Papirus mówiący o "żonie Jezusa? to nie fałszerstwo

Naukowcy, którzy badali fragment koptyjskiego papirusu, na którym widnieje napis: "Jezus rzekł do nich: Moja żona", stwierdzili, że znalezisko najprawdopodobniej jest autentyczne. Do tej pory podejrzewano, że pokazany w ubiegłym roku papirus to falsyfikat.
Budzące kontrowersje znalezisko zostało zaprezentowane opinii publicznej w 2012 roku przez Karen King z Uniwersytetu Harvarda. Według niej ten pochodzący z IV wieku n.e. fragment pisma jest kopią części "Ewangelii żony Jezusa". Ta z kolei miała powstać w II wieku.

- Tradycja chrześcijańska utrzymuje, że Jezus nie był żonaty, choć nie ma na to żadnych konkretnych dowodów - mówiła wówczas prof. King. - Ten fragment pokazuje jednak, że niektórzy chrześcijanie w II w. mogli twierdzić, że jednak miał żonę - podkreślała.

Od tamtej pory zespoły naukowców z różnych uniwersytetów badały fragment zagadkowego papirusu. Z analiz wynika, że i papirus, i atrament, którym wykonano napis, nie powstały wcześniej niż w IX wieku. Język i styl pisania odpowiadają temu okresowi. Zdaniem Karen King z badań wyraźnie wynika, że papirus powstał w starożytności.

W ocenie ekspertki papirus absolutnie nie powinien być traktowany jako dowód na to, że Jezus rzeczywiście miał żonę. Jak twierdzi, świadczy to raczej o tym, że już bardzo dawno temu istnieli chrześcijanie, którzy dyskutowali o roli kobiety i małżeństwa w Kościele.

Małżeństwo Jezusa to powracający temat

Właścicielem fragmentu papirusu, nie większego niż karta kredytowa, jest anonimowy prywatny kolekcjoner. Zwrócił się on do naukowców z Harvardu z prośbą o przetłumaczenie i ustalenie czasu powstania przedmiotu.

Pogląd, że Jezus miał żonę, zawarty jest m.in. w książce bestsellerze "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna. Jego zdaniem temat ten przewija się w ewangeliach gnostyków. Do tego ówczesne zwyczaje zabraniały mężczyźnie pochodzenia żydowskiego bezżenności.

- Mam nadzieję, że z pytania o autentyczność papirusu przejdziemy teraz do rozważań o jego znaczeniu dla historii chrześcijaństwa - uważa King. - Dlaczego to, czy Jezus był żonaty czy nie, ma aż tak duże znaczenie? Dlaczego reakcja ludzi na te doniesienia jest tak niesamowita? - pyta retorycznie profesor.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (486)
Papirus mówiący o "żonie Jezusa? to nie fałszerstwo
Zaloguj się
 • obywatelrrr

  0

  Znalazłem lepszy papirus;)

  -----------

  Rysunki

  Pozdrawiam

 • malpapolska2

  0

  Sam papirus mode byc oryginalny, ale to nie potwierdza prawdziwosci faktu,ze Jezus posiadal zone...To sa dwie odrebne sprawy!

 • michalcyprian

  0

  Nie specjalnie mnie to obchodzi, ale pytanie jakie ma to znaczenie jest głupie. Przecież to ma olbrzymie znaczenie. Nie będę wyzłośliwiał się na Kościół, to zbyt łatwe.
  W tym zagadnieniu chodzi o boskość i człowieczeństwo Jezusa - a to fundamentalne dla chrześcijaństwa zagadnienie. Albo Syn Boży, albo natchniony prorok normalnym w sumie życiem. Do tego cała struktura patriarchalnego chrześcijańskiego kościoła, bez żon, bez normalnego życia, aby "być bliżej boga". To wszystko może być kwestionowane, jeśli uznamy, że Jezus miał żonę.

 • metanoja

  Oceniono 2 razy 2

  Czego dowodzi ten dokument? To tak jakby za tysiąc lat ktoś znalazł - jak najbardziej prawdziwy - pamiętnik Macierewicza, i uznał go za dowód tego, iż w Smoleńsku doszło do zamachu.

 • masz01

  0

  A ja odkryłem Gazetę Wyborczą "mówiącą" o żonie Jana - to nie fałszerstwo.
  GW "najprawdopodobniej jest autentyczna".
  "Do tej pory podejrzewano, że" to niewiarygodny "falsyfikat".

 • wygoogluj_paruzja.info

  0

  Przeczytajcie proroctwa Marii Bożego Miłosierdzia na www.paruzja.info . Niektóre już sie spełniły m.in. abdykacja Papieża Benedykta.

  20.07.2012, 17:46 - Wkrótce zostanie światu przedstawione najbardziej podstępne kłamstwo, które na tym etapie będzie niemożliwe do rozpoznania przez ludzkość

  Moja szczerze umiłowana córko, okres Ucisku trwający trzy i pół roku rozpocznie się w grudniu 2012 roku.

  Będzie to okres, kiedy antychryst pojawi się, jako wojskowy bohater.

  Jego dusza została oddana szatanowi, który posiada każdą jej część.

  Moce, którymi będzie dysponował spowodują, że w końcu będzie postrzegany nie tylko, jako człowiek pokoju, ale ludzie pomyślą, że on jest Mną, Jezusem Chrystusem, Zbawicielem ludzkości.

  Z czasem inni uwierzą też, że antychryst został wysłany, by zapowiedzieć Powtórne Przyjście.

  Z tego powodu tak wiele biednych dusz chętnie przyjmie jego znak, Znak Bestii. Ponieważ on jest bestią pod każdym względem z powodu sposobu, w jaki szatan ujawni się w jego ciele.

  Będzie dokonywać cudów na niebie.

  Uzdrawiać ludzi.

  Będzie przywódcą Nowej Światowej Religii i wraz z Fałszywym Prorokiem [- tj. Papież Franciszek], który będzie kierował pustą już skorupą Kościoła katolickiego na ziemi będzie z nim ściśle współpracował, by oszukać wszystkie dzieci Boże.

  Wkrótce zostanie światu przedstawione najbardziej podstępne kłamstwo, które na tym etapie będzie niemożliwe do rozpoznania przez ludzkość

  Wy, którym dano tę Księgę Prawdy, te Moje Święte orędzia, by ostrzec ludzi przed tymi rzeczami, pamiętajcie o tym.

  Ich plan będzie tak wyrafinowany, że wielu zostanie zwiedzionych zewnętrzną humanitarną miłością, którą przedstawią światu zgodnie ze swoim nikczemnym planem.

  Działając razem Antychryst i Fałszywy Prorok mają już prawie na ukończeniu plan swojego niegodziwego panowania i pierwszą rzeczą jaką oni wprowadzą, będzie nasilenie wojny na Bliskim Wschodzie.

  (...)
  Wasz Jezus

  paruzja.info/lipiec-2012/258-20-07-2012-17-46-wkrotce-zostanie-swiatu-przedstawione-najbardziej-podstepne-klamstwo-ktore-na-tym-etapie-bedzie-niemozliwe-do-rozpoznania-przez-ludzkosc

 • qwww

  Oceniono 2 razy 0

  po prostu kolejny ciekawy zaginiony do tej pory apokryf gnostycki, a koszerni durni pajace podniecają się nie wiedzieć czemu...

 • jan_sobczak1

  Oceniono 3 razy 1

  Sporo też jest papirusów, inkunabułów i starodruków o tym że ziemia jest płaska czy że bogowie gzią się ze śmiertelniczkami. Zawsze znajdzie się kilku idiotów którzy uznają ze to prawda.

 • plus_minus_zero

  Oceniono 3 razy 3

  no to pięknie! Zaraz znajda się dzieci, wnuki, pra....,pra.....,wnuki, spadkobiercy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX