Ekwador: 20 pracowników ambasady USA dostało nakaz opuszczenia kraju

Dwudziestu pracowników grupy wojskowej Departamentu Obrony USA, zatrudnionych w amerykańskiej ambasadzie w Ekwadorze, dostało nakaz opuszczenia kraju do końca miesiąca - donosi agencja AP.
- Grupa otrzymała rozkaz wstrzymania operacji w Ekwadorze w piśmie z 7 kwietnia - powiedział w rozmowie z agencją rzecznik ambasady Jeffrey Weinshenker. Wcześniej informacje o nakazie opuszczenia kraju dla pracowników ambasady zostały przekazane AP przez ekwadorskiego urzędnika, który ze względu na poufny charakter wiadomości pragnie pozostać anonimowy.

Prezydent Ekwadoru Rafael Correa w styczniu skarżył się publicznie, że w kraju przebywa zbyt wielu oficerów z Waszyngtonu - jak twierdził, było ich pięćdziesięciu i "przeniknęli oni wszystkie sektory państwa". Weinshenker poinformował też, że Waszyngton na działanie swoich służb w Ekwadorze przeznaczył w zeszłym roku siedem milionów dolarów.

Stosunki Ekwadoru i USA są w ostatnich latach napięte - dwa lata temu konflikt nasiliła zgoda prezydenta Correi na udzielenie azylu politycznego założycielowi portalu WikiLeaks, Julianowi Assange.

Wcześniej Correa wydalił z Ekwadoru co najmniej trzech amerykańskich dyplomatów. Jednym z nich był ówczesny ambasador Heather Hodges, który był odpowiedzialny za ujawnienie przez WikiLeaks depeszy sugerującej, że prezydent wiedział o korupcji na wysokich szczeblach ekwadorskiej policji.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (45)
Ekwador: 20 pracowników ambasady USA dostało nakaz opuszczenia kraju
Zaloguj się
 • googleon

  Oceniono 5 razy 5

  Zmiana miejsca pracy. Teraz jadą do Kijowa

 • uzdek98

  Oceniono 5 razy 5

  ! enhorabuena equador ! ... po tym co wyrabiaja w wenezueli zeby przejac rope, trzeba gonic tych jankeskich bydlakow z calej ameryki lacinskiej...

 • zbycholik

  Oceniono 1 raz 1

  Zaprośmy usamanów do Polski - po co ten potencjał zwolniony w Ekwadorze ma się marnować...? Chyba, że został już "zagospodarowany" na Ukrainie...

 • torro73

  Oceniono 7 razy 5

  Cos tam musi byc do zaje...nia ,skoro tylu agentow i wojskowych zaangazowanych w krzewienie demokracji w stylu kowbojskim .Ciekawe co ?

 • wapi40

  Oceniono 6 razy 4

  To czym jest Polska ,jeśli by porównać do Ekwadoru ,w Polsce USA więzili ,torturowali niewinnych ludzi ,wydają polecenia,naciski co mamy robić,musimy kupować ich wojskowy złom

 • glupota.nie.boli

  Oceniono 2 razy 2

  "Wyrzuca" sie przedmioty zalosni pismacy gazeciani. Wasze zdrewniale mozgi powinno sie wyrzucic.

 • iremus

  Oceniono 4 razy 0

  Nie powtarzaj się :) Przed chwilą dodałeś komentarz o tej samej treści.

  Bravoooo!!!! Tak należy postępować z terrorystami wzniecającymi wojny na całym świecie a nie jak Raduś-rusofil wylizywać z duopy co smaczniejsze kąski.
  Rozpanoszyła się zaraza do granic absurdu.

 • iremus

  Oceniono 4 razy 0

  Bravoooo!!!! Tak należy postępować z terrorystami wzniecającymi wojny na całym świecie a nie jak Raduś-rusofil wylizywać z duopy co smaczniejsze kąski.
  Rozpanoszyła się zaraza do granic absurdu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX