Kogo na liście płac miała partia Palikota? M.in. zatrzymanego przez CBA, Ikonowicza...

Ponad 7,5 mln zł subwencji - tyle w 2013 r. na swoją działalność otrzymał Twój Ruch. Partia Janusza Palikota właśnie rozliczyła się z tej kwoty. I w jej sprawozdaniu znalazło się co najmniej kilka intrygujących pozycji. Na liście płac figurują m.in.: znany działacz społeczny, popularny dziennikarz muzyczny oraz firma należąca do mężczyzny, który w 2012 r. został skazany w procesie o korupcję.
Według sprawozdania, które Ruch Palikota (przemianowany później na Twój Ruch) złożył w Państwowej Komisji Wyborczej, w 2013 r. partia otrzymała z budżetu ponad 7,5 mln zł subwencji. Na co wydała te pieniądze? Poza oczywistymi wydatkami związanymi z wynajęciem biur, utrzymaniem całej partyjnej administracji czy transportem, w sprawozdaniu widnieje też kilka ciekawszych pozycji.

Co dla Twojego Ruchu robił Ikonowicz?

I tak, okazało się, że znany działacz społeczny, walczący m.in. o prawa lokatorów - Piotr Ikonowicz - był w zeszłym roku regularnie opłacany przez partię Palikota. Przy jego nazwisku niemalże miesiąc w miesiąc z adnotacją "wynagrodzenie" pojawiały się kwoty od 4 do nawet 14 tys. zł.

- On otrzymywał pieniądze jako Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej, robił też jakieś analizy - zapewnia nas rzecznik Twojego Ruchu Andrzej Rozenek, którego zapytaliśmy o tę współpracę. Gdy zwracamy mu uwagę, że Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej otrzymywała przecież osobne darowizny (np. 10 tys. zł w listopadzie 2013 r.), a wydatki na Ikonowicza zaksięgowano jako wynagrodzenie, rzecznik się waha: - Nie sądzę, żeby był pracownikiem etatowym.

O sprawę zapytaliśmy więc skarbniczkę partii Palikota. - Już u nas nie pracuje, współpraca nie została przedłużona - informuje nas Danuta Wójcik. - Był u nas zatrudniony na umowie o pracę. Doradzał, pisał ekspertyzy - mówi o Ikonowiczu.

Sam działacz to potwierdza w nadesłanym do nas oświadczeniu: "Byłem doradcą. Współpraca się zakończyła, bo moje rady szły w kierunku bardziej socjalnym. Ale mimo to owocem współpracy były m.in. trzy projekty legislacyjne".

"Trzeba było tak od razu! To nasz PR-owiec"

Niemalże miesiąc w miesiąc 18,5 tys. zł z pieniędzy Twojego Ruchu trafiało do tajemniczej firmy Mass Media PR. "Tajemniczej", bo nie sposób skontaktować się z jej przedstawicielami - podane numery kontaktowe nie odpowiadają, a strona WWW została wystawiona na sprzedaż.

A co jeszcze ciekawsze - właścicielem firmy okazał się Przemysław G., były działacz SdPl i niechlubny bohater stołecznej afery korupcyjnej z 2008 r. Wraz z ówczesnym wiceburmistrzem Ochoty Maurycym S. został wtedy zatrzymany przez CBA pod zarzutem pośrednictwa w przekazywaniu łapówki. W 2012 r. G. dobrowolnie poddał się karze, którą było 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat.

O tę sprawę również zapytaliśmy posła Rozenka. Początkowo nie kojarzył, o jaką firmę PR-owską chodzi i dopiero nazwisko G. odświeżyło mu pamięć. - Trzeba było tak od razu! To jest nasz PR-owiec - oświadczył rzecznik Twojego Ruchu. - Wyrok jest nieprawomocny, dogłębnie zbadaliśmy tę sprawę - przekonuje Rozenek. Na naszą uwagę, że przecież G. dobrowolnie poddał się karze, odpowiada: - Czasem ludzie nie mają wyboru, bo trafią na takiego prokuratora. Ja na jego miejscu załatwiłbym to inaczej, na jego miejscu bym walczył.

Polityk przekonuje też, że nie ma niczego złego we współpracy jego partii z człowiekiem o takiej przeszłości. - Łatwo jest kogoś oskarżyć, pod różnymi zarzutami różnych ludzi w Polsce zatrzymywano - tłumaczy.

Leszczyński, Hartman i 8 tys. zł w Centrum Wina

Na liście płac Twojego Ruchu znajduje się również Robert Leszczyński, dawniej popularny dziennikarz muzyczny. W zależności od miesiąca na jego konto partia przelewała od 1,5 tys. do 5 tys. zł. Jednorazowo 10 tys. zł otrzymał od Twojego Ruchu prof. Jan Hartman (umowa o dzieło), który teraz reprezentuje partię w walce o europarlament. 254 zł przelano na konto Adriana Furgalskiego, eksperta od transportu i kolei.

Oprócz wydatków związanych z wynagrodzeniami uwagę przyciągają też inne pozycje w sprawozdaniu: blisko 8 tys. zł w stołecznym Centrum Wina czy 700 zł w piwiarni w Chrzanowie. - Chodziło tylko i wyłącznie o najem lokali na spotkania - przekonuje nas Danuta Wójcik, skarbniczka partii. Tymczasem rozliczenia składane w PKW nie zawierają niestety szczegółowych danych tak, aby oświadczenia polityków można było zweryfikować.