Król czekolady i marszrutek. Petro Poroszenko - lider sondaży w wyborach prezydenckich na Ukrainie [SYLWETKA]

Sprawny przedsiębiorca, skuteczny minister, dobry ekonomista, założyciel nowoczesnej stacji telewizyjnej - tak mówią jego zwolennicy. Oligarcha, zawsze u władzy, cynicznie wykorzystał Majdan - to zdanie przeciwników. Kim jest Petro Poroszenko, lider sondaży i prawdopodobnie przyszły przywódca Ukrainy?
Kilka miesięcy temu, gdy najpoważniejszym problemem Ukrainy nie była jeszcze utrata części terytorium, a doprowadzenie do dymisji rządu Mykoły Azarowa i prezydenta Wiktora Janukowycza, wydawało się, że w nowych wyborach naturalnym liderem stanie się Witalij Kliczko. Wszystkie media pokazywały, jak skutecznie panuje nad tłumem pod siedzibą prezydenta, zawracając ludzi na Majdan i zapobiegając zamieszkom.

Kliczko oddaje wybory walkowerem

Światowej sławy bokser, który na scenie Majdanu widoczny był właściwie każdego dnia, nie ukrywał zresztą ambicji prezydenckich. - Tak się rodzi lider - mówił o nim wówczas Aleksander Kwaśniewski, komentując rozwój sytuacji na Ukrainie. Rzeczywiście, wśród zgromadzonych na kijowskim placu Niepodległości to właśnie Witalij Kliczko wydawał się cieszyć największą popularnością. "Zna języki", "uczciwie zarobił", "wreszcie ktoś, kto ma klasę", "nie jest uzależniony od Rosji" - takie opinie o pięściarzu można było usłyszeć jeszcze na początku stycznia.

Nie przełożyło się to jednak na popularność w sondażach. Według ankiety przeprowadzonej 26 marca przez Centrum SOCIS Witalij Kliczko mógł liczyć na 8,9 proc. głosów. Wynik ten zapewniał mu drugie miejsce za Petrem Poroszenką, którego poparłoby blisko 25 proc. ankietowanych. Ostatecznie krótko przed końcem rejestracji kandydatów Witalij Kliczko wycofał się z walki o fotel prezydenta, decydując się na poparcie lidera sondaży. Tym samym Poroszenko, nazywany powszechnie "królem czekolady", zyskał znaczącą przewagę nad kontrkandydatami.

Król czekolady kontra gazowa księżniczka

Petro Poroszenko urodził się w 1965 roku w Bołgradzie w obwodzie odeskim. Od 1982 do 1989 roku studiował na kijowskim Uniwersytecie im. Tarasa Szewczenki na wydziale stosunków międzynarodowych i prawa międzynarodowego. Studia zakończył z dyplomem specjalisty w zakresie ekonomii międzynarodowej. W 2002 roku obronił doktorat z zarządzania. Choć przez krótki czas po studiach pracował na uczelni, swoją karierę związał przede wszystkim ze światem polityki.

W 1998 roku po raz pierwszy został deputowanym do Rady Najwyższej. Choć startował jako kandydat niezależny, ostatecznie dołączył do frakcji Zjednoczonej Socjaldemokratycznej Partii Ukrainy związanej z prezydentem Leonidem Kuczmą i jego otoczeniem. W 2001 roku opuścił ugrupowanie, tworząc wraz z grupą parlamentarzystów Partię Solidarność, która weszła w skład Naszej Ukrainy - bloku utworzonego przez Wiktora Juszczenkę. Tym samym Petro Poroszenko stał się jednym z polityków silnie kojarzonych z Pomarańczową Rewolucją i bliskim współpracownikiem jej przywódców: Juszczenki i Julii Tymoszenko.

Pierwotnie to właśnie Poroszenko miał zostać premierem nowego rządu. Wiktor Juszczenko powierzył jednak to stanowisko Julii Tymoszenko, co doprowadziło do poważnego konfliktu między "królem czekolady" a "gazową księżniczką", jak powszechnie nazywa się dwójkę oligarchów.

Petro Poroszenko - polityk w każdych warunkach

Julia Tymoszenko próbowała załagodzić konflikt, wspierając kandydaturę Poroszenki na sekretarza podlegającej prezydentowi Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Jednak po kilku miesiącach Poroszenko odszedł z tego stanowiska w związku z korupcyjnymi podejrzeniami, choć powszechnie mówiono, że jego dymisja to kolejna odsłona zakulisowych rozgrywek w rządzie. Przypuszczenia potwierdziły się, gdy sąd oczyścił go ze wszystkich zarzutów.

Nie przeszkodziło to Poroszence w objęciu teki ministra spraw zagranicznych w drugim rządzie Julii Tymoszenko. Stanowisko to piastował od października 2009 r. do marca 2010 r., gdy deputowani przegłosowali wotum nieufności i władzę w państwie objęła Partia Regionów. Dwa lata później to właśnie regionałowie powierzyli mu stanowisko ministra rozwoju gospodarczego i handlu w gabinecie Mykoły Azarowa. Poroszenko zrezygnował z niego po wyborach parlamentarnych, które odbyły się w tym samym roku.

Dla zwolenników Poroszenki przebieg jego kariery jest dowodem na cenną skłonność do kompromisu i umiejętność szukania sprzymierzeńców w różnych frakcjach. Przeciwnicy zarzucają mu natomiast cynizm i utrzymywanie się przy władzy za wszelką cenę, by dzięki politycznym wpływom rozwijać swoją działalność biznesową, co jest kwintesencją oligarchicznego systemu panującego na Ukrainie.

Biznesy Poroszenki: cukierki, traktory, marszrutki

Kariera Poroszenki przebiegała według znanego na Ukrainie schematu: stanowisko w przedsiębiorstwie państwowym, start działalności biznesowej w burzliwym okresie przemian, łączenie biznesu i polityki, a wreszcie - wysokie miejsce w rankingu najbogatszych ludzi w kraju. W ubiegłym roku według magazynu "Forbes" Poroszenko zajmował w nim 7. miejsce z majątkiem 1,3 mld dolarów. Choć daleko mu do lidera zestawienia Rinata Achmetowa (15,4 mld dolarów), Poroszenko znajduje się w grupie 1000 najbogatszych ludzi na świecie. W rankingu magazynu "Korrespondent" zajął też 23. miejsce na liście najbardziej wpływowych ludzi na Ukrainie w 2013 roku.

Co zapewniło mu taką pozycję? Przydomek "król czekolady" odnosi się właśnie do jego działalności w branży spożywczej. Jego flagową marką jest Roszen - największe cukrownicze przedsiębiorstwo na Ukrainie, którego fabryki znajdują się także w Rosji oraz na Litwie. Do Poroszenki należy też koncern Ridna Marka zajmujący się produkcją piwa oraz przetwórstwem owocowo-warzywnym. Jak twierdzi, wszystko to zaczęło się od handlu ziarnem kakaowym, co pozwoliło mu zdobyć kapitał na dalsze inwestycje.

Poroszenko inwestuje też od lat w biznes stoczniowy oraz motoryzacyjny. To właśnie on, a konkretnie - jego firma Bohdan - stoi za symbolem ukraińskiej komunikacji, czyli słynnymi marszrutkami - busikami, które są jedną z podstawowych form transportu zbiorowego w większości państw byłego ZSRR. Bohdan produkuje nie tylko autobusy, ale też samochody osobowe i ciężarowe. Pod kontrolą Poroszenki znajduje się też Ukrawtozapczastyna - firma zajmująca się produkcją traktorów, maszyn rolniczych i części samochodowych oraz ISTA - producent akumulatorów. Majątek Poroszenki budują też inwestycje w przemysł stoczniowy.

Niezależne media czy "tuba propagandowa banderowców"?

Biznes i polityka to tylko dwa elementy z oligarchicznej układanki. Trzecim - na co wskazują kariery najbogatszych Ukraińców - są media. Nie inaczej jest w przypadku Petra Poroszenki. Należy do niego Kanał 5 - stacja telewizyjna uważana za jedną z najnowocześniejszych i niezależnych. W praktyce od początku protestów w 2004 roku 5 Kanał wyraźnie opowiada się po stronie "pomarańczowych". Dziennikarze stacji byli też bardzo aktywni od początku antyrządowych protestów, które rozpoczęły się w listopadzie ubiegłego roku. Uruchomiono m.in. stała transmisję z Majdanu, na którą powoływały się media na całym świecie. W Rosji 5 Kanał został dosadnie określony mianem "tuby propagandowej banderowców".

Do Poroszenki należy też tygodnik "Korrespondent" oraz powiązany z nim serwis internetowy, a także serwis Bigmir.net. To wszystko nie czyni z niego magnata medialnego na miarę Rinata Achmetowa, ale daje dobre zaplecze dla działalności politycznej i możliwość wyraźnego artykułowania swoich poglądów.

Co się kryje za fasadą?

Czy Poroszenko jako polityk jest krystalicznie czysty? Trzeba przyznać, że nawet polityczni rywale nie szafują oskarżeniami. Najczęściej mówi się o nieprawidłowościach podczas zwolnień grupowych w jednej z fabryk słodyczy oraz bezprawnej eksmisji mieszkańców Kijowskiego akademika zorganizowanej po to, by Poroszenko mógł przejąć cenną działkę. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę ukraińskie standardy i fakt, że na scenie politycznej widoczni są tam ludzie podejrzewani o rozboje, zabójstwa, wymuszenia i wielomilionowe łapówki.

Na plus przemawia z pewnością też to, że Poroszenko nie dorobił się swojego majątku na działalności w sektorach strategicznych dla gospodarki państwowej: nie inwestował w energetykę, górnictwo, zbrojenia czy handel paliwami. Był też aktywny podczas antyrządowych protestów, także w czasie najgorętszych zamieszek na ulicach Kijowa, gdy wspólnie z Witalijem Kliczką próbował tonować nastroje i zapanować nad tłumem. Tymi argumentami będzie zapewne próbował uderzyć w swoją główną rywalkę Julię Tymoszenko.

Czy to wystarczy, by wygrać wybory? Biorąc pod uwagę, że już teraz ma przytłaczającą przewagę nad kontrkandydatami - zapewne tak. Pozostaje natomiast pytanie, czy przełoży to się na umiejętność skutecznego kierowania państwem pogrążonym w kryzysie, pozbawionym części terytorium i zagrożonym konfliktem zbrojnym.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (26)
Król czekolady i marszrutek. Petro Poroszenko - lider sondaży w wyborach prezydenckich na Ukrainie [SYLWETKA]
Zaloguj się
 • pseudo12345

  Oceniono 1 raz 1

  Albo oligarcha, a więc na koncie pieniądze i wszystko, co kojarzy się najgorzej, albo faszysto-nacjonalista. Jedynie Kliczko był wiarygodny, ale chyba po nauczce i przejściach na majdanie ochłonął. Zresztą byłoby żal chłopa. Ze świrami nie wygrasz, a normalni, uczciwi ludzie nie będą mieli żadnego wpływu na dalszy los Ukrainy. Jak zwykle.

 • rabbinhood

  0

  Za polskich czasów lansowali się tam jak nie Wiśniowieccy, to inni oligarchowie/magnaci, dzisiaj nic się nie zmieniło. Demokracja pochodzi od zgromadzeń wojowników gotowych z mieczami pójść walczyć o prawa swoje i swoich bliskich, metodą głosowania w demokracji były wiece ludowe i głosowanie bezpośrednie, tak było u Wikingów/Waregów i u starożytnych Greków. Przekupywanie plebsu oraz pozyskiwanie sprzymierzeńców spośród rywali ma bardziej sznyt rzymski i umożliwia wiele nadużyć. Gdyby banderowcom(Prawy Sekator) zmienić patrona, metody walki i filozofię byliby uosobieniem demokracji, ale to nie takie proste. Poroszenko nie wzbudza mojego entuzjazmu, bo to kolejny biznesmen ,a nie demiurg polityczny. Ukraina potrzebuje odważnego wizjonera "z ludu" który zawalczy o rozwój kraju a nie swój własny. No ale to nie mój kraj i nie mój wybór, to Ukraińcy zadecydują.

 • proteusz33

  Oceniono 3 razy 3

  Po wyborach może przysłać Bronkowi następnego czekoladowego orła

 • 1pirat2

  Oceniono 2 razy 2

  To by znaczyło że ci kandydaci maja już akceptację Prawego Sektora , bo jak nie to szkoda robić wybory.

 • arkaim

  Oceniono 3 razy 3

  I po to ginęli ludzie? Też mi rewolucja. Po prostu wraca stary układ. Niech sobie lepiej Ukraińcy przypomną skąd się wzięło wotum nieufności dla pomarańczowego rządu i przedterminowe wybory. Korupcja i nieudolność rządzących doprowadziła wtedy kraj na próg bankructwa, nie było z czego wypłacać emerytur, w szpitalach nie było na leki itp. Zamieniają siekierkę na kijek. Tylko stracili jeszcze wpływy (prawie 100 mln dolarów rocznie), za dzierżawę baz na Krymie. Bo i samego Krymu tez już nie mają. Eh, że też my im w tym pomogliśmy...

 • supertlumacz

  Oceniono 1 raz 1

  Artykuły polskojęzycznych pismaków , oprócz ich śmiesznej tendencyjności, świadczą również o elementarnych brakach oświaty ogólnej i o zacofaniu cywilizacyjnym autorów.

  TRANPORT BUSOWY, choć w Polsce znany dopiero od niedawna po przezwyciężeniu monopolu komunistycznego a potem związkowego, jest powszechny w całym świecie . To naturalna spontaniczna forma transportu nie wymagająca uregulowań prawnych w państwach nie regulujących krzywizny banana i nie poddanych dyktaturze związkowych ciemniaków. Najbardziej popularna na Bliskim Wschodzie, znana tam pod turecką nazwą DOLMUSZ. Tak przemierzyłem Bliski Wschód przed prawie półwiekiem, m.in. Turcję, Syrię, Jordanię, Liban. Zatrzymuje się na żądanie wszędzie, ale tylko na trasie. Na końcu wielokilometrowej trasy (np. 800) może przekształcić się w ulgową taksówkę dla ostatnich pasażerów (tak dojechałem na urząd celny w Aleppo (Syria) mając 100 +kg bagażu z Bejrutu (Liban).

  Sporadycznie korzystałem z TRANSPORTU BUSOWEGO w Afryce , na Dalekim Wschodzie, w południowej Europie.
  Przed paru laty z rozrzewnieniem stwierdziłem że turecki termin DOLMUSZ jest również rozumiany w Egipcie i w Tunezji. Natomiast tureckie grupy feministek i zboczeńców skupione wokół ambasady USA aby przeciwdziałać mądrej polityce zbliżenia z Rosją Premiera RTE używają obecnie amerykańskiego(?) terminu SERVICE TAXI.

  W USA i w Kanadzie ta forma transportu nie występuje i chyba nie występowała . Dzięki paleniu działaczy związkowych TEAMSTERS żywcem przez mafię pl.wikipedia.org/wiki/Jimmy_Hoffa autobusy działają sprawnie i są konkurencyjne. Jedyne co podobne to CAR POOL – wspólne dojazdy do pracy samochodem jednego z uczestników, ale to co innego.

 • wlodzimierz.iljicz

  Oceniono 10 razy 10

  Ukraińcy mówią: Dość pustych obietnic i popierają ludzi konkretnych.
  Każdy kto zagłosuje na Poroszenkę dostanie tabliczkę czekolady.

 • torro73

  Oceniono 1 raz -1

  No to juz po kolchozie Ukraina .

 • rezun-one

  Oceniono 13 razy 9

  Uwierzą w niego dopiero jak każe odbyć Tymoszenko resztę wyroku.
  Ta Pani przez lata biła się o pobyt w zachodnim szpitalu, po wyjściu na wolność pojechała do Berlina by zrobić sobie w klinice piękności lifting.
  Potem, już zdrowa, wróciła do swojej posiadłości w Kijowie.
  Teraz znowu rwie się do koryta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX