SLD chce, by Sejm "wyraził ubolewanie z powodu krzywd moralnych żołnierzy WSI". Jest projekt uchwały

"Sejm RP uznaje decyzję o likwidacji WSI za pochopną, nieodpowiedzialną i szkodliwą (...). Sejm wyraża ubolewanie z powodu krzywd moralnych, jakich doznali żołnierze WSI w związku z procesem likwidacji tej instytucji" - czytamy w projekcie uchwały SLD złożonej dziś do laski marszałkowskiej.
Klub Poselski SLD złożył dziś w Sejmie projekt uchwały "w sprawie ochrony dobrego imienia żołnierzy i pracowników zlikwidowanych przez Antoniego Macierewicza Wojskowych Służb Informacyjnych". Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Stanisław Wziątek.

"Sejm wyraża ubolewanie"

Grupa posłów SLD chce, by Sejm przyjął uchwałę, w której padną stwierdzenia o uznaniu "decyzji o likwidacji WSI za pochopną, nieodpowiedzialną i szkodliwą dla bezpieczeństwa narodowego". Sejm ma też wyrazić "ubolewanie z powodu krzywd moralnych, jakich doznali żołnierze WSI w związku z procesem likwidacji tej instytucji".

"Sejm RP stoi na stanowisku, że wszyscy winni obniżenia poziomu bezpieczeństwa polskich żołnierzy służących w kraju i na zagranicznych misjach powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności" - taki zapis także znalazł się w projekcie uchwały Sojuszu.

"W toku transformacji ustrojowej postanowiono zreorganizować również wywiad i kontrwywiad wojskowy. 22 lipca 1991 r. powołano do życia Wojskowe Służby Informacyjne niezależne od Sztabu Generalnego Wojska Polskiego" - przypomina SLD.

Sojusz podaje też, że "w 2006 Sejm podjął decyzję o likwidacji WSI. W miejsce WSI powołano SKW i SWW [Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i Służbę Wywiadu Wojskowego -red.]. Likwidatorem WSI został Antoni Macierewicz, nominowany także na stanowisko wiceministra Obrony Narodowej. WSI zostały ostatecznie zlikwidowane 30 września 2006 r."

"Skarb państwa zapłacił ponad milion złotych za przeprosiny żołnierzy"

"Wynikiem prac komisji weryfikacyjnej jest tzw. raport o działaniach żołnierzy i pracowników WSI z 16 lutego 2007 r., dokumentujący rzekome, pozaprawne działania tych służb. Wraz z publikacją raportu do prokuratury złożono kilkadziesiąt zawiadomień o popełnieniu przestępstwa, w tym związane z treścią raportu" - czytamy w projekcie uchwały.

Uzasadnieniem owego projektu ma być to, że "osoby pomówione w raporcie wystąpiły przeciwko Ministerstwu Obrony Narodowej z pozwami o ochronę swoich dóbr osobistych. W efekcie skarb państwa zapłacił już ponad 1 mln 200 tys. zł za publikację w mediach przeprosin oraz za odszkodowania dla osób pomówionych przez autorów raportu opracowanego przez Komisję kierowaną przez Antoniego Macierewicza".

"Likwidacja WSI przyczyniła się też do obniżenia poziomu bezpieczeństwa polskich żołnierzy pełniących służbę w Afganistanie. Od momentu likwidacji WSI w Afganistanie poległo 43 polskich żołnierzy" - argumentuje SLD.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (63)
SLD chce, by Sejm "wyraził ubolewanie z powodu krzywd moralnych żołnierzy WSI". Jest projekt uchwały
Zaloguj się
 • rysz_lwie_serce

  0

  Patrzcie ja..........ka krzywda, od 1989r. zlikwidowano setki a może tysiące zakładów pracy i firm. Ludzie pracujący w nich nie przyczynili się do ich upadku np.amber gold, tam też pracowali niewinni ludzie. Ci wszyscy powinni zgłaszać się do sądów o odszkodowanie.Polska to nie Indie i nie powinno być "świętych krów". Prawo powinno być jedno dla wszystkich,niestety w naszym kraju tak nie jest, wyższy rangą większe uprawnienia a konstytucja mówi że jesteśmy równi wobec prawa.Jednak najgorszym jest to,że u nas jest prawo polityczne to jest zgroza.

 • klarneta8

  Oceniono 3 razy 1

  Osmieszacie sie, trzeba bylo dzialac za czasow PIS, kiedy p. Macierewicz oglaszal slynny RAPORT a uwiarygodnil go p. sp. prezydent.

 • zygosz

  Oceniono 6 razy 0

  Rozgonic czerwona holote ,
  tylko w Rosji i unas nikt ich
  nie rusza .
  W Niemcze nie ma przy wladzy
  juz dawno tych kretaczy,
  To zbrodnirze razem ze Stalinem
  wymordowali polska inteligencje.

 • razb1947

  Oceniono 6 razy 2

  Jak się nie opdoba dla SLD to po paszporty do Putina on teraz chętnie rozdaje paszporty proruskom.

 • piotr110660

  Oceniono 2 razy 2

  Skoro Macierewicz prowadzi prorosyjską grę i odpowiada za katastrofę smoleńską a gen. Dukaczewski - wiadomo - to PO poprze tą incjatywę

 • teodor_jeske_choinski_1

  Oceniono 4 razy 0

  To ja poprosze jeszcze o rehabilitacje plk Fejgina i mjr Fajge Danielak vel Helene Wolinska.

 • czekajacnabecketta

  Oceniono 4 razy 0

  "pan macierewicz" powinien dawno stanąć przed Trybunałem Stanu (jezeli, oczywiście, nie przedłożyłby wcześniej zaswiadczenia o niepoczytalności, a to bardzo możliwe). Powinien dawno siedzieć w więzieniu lub pomieszczeniu bez klamek.
  Proszę o powstrzymanie się pisowskiej propagandy (alert24, red-akcja i reszta spamerow nałogowo wylewajacych swoje mundrosci na gazecie) od komentrzy, których głupota aż boli.

 • cillian1

  Oceniono 5 razy -3

  kolejni debile, coś na wzór smoleńskich "bohaterów".

  K..wa mać, czas pogonić tych debili, po 50.
  Oni już nic mądrego nie zrobią!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX