Zamknięcie kościoła? "Dziwne, gdyby abp Hoser zachował się inaczej. Kościół jest jak korporacja"

- Byłoby wręcz dziwne, gdyby abp Henryk Hoser zachował się inaczej - skomentował w Poranku Radia TOK FM zamknięcie kościoła w Jasienicy Tomasz Wróblewski z "Do Rzeczy". Jego zdaniem Kościół działa jak korporacja, dbając o swoją spójność. - Kościół to nie tylko hierarchia - protestowała Dominika Wielowieyska.
W reakcji na protesty przeciwko odsunięciu ks. Wojciecha Lemańskiego od sprawowania nabożeństw, kuria zamknęła kościół w Jasienicy. - Byłoby wręcz dziwne, gdyby abp Henryk Hoser zachował się inaczej - stwierdził w Poranku Radia TOK FM Tomasz Wróblewski, publicysta "Do Rzeczy".

"Kościół to nie tylko hierarchia"

Zdaniem Wróblewskiego na Kościół w konflikcie z ks. Lemańskim trzeba patrzeć jak na instytucję, wręcz korporację. - Nie jest zaskakujące, że Kościół zachowuje się tak względem niesubordynowanego księdza. Kościół musi bronić swojej spójności. Rozumiem, że hierarchii nie podobały się wystąpienia ks. Lemańskiego, uznano je za zagrożenie autorytetu Kościoła. Każda instytucja ma do tego prawo i to robi, choć wiernym może się to nie podobało - mówił publicysta.

Wielowieyska do abp. Hosera: Wielowieyska apeluje do abp. Hosera: Proszę przyjechać do Jasienicy i porozmawiać z wiernymi. Jak prawdziwy duszpasterz >>>

- Kościół to nie tylko hierarchia, ale też wspólnota wiernych! - protestowała prowadząca Poranek Radia TOK FM Dominika Wielowieyska. - Zgadzam się, że jest zasada posłuszeństwa, ale oczekiwałabym od biskupów umiejętności rozwiązywania konfliktów wśród wiernych - dodała.

"Rozpaczliwa i dramatyczna dyskusja"

- Decyzja o zamknięciu parafii była dla arcybiskupa rozpaczliwą i dramatyczną. On doskonale ma świadomość, że zamknięcie kościoła przed świętami Wielkiej Nocy jest bez precedensu - przyznał Piotr Kraśko, szef "Wiadomości" TVP. Wskazał jednak na niekonsekwencję w działaniu Kościoła. Z jednej strony milczenie nakazano ks. Adamowi Bonieckiemu i ks. Lemańskiemu. Z drugiej ks. Dariusz Oko nie stroni od "szalenie kontrowersyjnych" wypowiedzi.

Kraśko wiele oczekuje od nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu abpa Stanisława Gądeckiego. - W bezpośrednim spotkaniu trudno, żeby budził cokolwiek innego niż sympatię. Ale te decyzje są trudne do zrozumienia. Czas to uporządkować - wskazywał publicysta.

Więcej o:
Komentarze (35)
Zamknięcie kościoła? "Dziwne, gdyby abp Hoser zachował się inaczej. Kościół jest jak korporacja"
Zaloguj się
 • m.arco

  0

  Ksiądz Lemański robi bardzo dużo zła dla kościoła swoim uporem. Powinien się wyciszyć, najlepiej w jakimś klasztorze. Nie powinien w tej chwili odprawiać mszy św. publicznie, tego zresztą oczekuje większość wiernych od biskupa. A duszpasterz Lemański powinien wreszcie zrozumieć, że media nieprzychylne kościołowi manipulują nim, by uderzyć nam, wiernym,którzy jesteśmy kościołem.

 • jerzysm42

  0

  Nikt tak nie potrafi uczyć nienawiści, jak kościół katolicki z Michalikiem, Rydzykiem, Hoserem na czele.
  Żal mi tych, którzy do takich kościołów chodzą.

 • normalny1944

  Oceniono 2 razy 0

  No udowodnił arcydupek Kto tak naprawdę rządzi nie tylko w diecezji ale w Polsce. Podobno arcydupek wyszedł do parafian to nie prawda oni wlezli do jego pałacu. Jak tak można się dać gnoic pasozytowi.Wcale mi nie żal tych parafian tacy bez honoru można się przebrać w kiece czarną i można ludzia wszystko wmówić, tylko pasibrzuchy zauważcie że już do coraz mniejszego tłumu belkoczecie.

 • pintapalec

  Oceniono 4 razy 2

  A ja mam pytanie do uczciwych parafian w Jasienicy .Czy wasz kościół został wybudowany z waszych składek i waszej pracy przy jego budowie??Czy też został wybudowany za pieniądze przekazane przez niejakiego księdza Hosera będącego aktualnie na stanowisku biskupa??Jeśli zamyka Wam kościół to znaczy że ten budynek jest jego własnością a nie Waszą??? I to jest właśnie ten wasz problem wierzących tzw.katolików .Wy katolicy nie macie swojej woli,wy nie boicie się swojego boga. Wy katolicy boicie się swojego biskupa i księdza proboszcza.Katolicy szczególnie w małych miejscowościach nie chodzicie do kościoła dla boga ale dla księdza proboszcza.Katolicy bardziej boją się plebana niż boga..Taki jest właśnie ten watykański katolicyzm,oparty na terrorze mściwych tzw.samozwańczych pośredników boskich i strachu przed biskupem i kliką klesza. NARODZIE POLAN POWSTAŃ Z KOLAN !!!

 • lehoo

  Oceniono 3 razy 1

  Będzie zdziwko po przybiciu do kościelnych drzwi arkusza z tezami

 • nedlog123

  Oceniono 6 razy 2

  Kościół nie jest jak korporacja ale jak wrzód na dupie. Brutalnie i na temat.

 • pyffello114

  Oceniono 7 razy 3

  Średnio rozwinięty człowiek widzi, że zamknięcie kościoła w Jasienicy było zemstą abp-a Hosera na Jasieniczanach za poparcie, jakiegi udzielają księdzy Lemańskiemu.
  Jak to w ogóle jets możliwe, aby KSIĄDZ byl taki mściwy??
  Ani Bierut, ani Gomułka, ani Gierek nie zamknęli ANI JEDNEGO kościola.
  Potrzeba było dopiero ARCYBISKUPA (tak!!, ARCYBISKUPA!!!), aby tego dokonać.

 • zimny.mycio

  Oceniono 3 razy 1

  "Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo zamykacie królestwo niebieskie przed ludźmi. Wy sami nie wchodzicie i nie pozwalacie wejść tym, którzy do niego idą.
  Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo obchodzicie morze i ziemię, żeby pozyskać jednego współwyznawcę. A gdy się nim stanie, czynicie go dwakroć bardziej winnym piekła niż wy sami." (Mt 23)

 • futrzak12

  Oceniono 7 razy 3

  Pozamykać kościoły w Polsce,to dopiero by się obejrzeli ci purpuraci,lament byłby ze strony kleru.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX