Sprawa Madeleine McCann: Po apelu Scotland Yardu na jaw wyszły kolejne napaści seksualne na małe dziewczynki

Badająca sprawę zaginięcia Madeleine McCann brytyjska policja miesiąc temu zaapelowała o informacje o "samotnym napastniku", który włamywał się do wakacyjnych domów Brytyjczyków w Portugalii. Efekt przeszedł oczekiwania śledczych - na jaw wyszło pięć kolejnych spraw napaści na małe dziewczynki. Jedna z nich wydarzyła się w Praia da Luz - kurorcie, z którego dwa lata później zniknęła Madeleine - pisze "Guardian".
Scotland Yard wie już o łącznie dziewięciu przypadkach napaści na tle seksualnym i trzech, w których "o mały włos" do takiej napaści by doszło - pisze "Guardian". We wszystkich przypadkach chodzi o ataki na młode Brytyjki w wieku od 6 do 12 lat. Przestępstwa zostały popełnione w portugalskim Algarve w latach 2004-2006.

Scotland Yard prosi o pomoc...

Miesiąc temu brytyjska policja poinformowała o odkryciu serii napaści seksualnych na małe dziewczynki z rodzin z Wielkiej Brytanii, spędzających wakacje w Portugalii, w latach 2004-2010 i zaapelowała do osób, które mogły mieć jakiekolwiek informacje związane z nowym tropem w sprawie, o kontakt.

Odzew w Wielkiej Brytanii był bardzo duży - ponad 500 zgłoszeń. Andy Redwood ze Scotland Yardu podkreślił, że to właśnie dzięki nim policja dowiedziała się "nowych" sprawach.

...i wpada na nowe tropy

Scenariusz był za każdym razem podobny - samotny napastnik włamywał się nocą do domów wypoczynkowych. W trakcie - jak się okazało - łącznie 18 włamań (dokonanych między 2004 a 2006 rokiem, czyli w latach poprzedzających zaginięcie Madeleine McCann) dziewięć dziewczynek w wieku od 6 do 10 lat zostało zaatakowanych na tle seksualnym. W trzech przypadkach do molestowania nie doszło, a w sześciu napastnik został spłoszony.

Scotland Yard podał opis domniemanego sprawcy. Włamywacz miał mieć opaloną skórę i krótkie ciemne włosy. Mówił po angielsku z obcym akcentem, powoli i niewyraźnie. W niektórych przypadkach miał obnażony tors, niektórzy ze świadków wśród charakterystycznych cech wymieniali jego duży brzuch, a trzy z jego ofiar zeznały, że napastnik miał dziwny zapach. W dwóch przypadkach włamywacz miał na sobie koszulkę z długim rękawem.

Szczególnie interesuje policję sprawa z 2005 r. 10-letnia dziewczynka została napadnięta w Praia da Luz - kurorcie, z którego dwa lata później znikła bez śladu Madeleine. - Fakt, że mamy informację o napaści w samym sercu Praia da Luz, oznacza, że nasze zainteresowanie nią jeszcze bardziej wzrasta - powiedział "Guardianowi" Redwood.

Sprawa Madeleine McCann

Madeleine, córka Kate i Gerry'ego McCann, zaginęła 3 maja 2007 r. w portugalskim Algarve na kilka dni przed swoimi czwartymi urodzinami. Sprawa była niezwykle głośna - w znanym kurorcie zniknęło bez śladu trzyletnie dziecko. Rodzice dziewczynki wyszli na kolację do pobliskiej restauracji i co jakiś czas wracali do pokoju, by sprawdzić, czy z dziećmi wszystko w porządku. Około godziny 22 okazało się, że Madeleine zniknęła. Jej rodzeństwo nadal spało. W sprawie Madeleine powstało wiele hipotez, m.in. podejrzewano rodziców (mieli tuszować śmierć dziewczynki), siatkę pedofilów, obsługę hotelową. Mimo rozesłania listów gończych i długotrwałego śledztwa los dziecka pozostaje nieznany. Siedem lat po rozpoczęciu śledztwa brytyjska policja ogłosiła, że kolejność wydarzeń towarzyszących zaginięciu dziewczynki jest inna, niż do tej pory sądzono.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS