenty zostały zebrane przez dziennikarzy, który pracują nad ich uporządkowaniem i sukcesywnie upubliczniają je na stronie yanukovychleaks.

Obecnie posiadłość w Meżyhirii została zamieniona w ogólnie dostępny park. Nie można już jednak zwiedzać wnętrz. wszystkie budynki zostały zamknięte i opieczętowane. Choć całość została już znacjonalizowana, nadal trwają dyskusje, co będzie się tu mieścić.

N

Naddniestrze - samozwańcza separatystyczna republika. Należy do państw nieuznawanych - formalnie stanowi część Mołdawii. Mołdawianie, Rosjanie i Ukraińcy stanowią tu trzy, mniej więcej równej wielkości, grupy narodowościowe. Mimo to republika zdecydowanie ciąży ku Rosji. Przewodniczący parlamentu Naddniestrza zwrócił się do rosyjskich deputowanych, by w modyfikowanym właśnie ustawodawstwie o rozszerzaniu Federacji Rosyjskiej uwzględniono także ich republikę.

Służby ukraińskie twierdzą, że Rosja wykorzystuje swoje wpływy na separatystycznym terytorium i to właśnie przez Naddniestrze są przerzucani na Ukrainę rosyjscy żołnierze i funkcjonariusze wywiadu.

Noworosja - Jedna z koncepcji rozwoju sytuacji na wschodzie Ukrainy. Nie wszyscy separatyści optują za włączeniem do Federacji Rosyjskiej. Część jest zdania, że poszczególne obwody południowo - wschodnie powinny sfederalizować się, tworząc niepodległe państwo Noworosja. Noworosję miałyby tworzyć obwody: doniecki, ługański, odeski, charkowski i mikołajowski.

O

OBWE - misja OBWE, która pojechała na Ukrainę została uprowadzona w Słowiańsku 25 kwietnia. Ich grupa składała się z siedmiu wojskowych - trzech Niemców, Polaka, Czecha, Szweda, Duńczyka - niemieckiego tłumacza oraz pięciu ukraińskich oficerów. Separatyści oświadczyli wówczas, że porwani są "natowskimi szpiegami". Zakładnicy zostali uwolnieni po trwających tydzień negocjacjach. Według służb ukraińskich za porwaniem stała Rosja, a całość na miejscu koordynował pułkownik GRU.

Odessa - miasto nad Morzem Czarnym, w którym ze względu na przewagę ludności rosyjskojęzycznej oraz znaczącą obecność samych Rosjan doszło do nasilonych ataków ze strony prorosyjskich separatystów. 2 maja doszło tam do masowych zamieszek, w których zginęło kilkadziesiąt osób.

Do starć doszło, gdy kilkuset prorosyjskich demonstrantów, noszących kaski i uzbrojonych w pałki, zaatakowało idący przez centrum miasta pochód złożony z ok. 1500 zwolenników władz w Kijowie - podały agencja Interfax-Ukraina i AFP, powołując się na świadków. W odpowiedzi aktywiści euromajdanu zaatakowali okupowany przez separatystów budynek związków zawodowych. Za pomocą koktajli Mołotowa spalili obozowisko prorosyjskich aktywistów i podpalili budynek. 8 separatystów zginęło, wyskakując z palącego się budynku, część zginęła w środku od ognia lub w wyniku zaczadzenia.

Pojawiły się też informacje, że obecni na miejscu członkowie Prawego Sektora dobijali rannych i atakowali tych, którzy byli w budynku. W internecie pojawiły się drastyczne zdjęcia spalonych ciał. Na ich podstawie rosyjskie media twierdzą, że część osób nie zginęła od czadu i płomieni, tylko została zabita. Władze Ukrainy ogłosiły po wydarzeniach w Odessie dwudniową żałobę narodową. Utrzymują przy tym, że starcia zostały sprowokowane przez separatystów, a całość koordynowała Rosja. Wśród zatrzymanych znaleźli się m.in. synowie rosyjskich urzędników i osób powiązanych z wojskiem i służbami specjalnymi - podała SBU. Rosja natomiast określiła wydarzenia w Odessie mianem "czystego faszyzmu".Operacja antyterrorystyczna - określenie, którego użyto w ostatnich miesiącach dwukrotnie. Za pierwszym razem tym mianem określano pacyfikację majdanu przez milicję i wojska wewnętrzne. Teraz operacja antyterrorystyczna to działania prowadzone przez ukraińskie siły na wschodzie Ukrainy przeciwko prorosyjskim separatystom.

P

Prawy Sektor - najnowsze ugrupowanie na ukraińskiej scenie politycznej. Partią został dopiero 22 marca. Wcześniej był niehierarchiczną i bardzo zróżnicowaną organizacją, która miała jednoczyć pod swoimi skrzydłami różne ugrupowania skrajnie nacjonalistyczne. Podczas protestów na Majdanie swoje siły połączyły Socjalistyczno-Narodowe Zgromadzenie, Tryzub im. Stepana Bandery, Biały Młot, UNA-UNSO i Wola. Bardzo szybko na lidera ruchu wyrósł Dmytro Jarosz, który dziś jest oficjalnym szefem partii i jej kandydatem w wyborach prezydenckich.

Prawy Sektor kieruje się ideologią nacjonalizmu w wariancie Stepana Bandery. Członkowie partii znani są ze skandali związanych z wykorzystaniem faszystowskiej symboliki. W internecie można znaleźć zdjęcie rzeczniczki tej partii, na którym Ołena Semeniaka pozuje z flagą ze swastyką, wykonując gest nazistowskiego pozdrowienia.

R

Referendum - stało się na Ukrainie podstawową bronią przeciwko nowej władzy w Kijowie. Jako pierwszy skorzystał z niej Krym, gdzie 16 maja obywatele zdecydowali, że chcą odłączyć się od Ukrainy i wejść w skład Federacji Rosyjskiej. I choć referendum nie zostało uznane na świecie, a jego wyniki trudno uznać za wiarygodne, stało się bezpośrednim pretekstem do aneksji części ukraińskiego terytorium.

11 maja referenda przeprowadziły samozwańcze republiki tworzone przez separatystów na wschodzie Ukrainy. Z danych ujawnionych przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy wynika, że referenda te są koordynowane przez Rosję. Dowodem na to jest nagranie rozmowy telefonicznej przywódcy separatystów w Doniecku, który jest przez rosyjskiego aktywistę namawiany do sfałszowania wyników.

Referenda - co nie było zaskoczeniem - zakończyły się wynikiem wskazującym na przytłaczające poparcie dla separatystów. W obwodzie donieckim i ługańskim - zdaniem organizatorów - niepodległość poparło odpowiednio 89,07 proc. i 96,2 proc. głosujących. Ukraińskie media donosiły o licznych nieprawidłowościach podczas przeprowadzania głosowania. Służby zatrzymały m.in. grupę ludzi wiozących urny z już wypełnionymi kartami. Pisano też o możliwości kilkukrotnego głosowania i dopisywania się na listę wyborców już w lokalu. Ołeksandr Turczynow zapowiedział kary dla organizatorów referendum.

RPG-30 - broń przeciwpancerna używana przez rosyjską armię. Z takimi granatnikami widywano separatystów na wschodzie Ukrainy. Zdjęcia potwierdzające ten fakt stały się jednym z dowodów na obecność rosyjskich żołnierzy.

Russia Today - rządowa telewizja rosyjska, która dzięki nadawaniu w kilku językach i szerokiemu zasięgowi ma kształtować opinię publiczną na świecie. Właścicielem stacji jest agencja informacyjna RIA Novosti. Programy nadawane są po rosyjsku, angielsku, hiszpańsku i arabsku.

Stacja oskarżana jest często o skrajny brak obiektywizmu i wprost nazywana przez ukraińskie media "rosyjską tubą propagandową". Od jednostronnych relacji z Ukrainy odcięła się m.in. Abby Martin z amerykańskiej redakcji, która podczas programu na żywo skrytykowała rosyjską interwencję na Krymie Abby Martin z amerykańskiej redakcji, która podczas programu na żywo skrytykowała rosyjską interwencję na Krymie. Wielu widzów było pod wrażeniem jej postawy, ale nie zabrakło też głosów, że był to znakomicie wyreżyserowany spektakl, który miał udowodnić, że dziennikarze RT są niezależni. Szczególnie że Abby Martin nie została zwolniona.

S

SBU - Służba Bezpieczeństwa Ukrainy to służba specjalna, której zadaniem jest kontrwywiad, walka z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną. Po zmianie władzy w Kijowie SBU została zreorganizowana. Usunięto z niej funkcjonariuszy, którzy brali udział w przygotowywaniu pacyfikacji majdanu.

Separatyści - określenie prorosyjskich działaczy aktywnych we wschodnich regionach kraju. Część ukraińskich mediów apeluje jednak, by nie używać tego słowa, bo bliższe prawdy byłoby mówienie o "rosyjskich żołnierzach i pracownikach służb specjalnych", bo to oni stoją za akcjami protestu i tworzą samozwańcze republiki, domagając się włączenia do Rosji.

T

Tajny dekret Putina - dokument, w którym prezydent Rosji przyznał nagrody ponad 300 dziennikarzy za "obiektywne relacjonowanie wydarzeń na Krymie" dokument, w którym prezydent Rosji przyznał nagrody ponad 300 dziennikarzy za "obiektywne relacjonowanie wydarzeń na Krymie". Do prezydenckiego dekretu dotarli dziennikarze serwisu "Wiedomosti", którzy opisali jego szczegóły, powołując się na swoje źródło na Kremlu. Część nagrodzonych została wyróżniona medalem "Za zasługi dla Ojczyzny".

Taśmy Striełka - ujawnione przez SBU nagrania rozmowy telefonicznej przedstawiciela Kremla Władimira Łukina z liderem separatystów - pułkownikiem rosyjskiego wywiadu wojskowego Igorem Striełkowem (naprawdę nazywa się Igor Grikin). Z nagrania wynika, że Striełkow regularnie prowadzi rozmowy z Moskwą. Ukraińcy uważają nagranie za dowód na to, iż to Moskwa koordynowała porwanie misji obserwatorów OBWE w Słowiańsku.

Tituszki - młodzi mężczyźni związani często z lokalnymi klubami sportowymi. Wyróżniają się krótko ostrzyżonymi włosami i sportowymi ubraniami. Podczas rewolucji aktywnie współpracowali z milicją przy tłumieniu demonstracji. Ukraińskie media publikowały materiały dokumentujące wypłacanie im wynagrodzenia za udział w zamieszkach. samo określenie pochodzi od nazwiska Wadima Tituszki, który ubiegłego roku podczas Dni Europy w Kijowie pobił relacjonujących je dziennikarzy. Co ciekawe, w lutym Tituszko publicznie ogłosił, że popiera majdanowców.

Turyści - tak zwolennicy władzy w Kijowie ironicznie nazywają ludzi z rosyjskimi paszportami, którzy przyjeżdżają na Ukrainę, by wesprzeć prorosyjskich separatystów. Nazwa wzięła się od deklarowania przez nich na granicy "turystycznego celu podróży". Turyści często przyjeżdżają w ramach wycieczek, które wcześniej ogłaszane są w rosyjskich mediach społecznościowych.

W

Wstążka św. Jerzego - wstążki o czarno-żółtych barwach noszone są przez przeciwników władzy w Kijowie, którzy w ten sposób oddają hołd bohaterom II wojny światowej (a raczej - wielkiej wojny ojczyźnianej). To nawiązanie do wstęgi św. Jerzego, która była elementem odznaczeń państwowych i sztandarów.

Z

Zielone ludziki - tym słowem Ukraińcy określają rosyjskich żołnierzy, którzy działają na terenie Ukrainy. Nazwa pochodzi od koloru ich uniformów - są to mundury bez naszywek wskazujących na przynależność do konkretnej armii. Zielone ludziki pojawiły się najpierw na Krymie, później na wschodzie Ukrainy.

Ż

Żyrinowski Władimir - kontrowersyjny rosyjski polityk znany z licznych skandali medialnych. Kolejny wywołał, gdy zaproponował, by Polska poszła w ślady Rosji i także "odebrała swoje terytorium" od Ukrainy. Jego zdaniem Polska powinna domagać się referendum w sprawie przyłączenia do naszego kraju pięciu zachodnich obwodów Ukrainy: wołyńskiego, lwowskiego, iwanofrankowskiego, tarnopolskiego i rówieńskiego. Podobną "ofertę" dostały Węgry i Rumunia ws. obwodów zakarpackiego i czerniowieckiego. W granicach Ukrainy miałaby pozostać tylko jej środkowa część. Propozycję złożył oficjalnie, wystosowując pismo do polskiego MSZ.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (199)
Wiesz, czym są: Alfa, tituszki, stonka i turyści? Alfabet konfliktu na Ukrainie
Zaloguj się
 • calli

  Oceniono 15 razy -13

  by @naz_niepoprawna

  T - tłiter - amerykańskie narzędzie do uprawiania polskiej polityki zagranicznej.

 • calli

  Oceniono 14 razy -12

  /komentarz ocenzurowany przez redakcję rezimowej gadzinowki wybiórczej

  C - CIA

  K - koktajl Mołotowa, płyn zapalający, którym banderowscy terroryści mordowali milicjantów w Kijowie a potem cywili m.in. podczas odesskiego ludobojstwa.

  L - Legionowo, miejscowość w Polsce, w której polskie pachołki jankeskich zbrodniarzy miały szkolić ukraińskich 'studentów politechniki kijowskiej', a naprawdę banderowskie bojówki, które po tym szkoleniu wzięły udział w kijowskim przewrocie i banderowskim zamachu stanu.

  Z - zdRadek Sikorski - polskojęzyczny minister rządu RP, ujadający od początku konfliktu na Ukrainie przeciwko prawom ludności rosyjskojęzycznej do samostanowienia, grożący 'majdanowcom' cyt. 'wszyscy zginiecie', znany pachołek obcego mocarstwa zza oceanu.

 • calli

  Oceniono 15 razy -13

  Gadzinowa cenzura znowu zlikwidowała tuzin najwyżej ocenianych komentarzy - żenujące pajace.

 • alex.schmid

  Oceniono 191 razy 119

  C - jak cyberterroryzm, w tym wypadku w wydaniu rosyjskich służb specjalnych, które od jakiegoś czasu masowo bombardują polski internet niewybrednymi komentarzami popierającymi rosyjski rząd i prorosyjskich terrorystów na wschodzie Ukrainy , w odniesieniu do sytuacji tam panującej. Dodam, że bez powodzenia bo w tym kraju, (czytaj Polska) choćbym nie wiem ile pochwalnych hymnów pod adresem zbrodniarza Putina i jego zbrodniczej polityki napiszecie, i ile plusików przy nich postawicie, nikt na te brednie się nie nabierze.

  swiat.newsweek.pl/wynajeci-rosjanie-cyber-bombarduja-polski-internet-newsweek-cyberatak,artykuly,281538,1.html
  Ciekawe kogo zaboli i ilu ich tu jest?

  A tak na marginesie - macie krew na rękach tak samo jak wasi koledzy działający w terenie - czytaj - Wschodnia Ukraina ...
  Minusować pieski Putina raz raz ...

 • natalia_sankowska1

  Oceniono 26 razy -10

  A jednak 9 maja - Dzień Zwycięstwa. I od 1965r. obchodzono ten dzień w ZSRR jako święto państwowe. Po rozpadzie aż do tego roku na Ukrainie to święto obchodzono jak zawsze . Niestety, na Ukrainie Zachodniej od kilku lat były z tym problemy - ale tam rządzili faszyści z Socjal-narodowej partii (obecnie "Swoboda"). Nawet Juszczenko, czyj ojciec w czasie wojny przeszedł na stronę Niemców, nie próbował dezawuować tego święta.

 • augenthaler

  Oceniono 53 razy 31

  Propaganda jest taka, że w czasie IIWS Ukraincy sympatyzowali z Niemcami. Fakty sa takie, ze najwiecej Ukraincow zginelo z rak Niemcow. Wiekszosc zolnierzy narodowosci ukrainskiej walczylo w szeregach Armii Czerwonej. Liczby sa nieublagane.

 • hamsterlover

  Oceniono 15 razy -13

  K - Kazantip - najlepsza impreza na świecie odbywająca się co roku w pięknym miejscu na granicach odkrytego świata, taki burning man wschodu, w tym roku anulowany.

 • paweltb

  Oceniono 21 razy -13

  B - Biden Hunter. Syn Wiceprezydenta USA, który właśnie objął stanowisko w zarządzie największego Ukraińskiego producenta gazu. Idziemy w ślady Schroedera!

 • calli

  Oceniono 28 razy -16

  A gdzie jest najwyżej wczoraj oceniony komentarz internauty @yoric, gadzinowa cenuro?

  cyt.

  'Pani Redaktor łaskawa była pominąć kilka haseł.

  B - Blackwater - jednostka amerykańskich najemników uczestnicząca w walkach z mieszkańcami wschodniej ukrainy.

  C - czołgi rosyjskie, którymi od miesięcy Gazeta straszy od miesięcy. Póki co jedyne siły zmechanizmowane użyte na Ukrainie to te, które nowe włądze w Kijowie wysłały na swoich własnych obywateli.

  Ch - Chatyń. Wieś spalona wraz z mieszkańcami w czasie 2 w.św. przez hitlerowców wspólnie z ukraińskimi nacjonalistami (na których tradycję powołuje się część obecnych włądz w Kijowie). Do Chatynia porównują wydarzenia w Odessie jej mieszkańcy, co widać na transparentach (także tych, które jakoś przeszły przez cenzurę Gazety).

  J - junta - grupa, która uzyskałą władzę w oparciu o siłę zbrojną i która dalej używa tej siły do pacyfikacji obywateli używających demokracji (np. którzy demokratycznie wybrali prezydenta i nie uznają junty, albo którzy robią referendum)

  K - Kliczko - umiarkowany ukraiński polityk proeuropejski, aktywny uczestnik demonstracji na Majdanie. Po przewrocie pominięty w strukturach nowej władzy, w której zamiast niego licznie reprezentowani są zwolennicy Prawego Sektora.

  N - Nuland - polityk amerykański, która otwarcie mówi o zaangażowaniu USA w sytuację wewnętrzną na Ukrainie.

  S - samospalenie - w taki sposób wg pierwszych doniesień Gazety zginęły ofiery pożaru w Odessie. Same podpaliły swój budynek. Przy okazji N - nieobiektywność - o którą nie można posądzić Gazetę, która jedynie cytowała źródła (prokijowskie).

  Na koniec jeszcze jedna literka

  G - godność dziennikarza.'

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX