Separatyści przejmują ukraińskie BTR-y, atakują ukraińskie wojsko. NATO wzmocni obronę krajów członkowskich na wschodzie [PODSUMOWANIE DNIA]

Prorosyjscy separatyści przejęli sześć ukraińskich transporterów opancerzonych. P.o. prezydent Ukrainy Ołeksandr Turczynow zwolnił szefa MSW Stiepana Połtoraka. W Mariupolu w obwodzie donieckim separatyści napadli na jednostkę wojskową ukraińskich Wojsk Wewnętrznych, ale zostali odparci. Oto, co działo się w środę na Ukrainie i wokół kryzysu ukraińskiego.
Na wschodzie Ukrainy wciąż trwają działania uzbrojonych separatystów, którzy przejmują budynki administracji, atakują ukraińskie wojsko i otwarcie deklarują przywiązanie do Rosji. Kijów próbuje temu przeciwdziałać, ale na razie z fatalnym skutkiem.

1. Zajęcie ukraińskich BTR-ów

Prorosyjscy bojówkarze zajęli sześć ukraińskich transporterów BTR. Transportery były skierowane do Kramatorska w ramach prowadzonej we wschodnich regionach Ukrainy operacji antyterrorystycznej. Z początku Kijów dementował tę informację, by wreszcie jednak przyznać, że taka sytuacja miała miejsce. Niedługo potem p.o. prezydent Ukrainy Ołeksandr Turczynow zwolnił ze stanowiska szefa wojsk wewnętrznych MSW Stiepana Połtoraka.

Z kolei w Mariupolu w obwodzie donieckim separatyści napadli wieczorem na jednostkę Wojsk Wewnętrznych. Napastnicy dysponowali bronią palną i koktajlami Mołotowa. Domagali się od wojskowych, by oddali im broń i próbowali nakłonić, by przeszli na ich stronę, a szefa jednostki zaaresztowali. W odpowiedzi strażnicy ostrzegawczo strzelali w powietrze. 12 osób jest rannych, szturm się jednak - jak dotąd - nie powiódł.

2. Oświadczenie premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka

- Rosjanie dokonują ataków terrorystycznych na terenie Ukrainy. Wygląda na to, że Władimir Putin zmienił podejście i zaczyna wspierać terrorystów w krajach ościennych - powiedział premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. - Oczekujemy na spotkanie w Szwajcarii w formacie czterostronnym USA-UE-Ukraina-Rosja - dodał.

Zapowiedział, że w instrukcji dla ministra spraw zagranicznych będzie podstawowa kwestia: wojsko rosyjskie powinno natychmiast opuścić teren Ukrainy i potępić działania separatystów.

3. Oświadczenie Siergieja Ławrowa, szefa MSZ Rosji

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że zaplanowane na czwartek w Genewie czterostronne rozmowy w sprawie Ukrainy "pozostają na porządku dziennym". Jednocześnie zaznaczył, że "użycie siły przeciwko protestującym powinno ustać".

Szef rosyjskiej dyplomacji oświadczył, że "Moskwa w dalszym ciągu będzie zabiegać o to, żeby rządzący w Kijowie z szacunkiem odnieśli się do żądań mieszkańców wschodu i południa Ukrainy, a nie używali wobec nich wojska, czego zabrania ukraińskie ustawodawstwo".

4. NATO rozmieści nowe wojska dla ochrony wschodniej flanki

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zapowiedział, że Sojusz zacznie na dniach rozmieszczać siły lądowe, powietrzne i morskie, aby ochronić kraje członkowskie. Ujawnił, że okręty NATO zostaną skierowane na Morze Bałtyckie i wschodnie rejony Morza Śródziemnego. Wzmocnione zostaną także siły powietrzne nad regionem bałtyckim.

- Będziemy mieć więcej samolotów w powietrzu, więcej statków na wodach i większa gotowość na lądzie - powiedział Rasmussen.

5. Wzrost gospodarczy Rosji niższy niż oczekiwał Kreml

Minister gospodarki Rosji Aleksiej Ulukajew powiedział, że wzrost gospodarczy kraju spadł w pierwszym kwartale do 0,8 proc. z powodu trudnej sytuacji międzynarodowej i odpływu kapitału. Pierwotne prognozy przewidywały wzrost rosyjskiego PKB na poziomie 2,5 proc.

6. UE uzgadnia... treść rezolucji

Wezwanie do gotowości ws. niezwłocznego zastosowania przez UE sankcji gospodarczych wobec Rosji, a także stwierdzenie, że Ukraina ma prawo do samoobrony - to niektóre postulaty projektu rezolucji PE ws. presji Rosji na kraje PW i destabilizacji wschodniej Ukrainy. Debata w tej sprawie odbyła się w środę w Strasburgu. Głosowanie nad rezolucją zaplanowano na czwartek.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (57)
Separatyści przejmują ukraińskie BTR-y, atakują ukraińskie wojsko. NATO wzmocni obronę krajów członkowskich na wschodzie [PODSUMOWANIE DNIA]
Zaloguj się
 • micdep

  Oceniono 1 raz 1

  A moze sami sie poddaja ..to wam do tych pacanowatych glow nie dochodzi ??? Maja dosyc tych banderowcow ..czyzby polski rzad zamienial sie w banderowcow???

 • misza_kazak

  Oceniono 1 raz 1

  U cich, ktorzy znaja wspolczesne badania o historii Holokostu, pytanie o tym - jak moga niezli na ogol i do tego europejscy ludzie popierac masowe morderstwo wlasnych wspolobywateli, nie powstaje.

  Mam nadzieje ze kiedys zostanie napisana monografia o tym, jak ukrainska intelligencja doszla do popierania i propagandy morderstw. To bedzie bardzo wazna ksiazka, ktora wstanie na jednej polce z badaniem roli niemeckich intellektualow w formowaniu naczistowskiego rezymu i przeprowadzeniu zbrodni przeciwko ludskosci.

  --
  "Mamy tarczę!
  Panowie, pozwolę sobie nam wszystkim pogratulować tego niewątpliwego sukcesu!"

  psychomaszyna z Forum Militaria od 14.08.08

 • stan-1

  Oceniono 9 razy 5

  Czas ogłosić bankructwo państwa Ukraina. Nie ma policji, nie ma armii, rządzi ten który dzisiaj wstanie pierwszy.
  Historia pokazała 70 lat temu walecznych Ukraińców na Wołyniu, gdzie zabijali siekierami, nożami, widłami bezbronnych Polaków

 • 1pirat2

  Oceniono 4 razy 2

  NATO powinno się zastanowić czy warto dozbrajać wojsko Ukraińskie, w jakiś nowoczesny sprzęt, który wcześniej czy póżniej, w jakiś cudowny niewytłumaczalny sposób znajdą się w rękach Rosjan.

 • anton_pl

  Oceniono 7 razy 3

  Na TVP Info do wieczora leciał pasek że: po ulicach Słowiańska jeżdżą pojazdy pancerne z rosyjskimi flagami, jak już od rana było wiadomo że wozy te zdobyli tubylcy.

 • anton_pl

  Oceniono 5 razy 5

  To sa BMD a nie BTR...

 • plorg

  Oceniono 8 razy 4

  Ale bełkot: "napadli wieczorem na jednostkę... " "... próbowali nakłonić ..."
  To napadli czy próbowali nakłonić, bo to dwie zupełnie różne rzeczy.
  "szturm się jednak - jak dotąd - nie powiódł" - szturm nakłaniający?
  "Rosjanie dokonują ataków terrorystycznych na terenie Ukrainy" - A te zamachy to nakłanianie? NOWY rodzaj terroryzmu! Terroryzm nakłaniający. Żadnych ofiar, żadnych bomb, jedynie eksplozje nakłaniania?
  "Ukraina ma prawo do samoobrony" - rozumiem Ukraina użyje rakiet antynakłaniających - typu ziemia-ziemia.

 • blue911

  Oceniono 15 razy 7

  Ukraincy to fajne wojaki :poddaja sie na pierwszy widok oddzialow przeciwnika. A potem dzwonia do NATO zeby im przyslali wsparcie. Hahah. Jednak sami tym udowadniajam,ze nie dorosli do posiadania wlasnego panstwa! Umieja prowokowac I sie wymadrzac,ale jak przyjdzie co do czego to nie maja ani broni,ani odpowienio wyszkolonych wojsk. Obawiam sie,ze sytuacja w PL jest podobna? Jestesmy silni w gebie I marszach protestacyjnych.

 • ryszard.ignacy

  Oceniono 8 razy 4

  Z napływających informacji wynika, że banderowska władza na wschód spcnaz wysłała by jednostek wojskowych tam strzegł, ostatnio nawet sukces odnieśli, w Mariupolu batalion swych wojsk obronili. Pytam zatem kto na wschodzie Ukrainy antyterrorystyczną akcję prowadzi, majdanowa, banderowska władza, czy separatyści przeciw nim??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX