KLD Tuska finansowane przez niemiecką CDU? Palikot: Piskorski mówił mi, że ma dowody. Pieniądze odbierał urzędujący minister

Kierowany przez Donalda Tuska Kongres Liberalno-Demokratyczny był częściowo finansowany przez niemiecką CDU? Tak - według cytowanego przez tygodnik "Wprost" byłego współpracownika premiera i sekretarza generalnego KLD Pawła Piskorskiego. Tymczasem Janusz Palikot w Radiu ZET powiedział, że Piskorski mówił mu, iż ma na to dowody. Pieniądze miał odbierać "jeden z obecnych ministrów".
- Piskorski powiedział mi, że ma dokumenty, zestawienia ilości marek, które przekazywał Kohl i inni politycy CDU - stwierdził w programie "Gość Radia ZET" Janusz Palikot. Szef Twojego Ruchu mówił też, że pieniądze od Niemców odbierał "jeden z obecnych ministrów".

- Ale niech Piskorski to sam powie, to poważne oskarżenie - zabezpieczył się Palikot. - Powiedział mi, że ma dowody, a PO, jeżeli uważa inaczej, poda go do sądu w trybie wyborczym - podkreślił.Piskorski we "Wprost": KLD Tuska dostawał pieniądze od CDU Kohla

Przypomnijmy: Tygodnik "Wprost" opublikował fragment wywiadu rzeki Michała Majewskiego z Pawłem Piskorskim. Były sekretarz generalny i wiceprzewodniczący Kongresu Liberalno-Demokratycznego twierdzi, że kierowany przez Donalda Tuska KLD był finansowany przez niemiecką CDU.

- Dla mnie jest oczywiste, że CDU (Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna - red.) wspierało finansowo KLD, ale to były kwestie omawiane między Kohlem [ówczesnym kanclerzem Niemiec - red.] a Bieleckim [Janem Krzysztofem, wtedy premierem i jednym z liderów KLD - red.]. Ja przy tych spotkaniach w cztery oczy nie byłem obecny - cytuje Piskorskiego tygodnik.

W tekście "Wprost" prócz Piskorskiego zacytowany został inny "polityk czołówki KLD". On z kolei twierdzi, że "CDU, które było wtedy przy władzy w Niemczech, szukało w krajach postkomunistycznych partnerów do współpracy. (...) Odpowiedni wydawał się Kongres. CDU bezzwrotnie darowało KLD kilkaset tysięcy marek. To były pieniądze w gotówce, które działacze KLD wymieniali w kantorach na złotówki w Warszawie. Pieniądze poszły na budowanie partii w 1991 r.".

Reakcja otoczenia Tuska: "to nie pytania do rządu", "kuriozalny pomysł"

- Publikacja ma pomóc Piskorskiemu w zdobyciu rozgłosu w kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - mówiła w rozmowie z portalem Gazeta.pl Małgorzata Kidawa-Błońska. - Rząd nie będzie się odnosił do tematu - tak z kolei rzeczniczka rządu skomentowała dziś w Polskim Radiu tekst we "Wprost". - To nie są pytania do rządu. To są sprawy dla odległej historii i na pewno rząd nie będzie się tym zajmował - podkreśliła.

- Kuriozalny pomysł - tak informacje Piskorskiego określił w TOK FM sekretarz generalny PO Paweł Graś. - Nie wyobrażam sobie funkcjonariuszy partyjnych CDU w reklamówkach przerzucających pieniądze do Polski - powiedział były rzecznik rządu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE /b> na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (351)
KLD Tuska finansowane przez niemiecką CDU? Palikot: Piskorski mówił mi, że ma dowody. Pieniądze odbierał urzędujący minister
Zaloguj się
 • almagus

  Oceniono 1 raz 1

  Wszystkie partie to zdrada pod episkopatem!
  Milczenie potwierdza.
  Kto daje poniemieckim?

  Dekretem złamali ustalenia Konferencji Poczdamskiej, na co E. Steinbach właściwie zareagowała, bo skoro oddają poniemieckim poniemieckie?

  m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226,11226258,Powiat_klodzki_walczy_o_odszkodowanie_za_zamek_oddany.html
  - Furtkę komisji otworzył protokół ustaleń komisji wspólnej rządu i Konferencji Episkopatu z marca 2006 r. podpisany przez wicepremiera i szefa MSWiA Ludwika Dorna oraz biskupa płockiego Stanisława Wielgusa, wsparty pismem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - podkreśla Baldy. Protokół uznał, że kościelne instytucje mogą się domagać sukcesji np. po niemieckich zgromadzeniach zakonnych.

  Takie kwiatki
  opole.gazeta.pl/opole/1,35086,14953435,Ksiedzu_z_milionami_sie_upieklo__Nie_zaplaci_gigantycznego.html#BoxSlotII3img
  opole.gazeta.pl/opole/1,35086,15041228,Zakon_krzyzacki_chce_odzyskac_swoje_dawne_majatki.html
  wyborcza.pl/1,75248,15427317,30_milionow_odszkodowania_za_zamek_oddany_Kosciolowi_.html#TRNajCzytSST
  Już przez tych zdrajców Czesi mają problemy z Krzyżakami, po złamaniu ustaleń Konferencji Poczdamskiej.

 • debilnypemieltucek

  Oceniono 4 razy -2

  moje kocane lemingi jak ja sie ciesze zescie sa debilkami to tylko dzieki temu istnieje
  zawsze wasz oddany tucek czysciciel i malarz kominow
  (ps bardzo lubie kominy szwabskie)

 • zyks

  Oceniono 4 razy 0

  Tonący brzydko się chwyta, i jeden, i drugi...:-(

 • Oceniono 6 razy -4

  Wielka rzecz … Co za hałas …? Jakie rewelacje? Cała Solidarność była finansowana przez Zachód (CIA zapisała tutaj wielce chwalebną kartę). Z czego nota bene – NIGDY SIĘ NIE ROZLICZYŁA!!!! (Ostatnie słowo, to ulubiony termin byłych i obecnych hunbejwinów etosu) I jakoś nikomu to nie przeszkadzało. A to, że pan Kapusta dołożył się extra i nieco poźniej … Mój Boże – nie ma o czym gadać.

 • debilnypemieltucek

  Oceniono 6 razy 0

  moje kochane lemingi
  to prawda ja dostalem te pieniadze ale to bylo za uczciwa wykonana prace- to mialem za czyszczenie tylnego komina Kohlowi i jego ministrom
  teraz tez sobie dorabiam czyszczac oba kominy Merkel
  ciezka to praca jezyk mi sie wydluzyl przez nia ale poplatna ---wasz tucek kominiarz

 • red.kris

  Oceniono 3 razy -1

  to może napiszmy publicznie szerzej, kto sponsorował tę kleszo-solidaruszą bandę od początku, nie zapominając o latach 50-ych, LOOLL

 • Oceniono 7 razy 3

  Lubiłem Palikota, gdy walił w KAczynskich jak w kaczy kuper.
  No cóż - teraz jest pora, aby to powiedzieć: Palikot zgłupiał.
  Zadaje się z człowiekiem, który powinien siedzieć w więzieniu. Piskorski dorobił się na łapówkach. Pochodzenie pieniedzy udokumentował sfałszowanym świstkiem z kasyna.
  Piskorski wolność zawdięcza tylko nieudolnemu aparatowi ścigania i bezgraniczne głupim i prawdopodobnie przekupnym urzędnikowm Urzędu Skarbowego.
  To jest jakaś masakra i horror. Takie wieprze wchodzą na nowo do polityki.

 • chakal85

  Oceniono 3 razy 3

  Dajta szybko coś o Pisie, bo nie wytrzymie!!!!!11111jedenjeden

  leming

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX