Zbrojny atak na separatystów, samozwańczy mer Słowiańska prosi Putina o pomoc, "Kreml boi się przykładu Ukrainy" [PODSUMOWANIE DNIA]

Atak na punkt kontrolny obsadzony przez prorosyjskich separatystów niedaleko Słowiańska w obwodzie donieckim - sprzeczne informacje o liczbie ofiar. Rosyjskie MSZ oskarża o to nacjonalistów z Prawego Sektora, a ci kategorycznie zaprzeczają. Zdaniem Kremla to kolejny dowód na chaos i bezradność Kijowa. Lider słowiańskich separatystów prosi Putina o broń, a p.o. prezydent Ukrainy mówi, że Rosja boi się, że Majdan będzie przykładem dla innych w regionie. Oto podsumowanie dnia.
1. Atak na prorosyjskich separatystów niedaleko Słowiańska

Pięć osób zginęło w wyniku ataku uzbrojonych ludzi na punkt kontrolny obsadzony przez prorosyjskich separatystów niedaleko Słowiańska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - podał rano kanał informacyjny rosyjskiej telewizji państwowej Rossija 24.

Powołując się na swego korespondenta w Słowiańsku, stacja poinformowała, że trzech zabitych to prorosyjscy separatyści, którzy kontrolują Słowiańsk, a dwóch pozostałych to członkowie grupy, która zaatakowała punkt kontrolny.

Agencje długo podawały sprzeczne informacje na temat liczby ofiar, ale ostatecznie nie potwierdziły informacji o trzech zabitych. AP podała, że zginęła tylko jedna osoba, a trzy zostały ranne, powołując się na informacje przekazane przez ukraińskie MSW.

2. MSZ Rosji: Za atak odpowiadają nacjonaliści z Prawego Sektora

Strzelanina niedaleko Słowiańska na wschodzie Ukrainy pokazuje, że Kijów nie potrafi powstrzymać i rozbroić nacjonalistów i ekstremistów - oświadczyło rosyjskie MSZ, oskarżając o atak ukraiński Prawy Sektor, który temu kategorycznie zaprzecza.

"Rosja jest oburzona prowokacją dokonaną przez tę zbrojną grupę, co świadczy o braku woli ze strony władz w Kijowie, żeby powstrzymać i rozbroić nacjonalistów i ekstremistów" - głosi oświadczenie.

Oskarżenia Moskwy Prawy Sektor z miejsca odrzucił, oskarżając za atak pod Słowiańskiem rosyjskie siły specjalne. - To jest bluźniercza prowokacja ze strony Rosji: bluźniercza, ponieważ doszło do niej podczas świętej dla chrześcijan nocy - powiedział Reuterowi rzecznik stowarzyszenia Artem Skoropadski.

3. Samozwańczy mer Słowiańska apeluje do Putina o pomoc

- Władimirze Władimirowiczu! Jesteśmy niewielkim miastem. A faszyści i imperialiści z różnych państw zabijają naszych braci - mówił na zwołanej konferencji Wiaczesław Ponomariow, lider słowiańskich separatystów. Prosząc o pomoc Federację Rosyjską i Władimira Putina, zaznaczył, że "jeśli niemożliwe jest wprowadzenie wojsk w celu ustabilizowania sytuacji", to apeluje przynajmniej o przysłanie "żywności czy broni".

To właśnie Ponomariow pokazał spreparowaną - zdaniem wielu obserwatorów - legitymację członków Prawego Sektora, którzy, jego zdaniem, są odpowiedzialni za nocny atak na barykadę.

Ponomariow, który ogłosił się wcześniej samozwańczym merem Słowiańska, ogłosił także, że w związku z nocną strzelaniną na ulicach miasta zacznie obowiązywać godzina policyjna.

4. Prezydent Komorowski: Brak współpracy z Rosją w zasadzie oznacza zimną wojnę

- To rzecz bardzo przykra, ale to, co obserwujemy, stawia pod wielkim znakiem zapytania realną możliwość współpracy świata zachodniego i Rosji. Nie tylko pod względem bezpieczeństwa, ale także gospodarczym i politycznym. Jak nie ma współpracy, to jest w zasadzie zimna wojna - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który gościł u Janiny Paradowskiej na antenie Telewizji Superstacja.

Prezydent dodał, że "to wszystko razem musi powodować załamanie amerykańskiego >>resetu<<, marzeń całego świata zachodniego o modernizującej się Rosji i musi wywoływać obawy wszystkich". - Wszyscy zaczynają się zbroić, powoli zaczynają coraz bardziej obawiać się Rosji, i wszyscy w naszym rejonie Europy zaczynają rozglądać się z niepokojem, czy przypadkiem metoda zastosowana wobec Krymu i Ukrainy nie zostanie upowszechniona przez Rosję w odniesieniu do innych - powiedział.

5. Papież Franciszek modlił się o pokój na Ukrainie

Zwracając się do wiernych słowami modlitwy do Jezusa w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, papież Franciszek powiedział: "Prosimy Cię, niech Twoje Zmartwychwstanie, które obchodzimy w tym roku wspólnie z Kościołami posługującymi się kalendarzem juliańskim, oświeci i natchnie pokojowe inicjatywy na Ukrainie, aby wszystkie zainteresowane strony, wspierane przez wspólnotę międzynarodową, pojęły każdy wysiłek mający na celu zapobieżenie przemocy i budowanie przyszłości kraju w duchu jedności i dialogu".

6. P.o. prezydent Ukrainy: Putin boi się Ukrainy, bo to przykład dla innych

Władimir Putin bardzo boi się Ukrainy, ponieważ jest ona przykładem dla innych krajów, że naród może o sobie zadecydować - mówił tymczasowy prezydent Ukrainy Ołeksandr Turczynow w rozmowie z telewizją "Ukraina".

- Zadaniem Putina jest nie tylko przejąć część terytorium Ukrainy, ale też i całkowicie zdestabilizować sytuację w reszcie kraju. Stara się zniszczyć niezależną Ukrainę - oceniał p.o. prezydent Ukrainy.

Turczynow ocenił jednocześnie, że były prezydent Wiktor Janukowycz, który ukrywa się obecnie w Rosji, jest tylko marionetką w rękach Putina i nie odegra już żadnej roli na Ukrainie.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (154)
Zbrojny atak na separatystów, samozwańczy mer Słowiańska prosi Putina o pomoc, "Kreml boi się przykładu Ukrainy" [PODSUMOWANIE DNIA]
Zaloguj się
 • jrb11

  Oceniono 3 razy 1

  Oczywiscie to tylko PLANETA KIJOW / MAJDAN jest legalna.
  Wedlug kogo ?

  Zwykle historyczne pieski, ktore sa uzywane do dywerski I rozszerzania "demokracji" w stylu amerykanskim na obraz Iraku, Afganistanu, Jugoslawi, Libii, Syrii, Wenezueli.
  Zachod uzywa ich "durakow" do brudnej roboty chowajac sie za ich plecami I krzyczac naprzowd na rOSJE, mY JESTESMY ZA WAMI - I SA ZO NIMI.
  zACHOD Z KOLEJII JEST UZYWANY PRZEZ usa

 • ramzes-ra

  Oceniono 3 razy 1

  To prawda, dla Putina,Łukaszenki i innych despotycznych przywódców przykład Ukrainy może być początkiem końca ich rządów. Dlatego zrobią wszystko aby zdyskredytować Majdan i wykazać światu że na Ukrainie rządzą faszyści i inni bandyci.Będą próbowali również destabilizowali sytuację na Ukrainie aby nie dopuścić do wolnych demokratycznych wyborów.

 • cyklina-klimkiewicz

  Oceniono 4 razy 2

  Po to go tam Putin wysłał by o pomoc poprosił . Inaczej mu nie zapłaci. B.Klimkiewicz.

 • ramzes-ra

  Oceniono 8 razy -2

  Nie podlega dyskusji że po majdanie blady strach padł na wszystkich despotów sprawujących władzę absolutną i chcących być dalej panami życia i śmierci. Zrobią oni wszystko aby udowodnić światu że tylko zamordyzm gwarantuje spokój i brak protestów społecznych. I do realizacji tej tezy użyją wszelkich narzędzi z prowokacją i służbami specjalnymi.

 • iremus

  Oceniono 14 razy 2

  .....Zbrojny atak na separatystów, samozwańczy mer Słowiańska prosi......
  __________________________________________________________________
  Po pierwsze nie na "separatystów" tylko na MILICJĘ LUDOWĄ
  Po drugie nie "samozwańczy" tylko "legalnie wybrany przedstawiciel lokalnej ludności" - lokalna ludność nie czekała aż jej banderowcy podrzucą swojaka.

 • Borys Szczepaniak

  Oceniono 10 razy 4

  Na Ukrainę to bym się nie wybierał na wakacje dopóki rządzą tam te demokratyczne hordy opłacane przez Waszyngton i Berlin www.youtube.com/watch?v=QDm3UKEuCV0&bpctr=1398064533

 • iremus

  Oceniono 11 razy 3

  .....Agencje długo podawały sprzeczne informacje na temat liczby ofiar, ale ostatecznie nie potwierdziły informacji o trzech zabitych. AP podała, że zginęła tylko jedna osoba, a trzy zostały ranne, powołując się na informacje przekazane przez ukraińskie MSW......
  ______________________________________________________________
  Oczywiście prawda podana przez rząd utworzony przez neobanderowców jest prawdą absolutną którą trzeba przyjmować z wywalonym ozorem niczym hostię

 • 1pirat2

  Oceniono 9 razy 1

  Samozwańczy mer prosi o pomoc Putina, stwierdził samozwańczy prezydent do samozwańczego premiera, to co tam jeszcze jest legalne, jeśli nawet przeciwko Seperatystom wysyłane jest nie wojsko ,tylko bojówki z Majdanu.?

 • observer48

  Oceniono 11 razy -3

  Wszystkim kacapom, kacapskim trollom, sierotom po komunie i sowieckiej okupacji Polski polecam artykuł Rzeczypospolitej, gdzie poseł do rosyjskiego parlamentu, czyli Dumy, oficjalnie pisze w swoim blogu o dywesrsyjnych rosyjskich oddziałach specjalnych w południowo-wschodniej Ukrainie: www.rp.pl/artykul/11,1103351-Rosyjski-deputowany--na-Ukrainie-sa-rosyjscy-dywersanci.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX