"Może powinniśmy zrezygnować z Roku Kultury Rosyjskiej, jeśli w Rosji piszą "o czarnej spermie faszyzmu, która rozlała się na Kijów"?

Na początku czerwca poznamy decyzję w sprawie Roku Kultury Rosyjskiej w Polsce i Roku Kultury Polskiej w Rosji. - Może powinniśmy zrezygnować z imprezy? Jak czytam, co piszą w Rosji, że "czarna sperma faszyzmu rozlała się na Kijów", to informacja o organizowaniu roku rosyjskiego w Polsce brzmi dziwnie - mówił Tomasz Sekielski w rozmowie z min. Bogdanem Zdrojewskim.
"Czarna sperma faszyzmu przelała się na Kijów, matkę miast ruskich. Wśród świątyń zaczął rosnąć potworny embrion faszyzmu z owłosioną twarzą i czarnymi różkami. Faszyzm jak zgniłe ciasto zaczął rozpełzać się po całej Ukrainie. Jego kapłani urządzili rytualną kaźń w Odessie, czterdziestu rosyjskich męczenników spłonęło żywcem pod radosnymi okrzykami katów. To była faszystowska modlitwa, ofiara złożona pamięci Himmlera, Adolfa Hitlera". To fragment komentarza pisarza Aleksandra Prochanowa, zamieszczony w "Izwiestii", a cytowany dziś przez "Gazetę Wyborczą".

Odwołać?

Według Tomasza Sekielskiego, gospodarza "Poranka Radia TOK FM", skala antyukraińskich, nacjonalistycznych nastrojów w Rosji powinna zmusić do reakcji także Polaków. - Może powinniśmy zrezygnować z przeprowadzenia Roku Kultury Rosyjskiej w 2015 r. Jak czytam "o czarnej spermie faszyzmu", to informacja o organizowaniu w Polsce takiej imprezy brzmi dziwnie - mówił dziennikarz w rozmowie z min. Bogdanem Zdrojewskim.

Dla szefa resortu kultury i dziedzictwa narodowego taka opinia nie jest zaskoczeniem. Jak mówił, sam "coraz bardziej zbliża się do takiego poglądu". - Ale nie możemy działać pochopnie. Zbliżam się do poglądu, że w obecnych warunkach i tej eskalacji konfliktu trzeba byłoby doprowadzić do poważnego zweryfikowania naszego projektu. Decyzja zapadnie na początku czerwca.

Min. Zdrojewski zapowiedział, że prawdopodobnie znaczna część lub prawie wszystkie imprezy mogą zostać odwołane.

Więcej o:
Komentarze (26)
"Może powinniśmy zrezygnować z Roku Kultury Rosyjskiej, jeśli w Rosji piszą "o czarnej spermie faszyzmu, która rozlała się na Kijów"?
Zaloguj się
 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 2 razy 0

  Putlerowskij, kulturnyj narod .

  "Ura! Ura! Ura! Czapejew gieroj.
  Za rod’inu za Stalina na boj! Na boj! Na boj!

  Za mir, za mir, za mir, pobedim wraga.
  Za matuszku Rossiju i za b’elowo car’a.

  Job twoju mat’, my kul’turny narod.
  My g’ermanca nie boims’a i ws’egda id’om wpier’od."

 • jrb11

  Oceniono 5 razy 1

  A co Rosjanie nie maja rcji ?

  No porownajmy akcje faszystow z pazdzernika 1941 roku w Odessie z dzisiejszymi.
  Tam faszyscizabil 30,000 zydow a teraz tylko 116 - prawda nie mozn porownywac cfry sienie zgdzaja a tym bardzie narodowosc ofiar - z czym do gosci ?

 • Bogusław Dobos

  Oceniono 2 razy -2

  Sekielski subtelniaczkiem !
  Rozumiem, dla tzw. oglądalności od czasu do czasu trzeba rżnąć głupa, ale żeby aż takiego ?!
  Gdzie Rzym, gdzie Krym, Wasza Megaredaktorskość?
  Co ma język agresywnej, zgoda, propagandy do dzieł kultury o eternalnym znaczeniu?
  Nadto, brutalność języka zawsze ma się nijak do brutalności czynów, ale Imć Sekielski nie rozczula się jakoś nad niedawnym bandyckim potraktowaniem niemajdanowskich parlamentarzystów w Kijowie.
  Wstyd !

 • Oceniono 3 razy -1

  Żałosne rusofoby ze styropianem zamiast mózgu ...

  Cytat dnia: "(...) Reagan wspierał dążenia Polaków do obalenia komunizmu zarówno ze względu na Polonię amerykańską, jak i na znaczenie tego ruchu w konfrontacji z ZSRR. Za jego zgodą CIA przekazywała polskim opozycjonistom fundusze na walkę z władzami komunistycznymi. (...)". Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Ronald_Reagan

 • xan-ti

  Oceniono 9 razy 3

  Proponuje zrobić Rok Banderowskiej Kultury i będzie git.

 • kris19c

  Oceniono 8 razy -4

  Agenci putlera na forum zawsze czujni!

 • 1pirat2

  Oceniono 9 razy 3

  Panu Sekielskiemu przeszkadza, rok Rosyjski w Polsce, przez sytuację na Ukrainie, to może zrobić rok Ukraiński i pokazać rok 43 na Wołyniu?

 • iremus

  Oceniono 7 razy 5

  Nie po to Reagan i JP2 walczyli o obalenie PRL aby teraz urządzać jakiś "rok kultury rosyjskiej".
  A rok kultury watykańskiej albo amerykańskiej nie łaska? Kto jest sojusznikiem i krzewicielem kultury w III RP?

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 14 razy 8

  A co, możemy już postawić krzyże na niewidocznych mogiłach pomordowanych dziesiątków tysięcy naszych rodaków na Wołyniu? A na majdanie to portretów Bandery to nie było widać? A niech nasze media pokażą rodowody obecnych rządzących Ukrainą - będzie dla nas Polaków dużo ciekawych i dających do myślenia informacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX