Tusk: Świat nie jest politycznie gotowy na ewentualną eskalację sytuacji czy rozpad Ukrainy

- Świat nie jest dziś politycznie przygotowany na rozpad państwa ukraińskiego czy agresję na ten kraj. Ale scenariusz może być czarny, nie można na to przymykać oczu i udawać, że wszystko jest w porządku - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej w Radomiu.
- Nikt nie jest przygotowany do eskalacji napięcia na Ukrainie. Eskalacja ta, jak mówią niektórzy, może mieć charakter wojny. Musimy wiedzieć, że robimy wszystko, co w naszej mocy, by Polska była gotowa na różne sytuacje krytyczne - powiedział Donald Tusk na konferencji prasowej w Radomiu, gdzie odbywają się ćwiczenia antykryzysowe służb MSW. - Europa nie ma dobrej odpowiedzi na zaostrzenie sytuacji na Ukrainie. Dopiero ją budujemy - dodał premier.

"Nasze ćwiczenia muszą symulować podobne zagrożenie jak na Ukrainie"

- Dziś cały świat patrzy na zdarzenia, które nie są ćwiczeniami. Rozgrywają się one relatywnie blisko naszej granicy, dlatego nasze manewry muszą symulować podobne zagrożenie. Wiemy, co mamy naprawić, by nasze służby działały sprawnie wobec ewentualnego zagrożenia - mówił premier.

O ćwiczeniach w Radomiu mówił też na tej samej konferencji Bartłomiej Sienkiewicz, minister spraw wewnętrznych: -Te ćwiczenia były obliczone na zbadanie niedoskonałości służb podległych MSW. Manewry są dużym przedsięwzięciem i nie jest to pokazówka.

- Ćwiczenia zorganizowaliśmy po to, by mechanizm państwa działał jak dobrze naoliwiona maszyna, niezależnie od wariantów sytuacji, które mogą nas spotkać. A dobrze zorganizowane państwo musi być gotowe na najgorsze warianty - powiedział Sienkiewicz. - Większość uczestników ćwiczeń uważa, że powinny się one odbywać cyklicznie. Ich koszt nie jest wysoki, to 350 tys. zł z budżetu MSW - dodał.

Odbywające się od wczoraj w okolicy Radomia manewry to największe od ponad 40 lat ćwiczenia antykryzysowe służb mundurowych. Uczestniczy w nich blisko 3 tys. osób: ok. 2 tys. strażników granicznych, policjantów i strażaków oraz około tysiąca żołnierzy.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS