Publicyści bronią papieskiej uchwały: "Nie trzeba było wpuszczać JPII do Sejmu", "Był przywódcą politycznym"

- Uchwały o świętości najmniej potrzebne są świętym. One są potrzebne ludziom - skomentował w Poranku Radia TOK FM przepychanki w sprawie sejmowej uchwały z okazji kanonizacji Jana Pawła II Adam Szostkiewicz z "Polityki". - Jan Paweł II był polskim przywódcą politycznym. Jego zasługa dla obecnego kształtu demokracji jest potężna - wtórował mu Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej".
W Sejmie trwają przepychanki w sprawie uchwały z okazji kanonizacji Jana Pawła II. W Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska zauważyła, że słyszymy tylko o tych sejmowych uchwałach, wokół których wybucha awantura. Inne przepadają bez echa. A na dodatek w parlamencie zorganizowano wystawę poświęconą papieżowi. - To budzi pytanie, czy Sejm jest dobrym miejscem do organizowania papieskich wystaw i podejmowania uchwał. Bo ja mam wątpliwości - zastanawiała się publicystka.

"Jego zasługa dla obecnego kształtu demokracji jest potężna"

- Nie trzeba było wpuszczać Jana Pawła II do Sejmu. To nawiązanie do historycznego wydarzenia - stwierdził Adam Szostkiewicz z "Polityki", przypominając słynne przemówienie papieża w Sejmie w 1999 roku. - Akurat ten papież miał istotny wpływ na to, że jesteśmy w Unii Europejskiej. To, że przypomina się jego wkład w historię Polski, nie tylko w sprawy religijne, zasługuje na upamiętnienie - podkreślał publicysta.

Gugała: "Lewica powinna milczeć. Nabroiła i ma trupy w szafie". Wołk-Łaniewska: "Kościół ma więcej trupów!" >>>

- Oprócz tego, że Jan Paweł II był papieżem, przywódcą Kościoła, był też polskim przywódcą politycznym. Jego zasługa dla obecnego kształtu demokracji jest potężna - zapewniał Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej".

"Uchwały o świętości najmniej potrzebne są świętym"

Wroński zarzucił też posłom, że coraz intensywniej "produkują uchwały". - Świadczy to o tym, że Sejm nie ma co robić. Zajmuje się ideologią - krytykował. Prof. Radosław Markowski z SWPS wyjaśniał, że na skutek globalizacji coraz więcej rządów, zwłaszcza mniejszych krajów, ma znacznie ograniczony "horyzont decyzyjny" w sprawach gospodarczych. - Polityka przesuwa się coraz bardziej w kierunku symboliki i kwestii socjokulturowych. Coraz bardziej rządy i parlamenty muszą wynajdywać różnicujące je kwestie, które niekoniecznie sa najważniejsze - tłumaczył socjolog.

- Ktoś powiedział: uchwały o świętości najmniej potrzebne są świętym. One są potrzebne ludziom. W polskich realiach także politykom - skwitował Szostkiewicz.

Więcej o:
Komentarze (26)
Publicyści bronią papieskiej uchwały: "Nie trzeba było wpuszczać JPII do Sejmu", "Był przywódcą politycznym"
Zaloguj się
 • stachkaz47

  Oceniono 1 raz 1

  Wezwać EGZORCYSTĘ Małkowsiego na opornych posłów.
  Jak ich postraszy Archaniołem Gabrielem to wszystkie ustawy będą podejmowane
  przez aklamacje.

 • abstrakcyjny2013

  Oceniono 2 razy 0

  www.youtube.com/watch?v=wUIRPVgDtJk
  Niech tylko "" rząd"" spróbuje nie pojechać na "" kanalizację "....

 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 1 raz -1

  Oszaleliście?

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 3 razy 3

  Dawno zaistniała sytuacja zbędności Senatu i Sejmu w takiej postaci, jakimi dzisiaj są.

 • puzonik48

  Oceniono 5 razy 3

  Panie Wroński ,JPII był przywódcą obcego państwa ,a nie Polski .I dbał przede wszystkim o państwo ,którego był przywódcą .Chronił swoich wysłanników ,bez względu na czyny jakie popełnili i bez względu na to gdzie się znajdowali ,bo ważniejszy dla niego był interes jego państwa ,niż ofiary ,którym podlegli mu ludzie ,zgotowali piekło na ziemi :(:(:(

 • chi_neng1

  Oceniono 7 razy 5

  Czy publicysci nie powinni raczej dbac o swieckosc panstwa, a co za tym idzie, calkowity rozdzial interesow panstwa i Kosciola w swoich publikacjach?

  Czy to poparcie ma nas uswiadomic, ze teraz beda wszystkie media "terlikowskie, codzienne, naszodziennikowe, trwajace" itp ?
  W imie kultu JPII ?
  Czy nie wystarczy to co Kosciol ma wlasne na tej plaszczyznie?
  Terlikowski i te codzienne starczaja za 10, kazdy z nich....I to ich zasluga najwieksza jest, ze skara owieczek coraz bardziej sie rozprasza, za co maja moja wdziecznosc i dlatego owych zaslugi sa "konieczne", uwazam.
  Ale jezeli jeszcze reszta dolaczy do tego grona, to niebawem nie bedzie kogo czytac i ogladac :).

 • krukpl

  Oceniono 6 razy 6

  Jan Paweł II był polskim przywódcą politycznym. Jego zasługa dla obecnego kształtu demokracji jest potężna

  można konkretniej co dokładnie zrobił ?

 • cichy380

  Oceniono 4 razy 4

  Gazeta.pl też jest winna takiej sytuacji , że Polacy w ogóle nie wiedzą o istotnych uchwałach głosowanych w sejmie. Jak chociażby uchwała o "bratniej pomocy" uniemożliwiająca zwykłym obywatelom protestów...

 • jaroslavhasek

  Oceniono 8 razy 8

  Do sejmu wpuszczono również gwiazdę porno Dalilę. Kiedy uchwała upamiętniająca to wydarzenie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX