Sienkiewicz: Błyskawiczna utrata prawa jazdy za szybką, niebezpieczną jazdę. I liczę, że alkotesty zostaną

Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz chce, by policja ?natychmiast? zabierała prawo jazdy tym kierowcom, którzy rażąco łamią przepisy, np. jadą dwa razy za szybko. I zapowiada, że nie zrezygnował z pomysłu obowiązkowych alkomatów dla wszystkich kierowców.
Błyskawiczna utrata prawa jazdy za szybką, niebezpieczną jazdę - takie zalecenie dla policji ma szef MSW. Według Bartłomieja Sienkiewicza taka reakcja powinna być stosowana przez policjantów m.in. wobec kierowców dwukrotnie przekraczających dozwoloną szybkość, a zwłaszcza na obszarze zabudowanym.

Zdaniem ministra Sienkiewicza rząd, a dokładnie odpowiedzialny za to resort minister Elżbiety Bieńkowskiej, nie powinien rezygnować z pomysłu obowiązkowych alkomatów w każdym samochodzie.

Sienkiewicz: Niech alkomaty zostaną

A tego właśnie chce Bieńkowska, proponując montowanie alkolocków (instalacji uniemożliwiającej uruchomienie auta w przypadku wykrycia alkoholu) u kierowców-recydywistów. - I to jest bardzo rozsądne podejście. Natomiast cała rzecz polega i na kalkulacji finansowej, i na kosztach z tym złożonych. Alkolocki u recydywistów to bardzo dobra rzecz, ja jednak mam nadzieję, że alkotesty (czyli w praktyce alkomat w każdym samochodzie) zostaną, ponieważ są potrzebne - skomentował w "Kontrwywiadzie" w RMF FM minister Sienkiewicz.

"Mamy pewien odsetek morderców na drogach, każdy środek jest dobry"

- Moja perspektywa jest dość oczywista. To jest perspektywa człowieka, który codziennie dostaje raporty o pijanych kierowcach, którzy są kompletnie bez wyobraźni, bez żadnej odpowiedzialności, bez charakteru, zabijają siebie i innych na drogach - powiedział w RMF FM szef MSW. Dodał, że mamy do czynienia "z pewnym odsetkiem morderców na drogach". Zdaniem Sienkiewicza "każdy środek, żeby to zmniejszyć, powstrzymać, zredukować, tak jak przy "normalnym" mordercy, który biega z nożem i chce kogoś zabić, jest dobry. - I to jest perspektywa MSW - zaznaczył minister.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (258)
Sienkiewicz: Błyskawiczna utrata prawa jazdy za szybką, niebezpieczną jazdę. I liczę, że alkotesty zostaną
Zaloguj się
 • belovedchris

  0

  "Mamy pewien odsetek morderców na drogach, każdy środek jest dobry" - Nie spala się domu, po to by pozbyć się myszy. Jeśli każdy środek jest dobry, to zlikwidujmy samochody. Przesiądźmy się na rowery.
  Dlaczego ludzie nie pijący mają być karani za pijących.
  Jeśli każdy środek jest dobry, to dlaczego nie publikują w gazetach / Internecie, zdjęć kierowców złapanych na jeździe pod wpływem alkoholu?

 • janekteleranek

  Oceniono 1 raz 1

  Zanim pozwolimy policji z drogówki odbierać nam prawa jazdy, najpierw zdejmijmy nieuzasadnione ograniczenia prędkości na drogach
  Dla przykładu:
  - ograniczenie do 50km/h na dwupasmowej wylotówce z miasta bez ruchu pieszego,
  - ograniczenie do 30 km/h bo wyrównali pobocze i od 3 miesięcy zamierzają ułożyć tam chodnik
  Takich miejsc są tysiące. Nikt tego nie weryfikuje od lat. Swoją drogą, to sądzę że część nieuzasadnionych ograniczeń prędkości jest celowo utrzymywana jako miejsca dla fotoradarów i suszarek.

 • yani-51

  Oceniono 1 raz -1

  cyt,,, kierowców-recydywistów...

  nie powinno byc recydywistow, zabrac prawo jazdy,a jak pojedzie bez ,,,,zabrac samochod..,dajecie mu druga szanse zeby kogos zabil..?

 • kibic_rudego

  Oceniono 1 raz 1

  tłumacząc kumpla Miodowicza na polski:
  to Geniuszy Narodu Polskiego nie dotyczy i nigdy nie będzie

 • sacc77

  Oceniono 2 razy 2

  To, ze Bartłomiej SIENKIEWICZ tytanem intelektu nie jest - wiedziałem od dawna.
  Dlatego też nie jestem zaskoczony tym, iż ten bęcwał ma w głębokim niepoważaniu podstawowy akt normatywny regulujący funkcjonowanie państwa jakim jest KONSTYTUCJA RP. A ta, w swym art. 7 stanowi co następuje:
  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Art. 7.

  Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.

  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  I jedyne co mnie zastanawia, to to czy ten...(tu wstaw odpowiednio) Konstytucji nie zna i nie wie, że zgodnie z przywołanym jej zapisem wszelkie organy władzy państwowej z ministrami na czele mają PSI ZASRANY OBOWIĄZEK działać tylko i wyłącznie w ramach ustawowych upoważnień czyli jeżeli ustawa nie daje organowi prawa do jakiegoś działania wprost to takowego prawa władza nie może sobie uzurpować na zasadzie domniemania a minister jak doopa od srania jest od tego, by przede wszystkim stał na straży przestrzegania przez podległych mu organów właśnie wszelkich norm prawnych zaś wzywanie - tak jak robi to ten... SIENKIEWICZ... do działań nie znajdujących żadnego umocowania w obowiązującym porządku prawnym jest tegoż prawa łamaniem!!!
  W tym stanie rzeczy TUSK powinien tego nieudacznika ...SIENKIEWICZA... wywalić na zbity pysk ze stołka a skoro tego nie zrobi, to będzie to oznaczało, że on sam akceptuje i popiera łamanie prawa poprzez bezprawne działania Policji...

 • nino.rota

  Oceniono 3 razy 3

  Co za bzdury?
  Po pierwsze to nie "policja zabiera prawo jazdy" tylko sąd!
  Po drugie o dmuchnięcie w alkolock można poprosić osobę trzecią.
  Czy Bieńkowska w ogóle ma prawo jazdy?
  Żal

 • poznaniak425

  Oceniono 1 raz -1

  Powinien zaczac od wprowadzenia zakazu umieszczania informacji o datach ,godzinach i nazwach ulic na ktorych beda na ktorych beda prowadzone kontrole. TYLKO BEZMYSLNY IDIOTA NIE ROZUMIE ZE TAKA INFORMACJA NIWECZY SENS PRZEPROWADZANEJ KONTROLI.

 • ramzes-ra

  Oceniono 3 razy 1

  Pan Sienkiewicz ma kolejne pomysły. Zabieranie praw jazdy za szybką niebezpieczną jazdę .przez Policję to jeden z nich. Po pierwsze nowoczesne samochody są przystosowane do znacznie większych szybkości i przy tych szybkościach umożliwiają bezpieczną jazdę. Po drugie jakie jest kryterium niebezpiecznej jazdy, zostawienie uznania tego policjantowi stwarza nie tylko możliwości korupcyjne, ale także dowolność w ocenie tego samego przekroczenia.Jadący z tą samą prędkością kierowca wg oceny jednego policjanta może utracić prawo a według innego nie. Nie adekwatne jest również proponowane przekroczenie o 100%. Bo przy ograniczeniu np do 20 km/godz przy 40 prawo może być zabrane.Natomiast na autostradzie zabranie może nastąpić dopiero przy 280 km/godz.Aż strach pomyśleć co może spotkać kierowców przy ograniczeniu do 5km/godz. A już zupełnym nieporozumieniem jest obowiązek posiadania alkomatów.Przecież wiadomo że po wypiciu nawet łagodnego alkoholu nie prowadzi się samochodu.A co będzie jak miernik wykaże że można jechać a po kontroli i badaniu krwi będzie stwierdzone przekroczenie bo proste mierniki są nie precyzyjne? Kto za to odpowie może Pan Minister?

 • dokowski

  Oceniono 2 razy -2

  To by był pierwszy krok w budowie państwa prawa w Polsce, to byłaby więc druga po 1989 rewolucja

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX