UJ nie chce honoris causa dla "lewaka"? Nic dziwnego. Prof. Środa: "Świat akademicki staje się konserwatywny. To dramat"

Jose Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej, nie otrzyma doktoratu honoris causa, bo jest "lewicowcem, byłym maoistą i zwolennikiem genderyzmu" - pisze "Gazeta Wyborcza". - Świat akademicki staje się coraz bardziej konserwatywny - komentuje prof. Magdalena Środa, etyczka z UW. I tłumaczy, że ideologiczne zaślepienie szkodzi nauce.
Jose Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej, miał otrzymać doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednak nie zgodzili się na to naukowcy - pisze "Gazeta Wyborcza". Przeciwnicy pomysłu mieli argumentować m.in., że Barroso to "lewicowiec, były maoista i zwolennik genderyzmu".

"Świat nauki coraz bardziej konserwatywny"

- Świat akademicki, który powinien być różnorodny, staje się coraz bardziej konserwatywny - komentuje w rozmowie z Tokfm.pl prof. Magdalena Środa, etyczka z UW. - To jest widoczne na UJ, ale też na wielu wydziałach UW - dodaje.

W "Gazecie Wyborczej" wypowiada się m.in. prof. Ryszard Legutko, filozof z UJ i europoseł PiS. - Pamiętam, jak prof. Legutko uczył na UJ, choć z roku na rok miał coraz bardziej radykalne, konserwatywne poglądy. Wówczas ta różnorodność tam funkcjonowała. Nie wiem, jak się ma teraz - mówi prof. Środa. Jej zdaniem zazwyczaj jednak w demokratycznych decyzjach na uczelniach wygrywa zdrowy rozsądek.

"Zjawisko się pogłębia. To absolutny dramat"

Dlaczego ideologizacja nauki jest szkodliwa? - Kiedy nauka zasklepia się w dogmatach, w konserwatywnym podejściu zamkniętym na różnorodność i otwartość, przestaje się rozwijać - tłumaczy etyczka. - Nauka staje się quasi-teologią, kiedy wyznacznikiem badań czy otwarcia jakiejś uczelni staje się wierność jakimś ortodoksyjnym dogmatom politycznym. Jednolitość, ideologizacja uczelni, czy idzie w lewą, czy prawą stronę, jest tak samo niebezpieczna - przekonuje prof. Środa.

I podaje konkretny przykład "prawicowych" sędziów i prokuratorów, którzy w swastyce dostrzegają znak szczęścia, a w antysemickich okrzykach kibolski kanon. - To znaczy, że ten poziom przyzwolenia nie jest wymyślony przez nich, ale nabyty na uczelniach, na których studiowali. W tym sensie to zjawisko się pogłębia. To absolutny dramat - kwituje etyczka.

Więcej o:
Komentarze (72)
UJ nie chce honoris causa dla "lewaka"? Nic dziwnego. Prof. Środa: "Świat akademicki staje się konserwatywny. To dramat"
Zaloguj się
 • jagra2909

  Oceniono 1 raz 1

  Jeżeli tak Panu Legutce śmierdzi europejska atmosfera i szerzący się jak zaraza gender - to po kiego pcha się do Brukseli? Określenie tego pana mianem obłudnika, cynika i hipokryty jest przejawem grzeczności...

 • monci1974

  Oceniono 1 raz 1

  "W cieniu każdej wielkiej ideologii pojawia się katowski topór"- Talleyrand

 • pintapalec

  Oceniono 2 razy 2

  .Klika klesza rezydująca w Polsce próbuje cofnąć polskie społeczeństwo do ciemnego i zabobonnego średniowiecza. Perełki katolickiego ciemnogrodu::
  Wkład kościoła rzymsko-katolickiego w cywilizacyjny rozwój Europy.
  Rola nauki wg Św. Augustyna ( 354 – 430 ) "wszystko co człowiek powinien wiedzieć jest w Biblii, czego w niej nie ma jest szkodliwe".
  Przesłanie Papieża Grzegorza I ( 590 – 604 ) "Nieuctwo jest matką prawdziwej pobożności".
  Papież Aleksander III – zakazał zajmowania się chemią.
  Papież Jan XXII - zakazał zajmowania się fizyką " piorunochron to heretyckie żerdzie" ( doba Oświecenia )
  Papież Grzegorz XVI – sprzeciwił się budowie kolei żelaznych i mostów wiszących.
  Papież Pius IX – sprzeciwiał się oświetleniu ulic Rzymu " To Bóg ustanowił
  dzień i noc ".
  Kultura i sztuka - wiek V – Synod w Arles – zakaz działalności teatru i baletu.
  Polityka – deklaracja papieża Grzegorza XV " Wolność wyznania, informacji, zgromadzeń i nauczania, to brudny ściek pełen heretyckich wymiocin"
  Encyklika papieża Piusa IX – " Niedorzeczne i błędne nauki lub inne brednie broniące wolności sumienia są największym błędem, zarazą najbardziej dla państwa niebezpieczną" .
  Medycyna: do XVI wieku kościół bezwzględnie zwalczał medycynę, gdyż wg Książąt Kościoła " chorzy powinni się modlić, a nie leczyć".
  Biologia – " kobiety są błędem natury (śmierdzącą kupą gnoju), z tym ich nadmiarem wilgoci i ich temperaturą ciała świadczą o cielesnym i duchowym upośledzeniu, są rodzajem kalekiego, chybionego i nieudanego mężczyzny.."
  ( św. Tomasz z Akwinu 1225 – 1274 ).
  Higiena – św. Hieronim zabraniał kąpieli uważając ją za profanację chrztu.
  Brud fizyczny był oznaką czystości duchowej.
  Astronomia – dzieło Mikołaja Kopernika " O obrotach ciał niebieskich" w 1616 roku Watykan "szalone, absurdalne, heretyckie".
  Filozofia i wiedza – jedną z pierwszych decyzji po uznaniu chrześcijaństwa religią państwową w Rzymie było potępienie, a potem zakaz uprawiania logiki i filozofii, który obowiązywał przez 1000 lat, do okresu Renesansu.
  Jan Hus – czeski reformator kościoła – spalony żywcem na stosie 06 lipca 1415 roku.
  Giordano Bruno – spalono żywcem na stosie 17 lutego 1600 roku ( św. inkwizycja kościoła Rzymsko-Katolickiego ) tylko za to, iż uważał, że istnieje nieskończony wszechświat i niezliczone światy, a gwiazdy są słońcami i centrum planet.
  Zalecana literatura – dzieło literatury światowej dwóch zakonników dominikanów – Jakuba Sprengera i Heinricha Kramera " Malleus Maleficiarum" ( Młot na czarownice ) – podręcznik dla łowców czarownic.

 • cristiada

  Oceniono 3 razy -1

  Moi drodzy, tępi ateiści: chciałbym wam zakomunikować, że wyższe uczelnie zostały założone w średniowieczu przez tamtejszą elitę intelektualną czyli DUCHOWNYCH. Byli to ludzie wykształceni i obyci w świecie, dzięki nim zaczęły powstawać i rozwijać się państwa takie jak Polska. Na uczelniach tych kształciły się przez setki lat elity intelektualne krajów, duchowni i świeccy. W naszym kraju wymienić można choćby kanonika Jana Długosza, najwybitniejszego naszego dziejopisa epoki średniowiecza. Czytanie dzisiejszych bredni lewaków pokroju T. Lisa że uniwersytety są naturalnym siedliskiem lewicy są bujdą, którą mogą uwierzyć tylko najgłupsi czytelnicy "Gazety Wyborczej".

 • cep_0

  Oceniono 3 razy 1

  PANI PROFESOR :

  Banda gó... umiejących POSTSOLIDARUCHÓW dostała sie na stanowiska i okopuje sie na swoich stanowiskach.
  Im bardziej PRAWICOWE tym im bezpieczniej, bo zawsze można rzucić : KOMUCHY MNIE BIJĄ.

 • witeral

  Oceniono 13 razy 1

  Czy autor tego tekstu - używając określenia "etyczka" w odniesieniu do p. Środy - ironizuje, czy traktuje je poważnie? Ilekroć mam wątliwą przyjemność słuchania, czytania lub oglądania tej pani, tylekroć przekonuję się, że z ETYKĄ nie ma ona nic wspólnego. Ba, postawiłbym znak równości między nią a Pawłowicz mimo dzielącej je ideologicznej przepaści.
  Zasmuca mnie stan polskiej nauki, gdy widzę takich wykładowców reprezentujących wyższe uczelnie, a to nie są wyjątki, niestety.

 • vertigo13

  Oceniono 8 razy 2

  .
  pejoratywnym wyrazeneim
  w chinach jest stwierdzenie
  „mongolski doktor”

  UJ promuje europejski
  zamiennik – „polski profesor”

  czy mozna sie spodziewac
  czegos lepszego od profesorow
  ktorzy „wychodza na pole”

  :-)

 • prawdziwy_liberal

  Oceniono 8 razy -2

  Co to za naukowcy co nie wiedzą co to gender a wierzą że bóg jest ojcem i synem i gołębiem zarazem i sam zapłodnił kobietę aby sam się z niej urodzić a ona jest wiecznie dziewicą

 • jsd1952

  Oceniono 10 razy 4

  Cała ta dysputa jest, moim zdaniem, bez sensu. Pan Baroso, Pan Buzek i pozostali urzędnicy i mandatariusze UE dbają jedynie o własne konta i własny biznes. Jeśliby za tego typu działania przyznawać doktoraty h.c. to rzeczywiście to najwyższe naukowe świadectwo by im się należało. Na szczęście na UJ się opamiętano. A tka a propos Pan Baroso forsuje /ciekawe za czyją kasę/ pakiet klimatyczny, z kolei nasz Pan Buzek powinien trafić za kraty za przekręt zwany OFE. Tak więc ani gender, ani prawo z lewem nie mają nic do działań naszych Panów z UE. Kasa idioto kasa - i tyle!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX