Cały świat kupował Tamiflu w związku ze świńską grypą. Naukowcy: Nie ma dowodów, że lek jest skuteczny

Brytyjscy naukowcy twierdzą, że nie ma wystarczających dowód, by uznać, że przeciwwirusowy lek Tamiflu zapobiega rozprzestrzenianiu się grypy - podaje magazyn ?BMJ?. Problem w tym, że w 2009 r. rządy wielu państw wydały na niego miliony.
Badania brytyjskich naukowców ukazały się w dzisiejszym "British Medical Journal". W magazynie napisano, że Tamiflu nie najlepiej walczy z objawami grypy u dorosłych, a na dzieci nie działa prawie w ogóle.

Producent się nie zgadza

"BMJ" zadaje więc pytanie, czy działania rządów zakupujących duże ilości leku w 2009 r. w związku ze świńską grypą były usprawiedliwione. "Porównanie grupy przyjmującej Tamiflu z grupą zażywającą placebo nie potwierdziło, by ta pierwsza była rzadziej hospitalizowana czy mniej odczuwała poważne powikłania pogrypowe" - pisze magazyn.

Szwajcarska firma Roche produkująca Tamiflu oświadczyła, że "skrajnie nie zgadza się" z wnioskami brytyjskich naukowców, dodając, że ponad 100 krajów świata dopuściło Tamiflu do użytku.

Podejrzenia co do szkodliwości leku

W polskich aptekach w 2009 r. za opakowanie leku Tamiflu trzeba było zapłacić od 120 do 150 złotych. Polska dysponowała rezerwą leku, która pozwalała na leczenie 2 mln ludzi, jak informował wtedy premier Donald Tusk.

Było to jednak pięciokrotnie mniej, niż zalecała Światowa Organizacja Zdrowia. W świetle dzisiejszej publikacji "BMJ", WHO mogła się jednak mylić, choć w tamtym czasie Tamiflu faktycznie wydawał się świetnym lekiem przeciwgrypowym. W związku z tym na jego zapasy Wielka Brytania wydała ok. 500 mln funtów, a Stany Zjednoczone ok. 1,3 mld dolarów.

Na świecie pojawiały się też jednak doniesienia o możliwej szkodliwości leku. U 128 młodych ludzi w Japonii wystąpiły osobliwe, a nawet niebezpieczne zachowania po zażyciu przeciwgrypowego leku Tamiflu - podawały we wrześniu 2009 r. japońskie media, powołując się na badania japońskiego Ministerstwa Zdrowia.

Z powodu podejrzeń dotyczących groźnych skutków ubocznych działania Tamiflu także przed prawie pięcioma laty Korea Południowa wprowadziła częściowy zakaz stosowania leku.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (10)
Cały świat kupował Tamiflu w związku ze świńską grypą. Naukowcy: Nie ma dowodów, że lek jest skuteczny
Zaloguj się
 • lukaszszpak

  0

  To bardzo dochodowy biznes - wystarczy puścić plotkę (WHO) o pandemii i jakaś szczepionka lub lek idzie jak świeże bułeczki.

 • Vincent Kostyszyn

  0

  ...kto zakupił ...kto poddał się histerii to nie ma znaczenie w problemie jaki się pojawił ...sam producent nie chce ujawnić dokumenty swoich badan ...czyli jest duży problem w temacie epidemii...temat kosztowny ...sprzedano Tamiflu za ponad 40 mld zł ... a człowiek istota słaba psychicznie ...a jak chcemy temat przedyskutować to wszystkie fakty są ważne ...Roche ukrywa fakty ...

 • kibic_rudego

  Oceniono 1 raz 1

  czy szefowe WHO z ONZ będą siedziały za ten wielomiliardowy przekręt ?

 • dziadekjam

  Oceniono 3 razy 3

  Te całe "epidemie", to metoda marketingowa koncernów farmaceutycznych. Sprzedają leki, które doskonale leczą, ale ich finanse.

 • szmul.bender

  Oceniono 6 razy 6

  Przecież skutecznosć tego leku jest zupełnie nieważna. Ważna jest kasa firmy farmaceutycznej.

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 7 razy 5

  "WHO mogła się jednak mylić, choć w tamtym czasie Tamiflu faktycznie wydawał się świetnym lekiem przeciwgrypowym."

  ====

  no to już wszystko jasne , można przejść do porządku dziennego , nic się nie stało , "pomylil się" , "wydawało się" i tyle

  następnym razem też się pomylą i tylko będzie im się wydawać

 • 7ogamihcra

  Oceniono 7 razy 3

  Czy ten lek jest też skuteczny przeciw kaczej grypie smoleńskiej ?
  Tu bym nawet nie patrzył na ewentualną szkodliwość leku, bo to kacze schorzenie
  powinno się zwalczać prawie za wszelką cenę, bo jest od lat zagrożeniem dla Polski.

 • wodakrolewska

  Oceniono 12 razy 12

  " ponad 100 krajów świata dopuściło Tamiflu do użytku."
  z tego wynika że Szwajcarzy są też mistrzami w korumpowaniu

 • hare-hare

  Oceniono 6 razy 4

  po pierwsze nie szkodzić---hahaha a kasiorka leci

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX