Majchrowski: Nie wierzę, żeby Kraków powiedział igrzyskom "nie". Nie można słuchać idiotyzmów

- Krytycy igrzysk zimowych w Polsce tworzą polskie piekiełko - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski na antenie RMF FM. - Nie można słuchać idiotyzmów - dodał.
- Zrobiono szerokie badania. Wyszły pozytywnie. Referendum, które zaproponowałem, to sposób na wzmocnienie poparcia dla igrzysk. Nie wierzę, żeby mieszkańcy Krakowa w referendum powiedzieli "nie" - stwierdził prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w Kontrwywiadzie RMF FM.

Jak powiedział, "dowcip polega na tym, że wiele inwestycji to nie Kraków będzie budować". - Za tor bobslejowy zapłaci np. rząd. Poza tym część obiektów, które powstaną na igrzyska, będzie można potem rozebrać - podkreślił.

Majchrowski nie chce łączenia referendum z wyborami

Majchrowski podkreślił, że wolałby uniknąć łączenia referendum olimpijskiego z wyborami do Parlamentu Europejskiego. - Pozytywem łączenia jest to, że zwiększy się frekwencja, ale ja bym to rozłączył - powiedział, odnosząc się do pomysłu radnych PO, którzy chcą, by ewentualne referendum odbyło się wraz z wyborami do PE.

Tłumacząc, dlaczego jego zdaniem Kraków potrzebuje organizacji igrzysk, stwierdził, że chodzi o zmianę wizerunku tego miasta. - Nastawiamy się na turystykę biznesową i pielgrzymkową - powiedział.

Referendum ma być odpowiedzią Krakowa na krytykę pomysłu starań o organizowanie zimowych mistrzostw olimpijskich w 2022 roku. W referendum ma być tylko jedno pytanie: "Czy jesteś za organizacją Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku w Krakowie?".

Jacek Majchrowski powiedział, że do referendum dojdzie na pewno po zakończeniu społecznych konsultacji zaplanowanych do końca maja. Wydaje się jednak, że zostaną zorganizowane w czerwcu - informuje Sport.pl.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (158)
Majchrowski: Nie wierzę, żeby Kraków powiedział igrzyskom "nie". Nie można słuchać idiotyzmów
Zaloguj się
 • graniwid

  Oceniono 1 raz 1

  Forum w Obronie Godności Kraków, dnia 22 kwietnia 2014 r.
  i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
  31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
  KRS: 0000346811
  Stowarzyszenie Sprawiedliwy Kraków
  31-564 Kraków, al. Pokoju 26/102
  KRS 0000455353
  Forum w Obronie Praw Emerytów,
  Rencistów i Bezrobotnych
  31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
  KRS: 0000350968
  Pan Jacek Majchrowski
  Prezydent Miasta Krakowa
  31-004 Kraków Plac Wszystkich Świętych ¾
  Dotyczy: Projektu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie
  Szanowny Panie Prezydencie,
  w Krakowie toczy się dyskusja na temat zorganizowania Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. W tej sprawie, a także w kilku innych zorganizowane będzie w dniu 25 maja 2014 roku referendum wśród mieszkańców Krakowa. Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych, Forum w Obronie Praw Emerytów i Rencistów i Bezrobotnych oraz Stowarzyszenie Sprawiedliwy Kraków są przeciwne tym inicjatywom, a zwłaszcza zorganizowaniu przez Kraków Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Dzieje się to wszak w sytuacji głębokiej zapaści programu budowy mieszkań komunalnych, oraz postępującej pauperyzacji znacznej części mieszkańców Krakowa i utrzymującą się wysoką ilością osób bezdomnych. Poważnym problemem w Krakowie jest też wysokie bezrobocie, w tym wśród osób niepełnosprawnych, 50+, i wśród ludzi młodych. To właśnie tymi problemami należy się zająć. Nam trzeba chleba a nie igrzysk. Dodatkowym argumentem są wysokie koszty zorganizowania tych igrzysk. Znaczną część kosztów w tej sytuacji będzie musiał łożyć bezpośrednio Budżet Miasta Krakowa. Przełoży się to na konieczność finansowania znacznej części tych kosztów. Ograniczy to możliwość zaspokojenia dużej liczby potrzeb mieszkańców Krakowa w tym mieszkaniowych i społecznych. Należy się także obawiać wzrostu zobowiązań Miasta z tytułu zorganizowania igrzysk. Miasto posiada duże negatywne doświadczenie związane z przebudową stadionów Wisły i Cracovii. Koszt ich przebudowy znacznie przekroczył planowane pierwotnie wydatki i znacznie obciążył budżet Krakowa. Także sposób zarządzania tymi obiektami pozostawia wiele do życzenia, a koszt utrzymania tych obiektów w znacznym stopniu został przerzucony na barki podatników w Krakowie. Także realizowana inwestycja „Hala Sportowo-Widowiskowa w Czyżynach” przekroczyła swój pierwotny preliminarz.

 • graniwid

  Oceniono 1 raz 1

  Także realizowana inwestycja „Hala Sportowo-Widowiskowa w Czyżynach” przekroczyła swój pierwotny preliminarz.
  Obawiamy się że takie same trudności wynikną z zorganizowania w Krakowie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku.
  Niestety, świadczy już o tym dotychczasowa działalność Komitetu Konkursowego Olimpiada Zimowa 2022. Wydatki na olimpiadę znalazły się pod lupą Ministerstwa Sportu oraz będą kontrolowane przez Radę Miasta Krakowa. Tak niestety wyglądają do tej chwili efekty Krakowa w inwestycjach sportowych.
  Podobnie negatywnie oceniamy planowaną budowę metra ze względu na wysoki koszt jej budowy, wiążące się z tym zahamowanie inwestycji tramwajowych, które są o wiele tańsze, wysokie koszty eksploatacji linii metra i konieczność zagwarantowania dla prywatnego inwestora znacznych środków w przyszłości, oraz zagrożeniem w konsekwencji podwyżką cen biletów komunikacji, które i dzisiaj są bardzo wysokie.

  Negatywnie oceniamy projekt budowy systemu monitoringu na koszt podatników Krakowa, co dodatkowo pogorszy sytuację finansową miasta.

  Rada i Urząd Miasta Krakowa winny się skupić na zabezpieczeniu porządku w Krakowie.
  Natomiast sprawy bezpieczeństwa winny być domeną Policji.

  Jeszcze raz podkreślamy, że w obecnej sytuacji należy skupić się na rozwiązywaniu trudnej sytuacji bytowej bardzo znacznej części mieszkańców miasta, budową mieszkań komunalnych, polityce zatrudnienia, a nie gloryfikowanie igrzysk i dawanie korzyści związanych z tymi inwestycjami i deweloperami powiązanymi z obecną władzą.

  Za Zarząd:
  Graniwid Sikorski


  Otrzymują:
  1 x adresat;
  1 x Andrzej Biernat Minister Sportu i Turystyki, 00-082 Warszawa, ul. Senatorska 14;
  1 x Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego, 31-156 Kraków, ul. Basztowa 22;
  1 x Magdalena Sroka Z-ca Prezydenta Miasta Krakowa, Przewodnicząca Stowarzyszenia
  Komitetu Konkursowego Olimpiada Zimowa 2022, 31-004 Kraków, pl. Wszystkich
  Świętych 3-4;
  1 x Adam Migdał Wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej RMK;
  1 x Tomasz Urynowicz Przewodniczący Komisji Sportu, turystyki i Kultury Fizycznej RMK;
  1 x Dominik Jaśkowiec Przewodniczący Komisji ds. Reformy Ustroju Samorządowego,
  Współpracy i Dialogu Społecznego RMK;
  1 x Jerzy Miller Wojewoda Małopolski, 31-156 Kraków, ul. Basztowa 22;
  1 x a/a

 • urszula.kral

  Oceniono 1 raz 1

  Jako mieszkanka Krakowa uprzejmie informuję, że większość mieszkańców NIE chce!!!! organizacji IO. Mieszkańcy chcą mieszkać w mieście, w którym da się oddychać, jest czysto, można dzieci posyłać do żłobków i przedszkoli, iść spokojnie do lekarza, nie czekając rok na termin ewentualnej wizyty. Prezydent jest nieżyciowy i bezmyślny, zadłuża miasto z roku na rok, nie ma pojęcia jak mieszkają mieszkańcy... przesiaduje na Rynku w ogródkach i... tyle zna Kraków i jego problemy... I jeszcze swoich mieszkańców wyzywa od idiotów… bo co??? Bo mają czelność mieć inne zdanie niż on????

 • belle.du.jour

  Oceniono 3 razy 1

  Dlaczego tylko w Krakowie referendum skoro cała Polska będzie do tego dopłacać 50-60%? Pomijając fakt, że jest to kretyński pomysł - brak śniegu, brak infrastruktury, odległości (Zakopianka nigdy nie zostanie zbudowana bo górale się nie zgodzą i koniec), brak pieniędzy - to z Krakowem po prostu nie można się dogadać. W pracy (Warszawa) wolę załatwiać 10 spraw z ludźmi we Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Katowicach.. gdziekolwiek byle nie w Krakowie. Mają tam dziwne przekonanie o własnej wyjątkowości, nie potrafią sformułować prostej odpowiedzi na nic, komplikują wszystko, odwlekają, umawiają się na jedno, za jakiś czas udają, że na nic się nie umówili... oczerniają za plecami, ślą listy, które potem odwołują. Dosłownie każda sprawa przeprowadzana w Krakowie zabiera dwa razy tyle czasu i energii co w każdej innej części kraju. Na dodatek są zaściankowi, mają małomiasteczkowe maniery. Rzadko kiedy trafi się normalny Krakus, z którym można się dogadać. Nie wyobrażam sobie tych leśnych dziadków organizujących IO.

 • ewakarolina3

  Oceniono 2 razy 0

  Zastaw się, a postaw się... To cali my!
  Ja, Olimpiadzie mówię stanowcze NIE!

 • ew-22

  Oceniono 2 razy 0

  Organizowanie zimowych igrzysk w Krakowie to jakaś paranoja mająca służyć grupie osób zaangażowanych w jej przygotowanie. Dla nich to okazja to "wyciągnięcia" dużych pieniędzy. Panie Prezydencie, przede wszystkim Kraków należy posprzątać. Wszechobecne śmieci, dziurawe jezdnie, zniszczone chodniki, to naprawdę wielki wstyd dla miasta. A zanieczyszczenie powietrza rujnujące zdrowie? To są sprawy o których należy mówić i na nie wydawać pieniądze.

 • js2014

  Oceniono 5 razy 3

  Protestuję przeciwko cynicznym cwaniakom, którzy chcą nas wkręcić w imprezę. Przyniesie ona profity wyłącznie im a całej reszcie dł€gi do spłacenia. Przecież za to wszystko zapłaci nie majchrowski czy marczulajtis tylko ja,ty, my, wy, po prostu cale społeczeństwo polskie. Oni na tym zarobią a my, obywatele, których w większości nie stać na igrzyska dla paru POLITYKIERÓW znowu dostaniemy finansowo po du..e. Jestem jako obywatel z prawem wyborczym na NIE i zdecydowanie protestuję przeciwko wykorzystywaniu społecznych pieniędzy na prywatne igrzyska !!!

 • kazik2500

  Oceniono 5 razy 3

  Komunista Majchrowski mysli ze dalej bedzie pomnazal prywatny majatek. A widziales osle chodnik na Krolewskiej na ktorym sobie mozna wybic zeby? Prezydent i Rada Miasta -- usunac w wyborach!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX