Rosja na skraju recesji. Tylko w tym roku inwestorzy mogą wycofać kapitał 100 mld dolarów

Rosja drogo płaci za sankcje ogłoszone przez Zachód. Jak informuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy, kraj stoi na skraju recesji - w tym roku inwestorzy mogą wycofać z Rosji kapitał o wartości 100 mld dolarów.
W ocenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego sankcje gospodarcze, ogłoszone przez Zachód w związku z postępowaniem Rosji w kryzysie ukraińskim, są ciosem dla tego kraju. MFW znacznie obniżył swoją prognozę stopy wzrostu gospodarczego dla Rosji z 1,3 proc. do 0,2 proc. na bieżący rok.

Prognoza ta może zostać jeszcze bardziej obniżona - zaznaczył ekspert MFW Antonio Spilimbergo. Rosja jest o krok od recesji. Najbardziej dotyka ją odpływ kapitału: jak podaje MFW, tylko w bieżącym roku inwestorzy mogą wycofać z tego kraju 100 mld dolarów.

Sama Rosja także spodziewa się takiego odpływu kapitału. Tylko w pierwszym kwartale br. już odnotowano odpływ 70 mld dolarów, co jest ogromnym wzrostem w stosunku do roku ubiegłego, kiedy inwestorzy wycofali z Rosji 63 mld dolarów. Informacje te podaje dziennik "Financial Times", powołując się na agencję Reutera.

Ostre sankcje USA

Stany Zjednoczone cofnęły w ostatnim czasie zezwolenia na eksport do Rosji produktów high-tech, które mogłyby zostać przez Rosjan użyte do celów wojskowych. Poza tym sankcjami obłożono osoby z najbliższego kręgu prezydenta Putina. UE również zablokowała konta osób należących do zaufanych rosyjskiego prezydenta.

Zachód zarzuca Rosji, że nie robi nic dla załagodzenia sytuacji na Ukrainie. Na wschodzie tego kraju prorosyjscy separatyści dążą do przyłączenia tych regionów do Rosji.

Rosja nie modernizuje gospodarki

Według informacji firmy doradczej KPMG z marca br. obecnie także wiele firm niemieckich wycofuje swe pieniądze z Rosji. Do tej pory niemieckie przedsiębiorstwa były największym źródłem środków na bezpośrednie inwestycje w Rosji. Jak wynika ze statystyk Bundesbanku, niemieckie inwestycje w Rosji opiewają na sumę 20 mld euro. Latami inwestowały tam, licząc na szybko rosnący rynek, reinwestując także swoje zyski. Teraz uciekają stamtąd ze swym kapitałem.

Przyczyny słabości gospodarczej Rosji nie leżą nawet w samym konflikcie ukraińskim, nawet jeżeli zachodnie groźby dalszych sankcji zaostrzają strukturalne problemy rosyjskiej ekonomii. Jeszcze większy wpływ ma to, że Kreml odszedł od swego kursu modernizacji gospodarki.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Komentarze (221)
Rosja na skraju recesji. Tylko w tym roku inwestorzy mogą wycofać kapitał 100 mld dolarów
Zaloguj się
 • Jarek Wiśniewski

  0

  oj! ludzi,ludzi.....janukowycz wioł tych dolarów na te wasze tiry by osobistie rosjii za gaz zapłatić

 • 2-julita

  0

  tra la la la , Rosja ma się dobrze a cała Europa oprócz nas robi z nimi interesy
  nawet jankesi ich się boją , strachy na lachy

 • baby1

  Oceniono 4 razy 0

  No i co z tego? Znaczy się inwestorzy niepotrzebnie wpakowali pieniądze i teraz w panice uciekają. A więc stracą inwestorzy. Nie bardzo widzę jak się to ma negatywnie odbić na Rosji? Czy jakiś kraj z tego powodu kupi mniej gazu lub ropy?

 • usmiech_prezesa

  Oceniono 4 razy 0

  Bez zagranicznych inwestorow ZSRR trzymal zachodw szachu i porzadek na swiecie. Miejmy nadzieje, ze Putin zacznie robic to samo po pozbyciu sie inwestorow.

 • wojtusz

  Oceniono 3 razy 1

  Rosja pada! Polska w ramach sankcji wstrzymuje eksport towarów do Rosji.

 • wojtusz

  Oceniono 4 razy 2

  Rosja padnie! Polska w ramach sankcji, już jakiś czas temu wstrzymała eksport towarów do Rosji.

 • tinadelilah

  Oceniono 2 razy 0

  pewnie inwestorzy zapakują te 100 miliardów do ciężarówek i wywiozą na Ukrainę. Paczki po 1 milion $ w banknotach 100-dolarówych. Nie ma problemu, okazuje się, że w dzisiejszych czasach to jakieś drobne kwoty na waciki dla bogatych ludzi. Możecie mi podrzucić jedną paczkę, nie obrażę się. Poniżej wpisują adres do korespondencji.

 • ahsowa

  Oceniono 5 razy 3

  Gdy się nie dba o gospodarkę a prowadzi wojenki to rynek musi się załamać Putin doprowadzi kacapów do ruiny i bardzo dobrze

 • mefis58

  Oceniono 1 raz -1

  MFW "obniżył prognozę wzrostu PKB w Rosji z 1,3 do 0,2%". No to teraz dane z "kwitnącej gospodarki, najdemokratyczniejszej i najbardziej innowacyjnej czyli z USA. Wzrost gospodarczy w I kwartale 2014 roku- 0,1%.(No tak ale tam "była ostra zima", a w Rosji jak wiadomo - lato)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX