Sienkiewicz: Błyskawiczna utrata prawa jazdy za szybką, niebezpieczną jazdę. I liczę, że alkotesty zostaną

Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz chce, by policja ?natychmiast? zabierała prawo jazdy tym kierowcom, którzy rażąco łamią przepisy, np. jadą dwa razy za szybko. I zapowiada, że nie zrezygnował z pomysłu obowiązkowych alkomatów dla wszystkich kierowców.
Błyskawiczna utrata prawa jazdy za szybką, niebezpieczną jazdę - takie zalecenie dla policji ma szef MSW. Według Bartłomieja Sienkiewicza taka reakcja powinna być stosowana przez policjantów m.in. wobec kierowców dwukrotnie przekraczających dozwoloną szybkość, a zwłaszcza na obszarze zabudowanym.

Zdaniem ministra Sienkiewicza rząd, a dokładnie odpowiedzialny za to resort minister Elżbiety Bieńkowskiej, nie powinien rezygnować z pomysłu obowiązkowych alkomatów w każdym samochodzie.

Sienkiewicz: Niech alkomaty zostaną

A tego właśnie chce Bieńkowska, proponując montowanie alkolocków (instalacji uniemożliwiającej uruchomienie auta w przypadku wykrycia alkoholu) u kierowców-recydywistów. - I to jest bardzo rozsądne podejście. Natomiast cała rzecz polega i na kalkulacji finansowej, i na kosztach z tym złożonych. Alkolocki u recydywistów to bardzo dobra rzecz, ja jednak mam nadzieję, że alkotesty (czyli w praktyce alkomat w każdym samochodzie) zostaną, ponieważ są potrzebne - skomentował w "Kontrwywiadzie" w RMF FM minister Sienkiewicz.

"Mamy pewien odsetek morderców na drogach, każdy środek jest dobry"

- Moja perspektywa jest dość oczywista. To jest perspektywa człowieka, który codziennie dostaje raporty o pijanych kierowcach, którzy są kompletnie bez wyobraźni, bez żadnej odpowiedzialności, bez charakteru, zabijają siebie i innych na drogach - powiedział w RMF FM szef MSW. Dodał, że mamy do czynienia "z pewnym odsetkiem morderców na drogach". Zdaniem Sienkiewicza "każdy środek, żeby to zmniejszyć, powstrzymać, zredukować, tak jak przy "normalnym" mordercy, który biega z nożem i chce kogoś zabić, jest dobry. - I to jest perspektywa MSW - zaznaczył minister.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS