Lis: Uchwała zbędna, napisana językiem gimnazjalno-oazowym. Ale papież to postać absolutnie wyjątkowa

Tomasz Lis nie ma wątpliwości, że kanonizacja Jana Pawła II to zdarzenie wyjątkowe w naszej historii. Ale wg dziennikarza sejmowa uchwała z tej okazji to rzecz ?zbędna?. Zamiast uchwalać lepiej było przypomnieć sobie to, co papież mówił w Sejmie przed 15 laty. - Jak obserwujemy nasze życie polityczne, dziką nienawiść między partiami, to niektóre słowa papieża zabrzmiałyby strasznie smutno - ocenił.
Uchwała sejmowa to zdaniem Tomasza Lisa nie najlepszy sposób na uczczenie kanonizacji Jana Pawła II. Szczególnie że dokument przyjęty przez posłów został napisany "językiem gimnazjalno-oazowym". - Uchwała była zupełnie zbędna, niepotrzebna papieżowi i Sejmowi. Ale nie miałbym problemu z głosowaniem za tą uchwała, bo nie znajduję w niej nic, co obraża rozsądek czy dobry smak. "Gardłowanie" w tej sprawie uważam za nie na miejscu - mówił publicysta TVP w "Poranku Radia TOK FM". I podkreślał, że Jan Paweł II to postać wyjątkowa. Nie tylko w historii Polski.

Według Lisa niewielkie były szanse, by uchwała brzmiała inaczej. Zdecydowała o tym czysta polityka. - Gdyby PO próbowała przeredagować uchwałę, to PiS oskarżyłoby Platformę o to, że jest za mało katolicka.

Co zostało z tych słów?

Jak inaczej Sejm mógłby uczcić kanonizację papieża z Polski? - Prościej byłoby ustawić w Sejmie wielki telebim i odtworzyć wystąpienie papieża sprzed 15 lat. Myślę, że jak obserwujemy nasze życie polityczne, dziką nienawiść między dwoma największymi partiami, to niektóre słowa Jana Pawła II zabrzmiałyby strasznie smutno. Musielibyśmy się zmierzyć z pytaniem, co z jego przesłania zostało w Polakach i posłach, bo wtedy papież zwracał się właśnie do polityków - ocenił Tomasz Lis.

"Siła wyższa maczała palce"

Dziennikarz z wizyty papieża w Sejmie, w 1999 roku, najbardziej pamięta słynne zdanie, które padło po głównym wystąpieniu biskupa Rzymu. - Parlamentarzyści wiwatowali, a uśmiechnięty papież mówił "Ale nam się wydarzyło!". To był najprostszy komentarz do cudu, który wydarzył się w Polsce. A którego ciągle nie doceniamy.

Kanonizacja polskiego papieża, przypadająca w roku 25. rocznicy obalenia komunizmu, to dla komentatora TOK FM okazja do śmiałych hipotez. - Nie chcę wchodzić w mistyczny ton, ale... Wolna Polska, na którą tak narzekamy, która nas słusznie wkurza, jest absolutnym cudem. To że człowiek z Wadowic został papieżem, było czymś zupełnie niezwykłym. Uważam, że ta decyzja nie była czystym przypadkiem. Tak jak wszystko, co się potem zdarzyło. Jakaś siła wyższa musiała w tym maczać palce. Bo przez 350 lat dostawaliśmy w dupę i nagle się okazało, że mamy wolną demokratyczną Polskę. To nadzwyczajna rzecz!

Więcej o:
Komentarze (11)
Lis: Uchwała zbędna, napisana językiem gimnazjalno-oazowym. Ale papież to postać absolutnie wyjątkowa
Zaloguj się
 • igla5858

  Oceniono 7 razy 3

  Przezylismy Potop Szwedzki , zabor Ruski i Niemiecki przezyjemy i Vatykanski....

 • jaroslavhasek

  Oceniono 8 razy 4

  Nie zapomnę, jak Lis łkał, relacjonując agonie Wojtyły. Niezły aktor.

 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 8 razy 4

  Nonsens.

 • dziadekjam

  Oceniono 11 razy 5

  "Ale papież to postać absolutnie wyjątkowa."
  ================================
  Lis Tomcio, to też postać wyjątkowa. Może tylko z innych powodów.

 • hare-hare

  Oceniono 20 razy 0

  co zrobić aby zostać papieżem---aby zostać papieżem należy od wieku ok 10 lat być molestowanym przez wielu klechów i wpaść w ten nałóg a potem to jakoś pójdzie

 • dupa_dupy

  Oceniono 30 razy -12

  "Wolna Polska, na którą tak narzekamy, która nas słusznie wkurza, jest absolutnym cudem. "
  Bitch please. Polska nie jest wolnym państwem od czasu podpisania traktatu lizbońskiego. Jesteśmy pod zaborem niemieckim, ale wszystko jest tak ładnie skonstruowane, że wszyscy się cieszą, że dofinansowanie z unii przyszło, a nie widzą, w jakich bankach się gminy, miasta i państwo zadłuża. Odbiją sobie na tym z nawiązką. Bo Polacy myślą "wspaniała unia dała nam autostrady za pół-darmo - hurra!" a niemcy sobie myślą "Za 5 lat inwestycja na tej prowincji zwróci nam się z nawiązką, a dodatkowo taki auto-bahn to świetna trasa dla transporterów z wojskiem 'europejskim' które może wkroczyć do nas w ramach bratniej pomocy. Co się zmieniło od 1989? Zmieniliśmy zaborcę czerwonego, na niebieskiego. Tyle w temacie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX