Paradowska apeluje do rządu: Opublikujcie białą księgę dotyczącą katastrofy smoleńskiej

Janina Paradowska chciałaby, żeby rząd opublikował białą księgę dotyczącą wydarzeń związanych z katastrofą smoleńską. - Wszystko jest udokumentowane - rozmowy, jak wyglądała pomoc, jak zapadały decyzje - mówiła publicystka w "Poranku Radia TOK FM". Jej zdaniem bez takiej publikacji "pozostaną tylko bzdury Macierewicza".
Zdaniem Janiny Paradowskiej wiele wątpliwości i mitów narosłych wokół katastrofy smoleńskiej rozwiać by mogła publikacja specjalnej białej księgi. - Zapis, co działo się godzina po godzinie. Wszystko jest udokumentowane - rozmowy, jak wyglądała pomoc, sprowadzanie ciał, jak zapadały decyzje... Bo inaczej pozostaną bzdury Antoniego Macierewicza o wybuchu w salonce.

Gospodyni "Poranka Radia TOK FM", wyjaśniła, że o pełnej dokumentacji dotyczącej wydarzeń sprzed czterech lat zapewnia Michał Boni, który wtedy odpowiadał m.in. za kontakty z rodzinami, wsparcie, organizacje pogrzebów.Pomysł opublikowania białej księgi popiera Adam Szostkiewicz, który przypomniał, że np. Amerykanie przygotowali taką publikację po zamachu na WTC. - Cieszyło się to ogromną popularnością. Wszyscy chcieli przeczytać, co wtedy się działo.

"Na krzyk odpowiadać argumentami"

Według publicysty "Polityki" rząd oddał pole zwolennikom teorii spiskowych "i mamy tego efekt". Świetnie pokazują to wyniki sondaży - duża grupa Polaków nie dała się przekonać prokuratorom i raportom ekspertów i uważa, że przyczyną katastrofy smoleńskiej był zamach lub spisek. Wg badania opublikowanego w "Gazecie Wyborczej" do tej grupy należy 23 proc. Polaków.

Janina Paradowska nie ma wątpliwości, że publikacja białej księgi nie przekona wszystkich. Ale jak napisała na blogu, powinien powstać "rzetelny, poparty dokumentami opis wysiłku państwa, którego instytucjami tak przez lata poniewierano i nadal się poniewiera".

"Niech Macierewicz z Kaczyńskim grają swoje gry, ale niech rząd odpowie, co zrobił, bo zrobił niemało, a dał się zepchnąć do narożnika, w którym jest nieustannie biczowany. W tej kwestii nie ma już miejsca na powściągliwość. I nie chodzi o to, by na krzyk odpowiadać krzykiem, ale właśnie chłodnymi argumentami. Tylko tak można walczyć z kłamstwem i ciągłym mataczeniem" - napisała publicystka "Polityki".

Więcej o:
Komentarze (20)
Paradowska apeluje do rządu: Opublikujcie białą księgę dotyczącą katastrofy smoleńskiej
Zaloguj się
 • unamatita

  0

  "Opublikujcie białą księgę dotyczącą katastrofy smoleńskiej" - gdyby było to taki proste, pewnie już zostałaby opublikowana. Podobnie gdyby zawierała coś istotnego, opublikowana zostały by ostatnia rozmowa Kaczorów.
  Nie pani nie będzie śmieszna!
  u.

 • sharn1

  Oceniono 4 razy 0

  Biała księga? Przecież to pogrązy też np. niejaką kopaczktóra łagała w żywe oczy z trybuny sejmowej, kilku ministrów, samego Donalda nie mówiąc juz o tak ponurych postaciach jak Arabski.
  No chyba, że Paradowska oczekuje że ta biała księga będzie szara i obejmie tylko działania strony PiSowskiej. Na to szkoda kasy, bo mamy już propagandowy zespół Laska, który ma nam wtłaczac do głowy oficjalną wersję (czyli rosyjską) wydarzeń.

 • szary-polak

  Oceniono 6 razy -4

  Tu, Paradowska ma rację.... Trzeba przypomnieć to wszystko, co działo się od 10 kwietnia 2010, do dziś.. Wszystko, co wygadywał Macierewicz, Kaczyński..itd. co wypisywały brukowce typu "N.Dziennik" "G.Polska"..itp. Istnieje potrzeba przypomnienia o " sztucznej mgle smoleńskiej" o HELU, o bombach magnetycznych, laserowych i o trzech ludziach, którzy się uratowali, przeżyli, jak twierdzi imć Macierewicz..! Biała Księga, to byłby udokumentowany dowód na chorobę psychiczną Macierewicza i zarażonych nią innych...
  Ale byłby to dowód na świadomą zbrodnię poprzez KŁAMSTWO PiS-u i Macierewicza..!

 • michu-najlepszy

  Oceniono 6 razy -2

  POpaprańcy musieliby stworzyć fabułę która w tej księdze byłaby zapisana.
  Jeżeli przedstawilib y autentyczne fakty byłaby to nie księga pamięci tylko instruktaż jak w przypadku katastrofy lotniczej w której brał udział prezydent państwa należało nie postępować.
  Ważną informacją w tej księdze musiałby być komunikat jak nawigatorzy sprowadzali samolot na ścieżkę lądowania i dlaczego po lesie, a tych wiadomości nasza prokuratura nie ma i mieć nie będzie a więc księga pamięci może powstać ale nie o katastrofie i przyczynach tylko o ludziach którzy zginęli.
  I przestańcie już pi....dolić o swoich tezach tylko przyjmijcie fakt kto przeszkadza w śledztwie lub zataja fakty albo ukrywa dowody jest przestępcą a że Rosjanie mają to w d...pie i robią na razie co chcą to możecie Im nadmuchać.
  I jeżeli ktoś twierdzi że był mord ma tyle samo racji co ten który twierdzi że był wypadek, każdego z nich jest to tylko hipoteza i przypuszczenia, ten który wierzy Rosyjskiej komisji i ten który wierzy badaniom Macierewicza zna tyle samo prawdy ile jej do siebie dopuszcza.
  Moje osobiste odczucia są proste w momencie kiedy nie chciano wydać skrzynek i samolotu zabawiłem się w Sąd i wydałem wyrok tak zwany poszlakowy ze względu na zatajenie dowodów uznałem winnych Rosjan za celowe doprowadzenie do katastrofy a Polski Rząd winny zaniedbań , i gó... mnie obchodzi raport Swietłany tłumaczenie naszego Rządu i Macierewicza wyrok w moim głowie zapadł ponieważ każda ze stron miała motyw, można wnieść apelacje od mojego wyroku przedstawiając rzetelne dowody w sprawie. A że Sąd jest nie zawisły nikt nie ma prawa wpływać na decyzję Sądu.

  Z poważaniem

 • kain_brat_abla

  Oceniono 4 razy 0

  To nic nie da, będą mieli napisane czarno na białym a prezes i tak powie że: "Nikt nie powie nam, że białe jest białe a czarne jest czarne" albo "Jeśli poprzecie Platformę Obywatelską, pomożecie sobie, pomożecie Polsce". Amen

 • kibic_rudego

  Oceniono 7 razy -3

  Paradowska głupa rznie, jakby nie wiedzie o przekręcie Tuska i Sikorskiego za 350 mln,
  kupna bez przetargu niewłaściwego samolotu dla VIP-ów, Embraer, zanim Spieprzaj Dziadu zaliczył glebę
  Dlatego psychiatra MON Klich nie miał kasy na prawidłowe szkolenie pilotów Tu 154
  Dodatkowo Klich pozwalał gen. B. na fałszowanie książki lotów, tak by on i jego przydupasy mogli
  kraść nienależną im kasę
  By to ukryć, Tusk kazał rozwiązać 36 pułk lotniczy

 • e-komentarz

  Oceniono 9 razy 5

  Przypomnę tylko:
  = = =
  702 tys. zł – kosztowała ceremonia powitania ofiar katastrofy na lotnisku Okęcie, przygotowanie hali Torwar i domu pogrzebowego na Cmentarzu Północnym do uroczystości żałobnych oraz przewiezienie tam trumien z Okęcia
  647 tys. zł – msza za ofiary katastrofy na placu Piłsudskiego w Warszawie
  6,16 mln zł – uroczystości pogrzebowe Lecha i Marii Kaczyńskich
  3,4 mln zł – pogrzeby pozostałych ofiar
  5,5 mln zł – wydały władze Krakowa na przygotowanie miasta do uroczystości
  3 mln zł – władze Warszawy
  272 tys. zł – kosztowało wykupienie miejsc na cmentarzach dla ofiar katastrofy
  1,6 mln zł – pomnik ofiar katastrofy na Powązkach
  169 tys. zł – sarkofag prezydenckiej pary na Wawelu
  3 mln zł – budowa pomników nagrobnych pozostałych ofiar
  65 tys. zł – 105 urn onyksowych, które po napełnieniu ziemią z miejsca katastrof zostały przekazane m.in. rodzinom ofiar
  40 tys. zł – wysokość jednorazowego wsparcia, które dostała każda z rodzin ofiar katastrofy na mocy decyzji rządu (łącznie 3,8 mln zł)
  2 tys. zł miesięcznie – przyznał premier jako renty specjalne 73 osieroconym dzieciom (trojgu niepełnosprawnym dożywotnio, pozostałym do ukończenia 25 roku życia)
  2–3 tys. zł – dożywotnie renty dla 11 niepracujących współmałżonków ofiar
  4 tys. zł miesięcznie – renty dla 4 żon, które pozostały same z trójką lub większą liczbą dzieci
  800 zł – 2 tys. zł miesięcznie – 3 renty dla rodziców ofiar
  6,4 tys. zł – zasiłek pogrzebowy w maksymalnej kwocie (otrzymały wszystkie rodziny, mimo że pogrzeby odbyły się na koszt państwa).
  ok.100 mln zł – tyle według szacunkowych danych wyda rząd na zadośćuczynienia dla rodzin ofiar katastrofy (ocenia się, że uprawnionych do zadośćuczynienia będzie 300–400 osób).
  = = =

 • e-komentarz

  Oceniono 4 razy 0

  Chcesz mieć dziś dobry dzień?
  Nie "otwieraj" telewizora i radia.
  Nawet na francuską prognozę pogody.

 • staryman

  Oceniono 5 razy -1

  „Zdaniem Janiny Paradowskiej wiele wątpliwości i mitów narosłych wokół katastrofy smoleńskiej rozwiać by mogła publikacja specjalnej białej księgi.”

  Pani Redaktor jakoś dziecięco naiwna. Tej białej księgi, liczącej pewnie z parę tysięcy stron nikt by i tak nie czytał (a raport Komisji Millera ktoś czyta?, a raport MAK-u ktoś czyta? – nie, wszyscy niby wiedzą, co w nich jest, ale czytało je chyba tylko wąskie grono specjalistów). Głosiciele „kłamstwa smoleńskiego” robiliby nadal to, co przez ostatnie 4 lata i biała księga nie miałaby na to żadnego wpływu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX