"Gromkowi urodził się jakiś dziwny syn" Czempiński szczerze o walce o normalne życie dla syna z zespołem Downa

- Gdy urodził się Piotruś, żona musiała zrezygnować z pracy. Przepracowała tylko kilkanaście lat, w związku z tym jej emerytura wynosi 750 czy 800 zł. Plus zasiłek na syna, około 600 zł. Jak mieliby za to przeżyć? - o swojej codziennej walce o normalne życie dla syna z zespołem Downa opowiedział "Newsweekowi" gen. Gromosław Czempiński.
W cieniu protestów rodziców niepełnosprawnych dzieci w Sejmie, którzy domagają się większej finansowej pomocy od państwa, rozgrywa się również dramat opiekunów dorosłych już niepełnosprawnych. Dla nich też państwowa pomoc jest niewystarczająca, oni też mają problemy, choćby z rehabilitacją. Były szef Urzędu Ochrony Państwa opowiedział w Newsweeku m.in. o tym, jak bardzo różnią się standardy w podejściu do niepełnosprawnych w Polsce i na Zachodzie.

"Powtarzałem: to jest niemożliwe"

Syn generała, Piotruś, urodził się w 1982 roku. - Te oczy nie dawały mi spokoju. Były skośne. Żona wiedziała od razu, pokazała na dłonie, pomarszczone, takie płetwowate. Po 3-4 dniach zaczęto robić badania, po 10 nie było już żadnych wątpliwości. Basia w szoku, ja ciągle powtarzałem: "To jest niemożliwe". Słyszałem, jak za plecami ludzie mówili: "Gromkowi urodził się jakiś dziwny syn" - tak Czempiński wspomina czas, gdy dowiedzieli się z żoną, że ich synek ma zespół Downa.

Szefostwo polskiego asa wywiadu zdecydowało o wysłaniu go na placówkę do Szwajcarii. - W Polsce miałem wrażenie, że właściwie rzucano nam ochłapy. Szkoły specjalne gorzej wyposażone niż normalne podstawówki, nauczyciele leniwi. Często słyszeliśmy zdania typu: po co tyle czasu poświęcać, przecież z niego i tak nic nie będzie - mówi Czempiński. - W Szwajcarii do pracy nad dziećmi niepełnosprawnymi wysyłano najlepszych: najbardziej cierpliwych, skutecznych, kontaktowych - porównuje.

Opieka państwa tylko do 24. roku życia. Co potem?

- Państwo polskie opiekuje się niepełnosprawnymi, dopóki są dziećmi. Mój syn ma 32 lata i tu zaczyna się największy problem, bo opieka państwa kończy się po 24. roku życia - zauważa generał i przyznaje się do sprzecznych uczuć, które targają rodzicami niepełnosprawnych dorosłych. - Kiedy rozmawiam z innymi rodzicami, to wszyscy stoimy w rozkroku. Z jednej strony cieszymy się, że długość życia takich osób się wydłuża, to nie jest tak jak kiedyś, że tylko niektórzy dożywają 40 lat. Z drugiej, kto się nimi ma zająć? Nikt nie chce obciążać zdrowego rodzeństwa. Mam blisko 70 lat, więc ile jeszcze mogę się nim opiekować? - pyta generał. - W naszym przypadku tak szczęśliwie się zdarza, że córka nie wyobraża sobie życia bez niego. Może będą razem - dodaje Czempiński.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (231)
"Gromkowi urodził się jakiś dziwny syn" Czempiński szczerze o walce o normalne życie dla syna z zespołem Downa
Zaloguj się
 • szach1000

  0

  Plus że nie kryje się z tym problemem
  Minus że pomógł Wałęsie i idiotom z UOP.

 • Alicja Staszewska

  0

  To najbardziej bolesna prawda. Doszliśmy do rozmiarów szaleństwa organów państwa, mających obowiązek respektowania należnych praw osób niepełnosprawnych. Tymczasem trwa upokarzanie.

 • andrzej_z_dzialdowa

  Oceniono 4 razy 0

  W PRLu codziennie zdradzał Polskę, za III RP codziennie defraudował pieniądze. Ma z czego żyć.

  Ścierwo LiZ próbuje kanalię Gromosława przyrównać do tych biednych matek - bohaterek z Sejmu????

  Tak manipulować można tylko dotkniętych lemingozą.

 • tadeuszPIECZONKA

  Oceniono 3 razy 1

  ZAPRASZAM dupka senatora JANA FILIPA LIBICKIEGO=filipl@wp.pl z jego asystentem za 6000zł/m-c do mojego projektu.
  www.libicki.pl/Kontakt-30ar.aspx
  AUTENTYCZNIE
  ruch040404@wp.pl

 • koszmarex

  Oceniono 3 razy 3

  no bo w Polsce najważniejsza jest ochrona życia poczętego, a kiedy ono przestaje już być poczęte a staje się narodzone to już nagle wszyscy mają je gdzieś.

 • a4b5

  Oceniono 1 raz 1

  Bardzo dziękuję Panu generałowi Czempińskiemu za to, że opowiedział o swoich osobistych doświadczeniach i Redakcji Newsweeka za poruszenie tego tematu. Z zespołu Downa ani z żadnej innej niepełnosprawności nie wyrasta się ani z 18 ani z 24 rokiem życia.

 • sharn1

  Oceniono 6 razy -6

  Porównywanie czerwonucha i komunistycznego generała z emeryturą okolo 8 tysiecy złotych, zaplątanego w milionowe afery do protestujacych w sejmie rodziców, żebrajacych o minimum socjane na przezycie jest haniebne. Jak wielką mendą trzeba być żeby cos takiego robić. Czyzby kolejna hiena dla Lis Weeka?

 • kenya02

  Oceniono 3 razy -1

  Pan Czempiński to człowiek wyjątkowy. Oglądalam program z Jego udziałem i jestem mu wdzięczna, że po prostu jest - ludzki, madry, i oddany swojej rodzinie. Dziękuję panie Generale.

 • wqb

  Oceniono 3 razy 3

  no akurat elita budżetówki nigdy nie mogła narzekać na kasę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX