Tusk z Orbanem: Współpraca polsko-węgierska powinna przyczynić się do rozładowania kryzysu ukraińskiego

- Polsko-węgierska przyjaźń nawet w najtrudniejszych chwilach wytrzymała próbę czasu - mówił premier Węgier Wiktor Orban w czasie wspólnej konferencji z premierem Tuskiem. Jak mówił, jest to przyjaźń "dwóch kochających wolność chrześcijańskich narodów, które łączy nie tylko przeszłość, ale i przyszłość?.
- Mamy identyczne powody, aby być bardzo zaniepokojonymi tym, co się dzieje. Oba państwa są zainteresowane tym, aby rozwiązać ten dramat - tłumaczył premier. Dodał, że oba państwa są zainteresowane pokojowym rozwiązaniem ukraińskiego kryzysu.

- To, co dzieje się dziś na Ukrainie, jest równie niepokojące w Budapeszcie i w Warszawie - stwierdził. Podkreślił, że zarówno Polska, jak i Węgry graniczą z Ukrainą, poza tym w kraju tym mieszkają mniejszości narodowe zarówno polska, jak i węgierska, więc "mamy identyczne powody, by być zaniepokojonymi tym, co się dzieje na Ukrainie

Tusk powiedział też, że bardzo wysoko ocenia okres prezydencji Węgier w Unii Europejskiej. Podkreślał, że przypadła ona na bardzo trudny okres w Europie. - Te ostatnie miesiące to wyzwania, jakich nikt z nas się nie spodziewał - dodał.

Unia energetyczna

- To, co wydawało się zbyt ambitnym projektem - wspólne zakupy, by obniżyć ceny gazu - wcale nie okazało się takie trudne. Dla takich państw jak Węgry i Polska ważne jest, aby Komisja Europejska przygotowała już w czerwcu realne projekty, które zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Europy - mówił Tusk.

Zaznaczył, że nie chodzi o politykę antyrosyjską. - Mówimy o potrzebie dywersyfikacji źródeł dostaw, żeby żaden monopolista nie mógł nam narzucać niekorzystnych cen - stwierdził.

Pierwsza wizyta Orbana po wyborach

Tusk powiedział, że tematem jego rozmowy z Orbanem - który Warszawę wybrał jako cel swej pierwszej wizyty zagranicznej po kolejnych, zwycięskich dla niego wyborach parlamentarnych - były: bezpieczeństwo energetyczne, w tym forsowane przez Polskę powołanie unii energetycznej, sytuacja na Ukrainie oraz przyszłość stosunków bilateralnych i współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

- Dlatego prosiłem o tę wizytę do państwa ojczyzny, by po wyborach węgierskich również pokazać, że następny rząd węgierski jest głęboko przywiązany do historycznej przyjaźni polsko-węgierskiej (...) i chcielibyśmy tak samo prowadzić politykę zagraniczną, koncentrującą się na Europie Środkowej, gdzie kluczową rolę odgrywa Polska" - powiedział Orban.

Przyjaźń polsko-węgierska

- Węgry w kolejnych latach również we współpracy z Polską chciałyby kształtować przyszłość Europy Środkowej i Unii Europejskiej - podkreślił węgierski premier. Dziękował także za poparcie i szacunek, jakiego Węgry doświadczyły ze strony Polski. - I to poparcie, które osobiście ja otrzymałem - dodał.

Orban podkreślał też, że polsko-węgierska przyjaźń nawet w najtrudniejszych chwilach wytrzymała próbę czasu. Jak mówił, jest to przyjaźń "dwóch kochających wolność chrześcijańskich narodów, które łączy nie tylko przeszłość, ale i przyszłość".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Komentarze (101)
Tusk z Orbanem: Współpraca polsko-węgierska powinna przyczynić się do rozładowania kryzysu ukraińskiego
Zaloguj się
 • exray

  0

  W miarę przyjaźni ale chyba bez cudów i to głowie z powodu braku wspólnej granicy ..ci co ją mieli lub mają doświadczyli pewnej "wspólnoty " z chrystusem narodów ..niekoniecznie miłej i przyjemnej zresztą pewnie i z wzajemnością.

 • 20portal

  Oceniono 2 razy 0

  Szczególnie współpraca węgiersko-rosyjska (za plecami Unii) powinna przyczynić się..., panie Orban. Wegrzy to straszni nacjonaliści i egoiści.

 • leo2rys2

  Oceniono 1 raz 1

  Jeszcze niedawno na Panu Kaczyńskim za poparcie Orbana i prowadzonej przez niego polityki całe liber lewactwo w tym Tusk z wściekłości wieszało najgorsze brudy !.A teraz jaka miłość i poparcie Tuska dla Pana Orbana,potwierdza to słuszność polityki jaką prowadzi Pan Premier Kaczyński i całkowitą kompromitację liber lewusów !.

 • korekcjusz

  0

  www.youtube.com/watch?v=MI4pr85j9Nk

 • ergosumek

  Oceniono 5 razy -1

  Inne kraje maja szczęście do polityków, Klaus, Havel, Orban.
  A u nas to szkoda gadać.

 • kniazwitold

  Oceniono 3 razy -1

  Jestes kgbowski kacap. Won pisac do Novosti.

 • kniazwitold

  Oceniono 2 razy -2

  Urazilem ci uczucia religijne do jarusia kaczusia, kgbowska szmato?

 • trans.sib

  Oceniono 6 razy 4

  Orban dostał drugi raz z rzędu większość absolutną, a gadzinówka Adama wypisuje, że "Węgrzy są już przybici faszystowską atmosferą rządów Fideszu".

 • stiopagnomkin

  Oceniono 2 razy -2

  Proponuję zaprzyjaźnić się jeszcze z Mauritiusem, San Marino i Nauru. To nawet będzie coś więcej - skrajnie egzotyczna miłość nieskażona. PS Dzięki ludziom mówiącym po rosyjsku zarobiłem kilkadziesiąt tysięcy. Po węgiersku znam może z 5 słów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX