Marcinkiewicz: Rosja poniosła duże koszty. Gdyby chodziło tylko o Krym, to byłaby głupota i parodia

- Będziemy mieli do czynienia albo z rzeczywistą zimną wojną, albo z czymś dalej idącym - próbą przejęcia Naddniestrza. Wariant krymski może się powtórzyć - ocenił Kazimierz Marcinkiewicz w ?Faktach po Faktach?.
- Apel Janukowycza o referendum pokazuje kierunek rosyjskiego myślenia o Ukrainie. Trudno byłoby im zabrać całą Ukrainę, w związku z tym myślą o tym, żeby namówić któreś regiony, by postąpiły drogą krymską - mówił Marcinkiewicz. Według byłego premiera koszty finansowe i wizerunkowe, które Rosja poniosła w ostatnich miesiącach, są zbyt duże, by mogło chodzić tylko o przejęcie Krymu.

Marcinkiewicz uważa, że Putin w dłuższej perspektywie odczuje efekty zachodnich sankcji. - Trudno jest żyć w globalnym świecie i być kompletnie izolowanym - stwierdził. Były premier jest zdania, że możemy mieć do czynienia z zimną wojną lub jeszcze gorszym scenariuszem - przejęciem Naddniestrza. - Rosjanie nie muszą tam wkraczać, już tam są i wariant krymski może się powtórzyć. Rosja będzie zataczała krąg wokół Ukrainy - mówił.

Zimna wojna

- W moim przekonaniu Ukraina nie do końca ma państwowe struktury. Nie ma niezawisłego sądownictwa, niezależnej prokuratury, normalnej administracji. Nowe władze muszą budować Ukrainę od początku, to jest dramat - mówił. Tłumaczył, że Ukraina nie jest prawidłowo funkcjonującą demokracją. - To jest demokracja oligarchiczna. Oligarchowie mają swoich polityków - dodał.

Marcinkiewicz podkreślił, że Janukowycz jest politykiem upadłym, a jego upadek zaczął się na długo przed wydarzeniami na Majdanie. - Janukowycz zaczął od grabieży majątku ukraińskiego, którego dokonał głównie jego syn, ale też jego otoczenie. On zdawał sobie z tego sprawę i dlatego uciekł - stwierdził.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację na Ukrainie? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Więcej o:
Komentarze (104)
Marcinkiewicz: Rosja poniosła duże koszty. Gdyby chodziło tylko o Krym, to byłaby głupota i parodia
Zaloguj się
 • swedzi_mnie_palec

  0

  Tako rzecze nasz guru Kazik.

 • doktor104

  Oceniono 4 razy 2

  Było by lepiej gdy p.Marcinkiewicz zajmował się Izabell, a nie polityką.
  A poza tym p.Marcinkiewicz jest żywym dowodem na wyższość "polityki personalnej" Rosji wobec takiej polityki w Polsce.
  Mówiąc wprost tacy "politycy" jak Marcinkiewicz, Niedojda Smoleński czy Bronek Gajowy nigdy w Rosji nie mogliby sprawować takich funkcji jak w Polsce.
  Dlatego Rosja z wielkoksięstwa stała się mocarstwem, a Polska z mocarstwa stała się zaściankiem.

 • ffstv

  Oceniono 3 razy 1

  Kadry z ZChN znowu na wizji

 • mi3tek

  Oceniono 4 razy 2

  Głupota i parodia to jest Marcinkiewicz na wysokim stanowisku w banku..

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 3 razy 1

  Ten celebryta sprawny moralnie i intelektualnie, inaczej myśli, że przyszło z powrotem jego 5 min. Wolę 100 razy pajaca Wojewódzkiego, bo ten przynajmniej jak na razie nie ma ochoty na rządzenie.
  Jeżeli chodzi o Naddniestrze, to nieszczęściem ludzi zamieszkujących ten dziwny twór jest to, że Rosji najprawdopodobniej nie stać na ich przygarnięcie. Przejęciem Krymu rządziły wyraźne korzyści strategiczne. W przypadku Naddniestrza, ewentualne zyski nijak się mają do kosztów. Cała reszta to bicie piany i ujadanie ratlerków.

 • jwoj1

  Oceniono 3 razy 1

  Panie Marcinkiewicz, pisze Pan o grożącej Rosji kompletnej izolacji.otóż nie ma takiej możliwości,gdyż obecnie cele USA i Europy są rozbieżne,zaś czasy kiedy Amerykanie rozgrywali partie europejskimi kartami już się kończą.Obecnie Europa zaczyna się czuć w pełni samodzielna i ta uzurpacja USA do światowego przewodnictwa zaczyna jej ciążyć.Poza tym,tak Europa, jak i Rosja przejrzeli grę Amerykanów,którzy dążą najpierw do otoczenia Rosji,buntowania jej sąsiadów i w rezultacie takiego osłabienia,że pomoc w zagarnięciu Syberii przez Chińczyków w zamian za niewyobrażalne, amerykańskie wobec Chin długi byłaby dziecinną igraszką.Osobiście żywię nadzieję,tak jak już znaczna część Amerykanów,że to się Ameryce nie uda.

 • lares87

  Oceniono 4 razy 0

  Co za wioskowy glupek :facepalm:
  Z punktu widzenia Rosji to nie jest jakiś tam Krym tylko TEN Krym.

 • m.godwin

  Oceniono 3 razy -1

  A co o tym wszystkim sądzi prof. Gliński?

 • goetterdaemmerung

  Oceniono 3 razy 1

  Głupi Kazio się uaktywnił. Znany specjalista od wszystkiego potwierdził, że czytał gazety w ostatnich tygodniach. Brawo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX