Owsiak: "Drodzy Rodzice protestujący w Sejmie! Wytrzymajcie! Walczcie o swoje!"

Już ósmy dzień w Sejmie trwa protest rodziców niepełnosprawnych dzieci ws. podwyżki świadczenia pielęgnacyjnego. Akcję zdesperowanych rodziców poparł Jerzy Owsiak. "Drodzy Rodzice protestujący w sejmie! Wytrzymajcie! Walczcie o swoje! Jesteście w stanie to zrobić w bezpośrednim dialogu z Panem Premierem - to Wasza szansa" (pisownia oryginalna) - czytamy w oświadczeniu szefa WOŚP.
Po siedmiu dniach protestu rodziców w Sejmie wczoraj rząd przyjął uchwałę umożliwiającą podwyżkę świadczenia dla rodziców niepełnosprawnych dzieci, które od maja wzrośnie do 1 tys. zł, od 2015 r. do 1,2 tys., a od 2016 r. do 1,3 tys. zł netto. Jednak protestujących to nie zadowala, zapowiadają, że będą w parlamencie do skutku.

Protest rodziców poprał Jerzy Owsiak, którego Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już po raz kolejny zagrała m.in. na rzecz zakupu specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci, a także godnej opieki medycznej seniorów.

"Polska, niestety, nie może poszczycić się wypracowaniem ludzkich, solidnych metod opieki nad osobami przewlekle chorymi. Jako Fundacja mamy z tym styczność na co dzień, czytając nieprawdopodobnie tragiczne listy i maile od Polaków w bardzo różnym wieku, którzy piszą o bardzo rożnych sprawach.
W tym zakresie rzeczywiście pomagają instytucje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia. Opieka państwowa, mówiąc brutalnie, nie tylko słabo funkcjonuje, ale także jest wielce niehumanitarna i daje poczucie ogromnej krzywdy i poniżenia dla ludzi związanych z tragedią choroby przewlekłej" - pisze w oświadczeniu szef fundacji WOŚP.

"Jakakolwiek opieka szpitalna kosztowałaby rząd dużo więcej"

W piśmie Owsiak przypomina, że o skandalicznie niskim zasiłku pielęgnacyjnym w zeszłym roku rozmawiał z rzecznikiem praw obywatelskich. Zadeklarował wtedy, że osobiście wesprze każdy apel i każde działanie RPO w sprawie zasiłków pielęgnacyjnych.

"Dodatek (pielęgnacyjny) nie był bohaterski, był wręcz śmiesznie niski. Prosty rachunek ekonomiczny pozwala policzyć, że utrzymanie tego stanu rzeczy (bardzo niesprawiedliwego, jeżeli chodzi o wysokość wypłacanych sum) i tak jest dla sprawującego władzę rządu "opłacalny" (przepraszam za użycie takiego sformułowania, ale przecież jakakolwiek opieka szpitalna kosztowałaby rząd dużo więcej).
Szczególnie w przypadku osób w podeszłym wieku leczenie szpitalne jest po prostu w stanie totalnej zapaści, więc zasiłek pielęgnacyjny wydawał się najlepszym rozwiązaniem na dzień dzisiejszy. Dla wszystkich" - argumentuje Jerzy Owsiak i dodaje, że trzyma kciuki za rodziców, którzy w Sejmie zdecydowanie upomnieli się o swoje prawa: - "I bardzo dobrze, bardzo słusznie. Z całego serca życzę im, aby swój protest doprowadzili do końca i doczekali się konkretnych zmian w sprawie zasiłków".

"To od posłów zależy istnienie zasiłków i ich śmiesznie niska wysokość"

Zaniepokojony wykorzystywaniem przez posłów trudnej sytuacji rodziców niepełnosprawnych dzieci Owsiak przypomina, że to właśnie od tych posłów, którzy tak chętnie pokazują się w towarzystwie zdesperowanych mam, zależy istnienie zasiłków i ich śmiesznie niska wielkość.

"Partnerem do rozmów jest sam Premier i mam uczucie, że każdy pośrednik jest tu tylko po to, aby odciąć kupony. Pan Premier do dyskusji zaprosił także konkretnych urzędników z Ministerstwa Zdrowia. Pan i Pani przytaczali liczby dotyczące dotychczasowych działań w sferze opieki nad dziećmi przewlekle chorymi. Ich wypowiedzi skomentowała krótko, dosadnie i szczerze do bólu jedna z mam: - Jeżeli jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?" - podsumowuje.

"Wytrzymajcie! Walczcie o swoje!"

Na koniec w oświadczeniu Jerzy Owsiak zaapelował do protestujących: "Drodzy Rodzice protestujący w sejmie! Wytrzymajcie! Walczcie o swoje! Jesteście w stanie to zrobić w bezpośrednim dialogu z Panem Premierem - to Wasza szansa. Życzę Wam tego z całego serca, jestem gotowy opodatkować się na ten cel, aby nie słyszeć ciągle, że musimy przesuwać pieniądze z jednego miejsca na drugie. Powodzenia".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (191)
Owsiak: "Drodzy Rodzice protestujący w Sejmie! Wytrzymajcie! Walczcie o swoje!"
Zaloguj się
 • xkx

  Oceniono 1 raz 1

  Problem jest w tym iż w Polsce liczą się tylko Ci za którymi stoi bezwzględna siła i przemoc. Jeśli osoby opiekujące się przewleka chorymi mieli swoje "bojówki" które wyszły by na ulicę palić opony, samochody i sklepy oraz zablokować na 2 -3 dni Warszawę kasa znalazła by się już 5x. Tak jak znalazła się np. dla górników czy rolników. Niestety oni takiego przebicia nie mają. Oczywiście pieniądze by się znalazły ale trzeba by je komuś zabrać. Problem w tym iż Ci którym można by zabrać mają zdecydowanie większa siłę przebicia i często gęsto są dokładnie powiązani politycznie tak wiec żaden polityk żaden rząd na ich pule ręki nie podniesie. Bo nie realnym jest (choć powinno być) likwidacja KRUS -u czy też zabranie z kasy z niemałych dotacji na "dzieła" KK. Podobnie nikt nie ruszy górników czy hutników bo nikt nie chce rozrób na ulicach W-wy. I to tyle. Bo oczywiście kasę można też stworzyć po przez dodrukowanie ale to rozwiązanie na krótką metę bo inflacja szybko połknie taką podwyżkę i to ze sporym naddatkiem.

 • wranek

  Oceniono 3 razy 3

  Naukowo udowodniony Syndrom Protasiewicza, inni zwą go Syndromem Winklera. gość, rozsadny, nawet madry, szanowany...ale, ktoregoś dnia, coś mu odbija, coś mu sie w mózgu przestawia. i robi coś, zupełnie do niego nie pasującego, przekreślającego cały, czasem znaczny dorobek. pytanie: czy jest to głupi przypadek czy jest to coś, co, w gruncie rzeczy wynika z jego prawdziwej natury. to ostatnie, gościa dyskwalifikuje. czy możemy więc dopisac jeszcze jeden: Syndrom Owsiaka?

 • zawszedana

  Oceniono 4 razy -4

  Żeby się wypowiadać trzeba mieć do czynienia z osoba chora lub niepełnosprawną.Ci wszyscy co się tak mądrzą niech wezmą na tydzień takie dziecko pod opiekę,a potem pogadamy na tematy finansowe i nie tylko.Bo te nie finansowe tez sa bardzo ważne dla opiekunów.Uważam ,ze słusznie domagają się pieniędzy.
  Może posłowie oddali by jakiś procent ze swoich pensji,bo maja je przecież bardzo wysokie jak na nasze warunki.A ci pracujący w Brukseli jeszcze większe.

 • zawszedana

  Oceniono 3 razy -3

  Ktoś kto nie mial do czynienia z osobami chorymi od dziecka badź juz z doroslymi na starośc nie ma zielonego pojęcia ,ze to pieniądze o ktore walczą ci rodzice to i tak bardzo mało.U nas nie ma żadnej pomocy ze strony organizacji państwowych ,ktore rzekomo maja pomagac takim rodzinom.Potrzebna jest nie tylko finansowa,ale i organizacyjna.Opiekunowie tez powinni miec mozliwośc odpoczynku,bop bycie non stop z t\osobą niepelnosprawna i jeszcze do tego chora wykańcza ich psychicznie.Ale tego nikt nie widzi.kazdy tylko widzi ile dostaja pieniędzy.Podejrzewam,ze wiele osob zrezygnowaloby z tej kasy,by nie miec takiego problemu w swoim zyciu.

 • ba-ba-123

  Oceniono 1 raz 1

  Od 25 lat opiekuję się swoją niepełnosprawną córką. Słucham i czytam te różne wypowiedzi osób, które o problemach z tym związanych nie mają zielonego pojęcia. Żeby wypowiadać się na tak trudne tematy trzeba coś na ten temat wiedzieć. Jest to strasznie przykre i krzywdzące. Zmienili by wszyscy zdanie gdyby tak chociaż przez tydzień przyglądali się takiej opiece i pielęgnacji. Ja muszę sobie radzić, choć mam pełna rodzinę. Chociaż w zasadzie wszystko związane z córką spada na moje barki. Tez zrezygnowałam z pracy. Wtedy kiedy to robiłam miałam wypracowane 20 lat i mogłam przejść na tzw wcześniejszą emeryturę, by zająć się dzieckiem niepełnosprawnym. Teraz już matki nie mają takiej możliwości ale za to dostają to świadczenie pielęgnacyjne. Moja emerytura wynosi 850,00 zł a ja w dalszym ciągu zajmuję się córką. Może i mogłabym dorobić, ale jak mogę zostawić córkę. Jaką kwotę musiałabym zapłacić komuś, kto chciałby się podjąć tej pracy? To są trudne sprawy. A tak nawiasem, czy mi tez Państwo podwyższy emeryturę od maja do 1000,00 na rękę od maja?

 • argonauta2010

  Oceniono 4 razy 0

  Przykra sprawa, Tusk upadnie przez downiaków. "Down with Tusk" nabiera nowego znaczenia.

 • ej_ski

  Oceniono 2 razy 0

  Ta grupa ludzi uzmysłowi elektoratowi każdej partii, że nadszedł czas egzekwowania wyborczych postulatów tak szumnie wygłaszanych w expose bajarzy politycznych.

 • ej_ski

  0

  Ta grupa ludzi sprawi, że elektorat każdej partii zrozumie,że czas nadszedł egzekwować punkty expose każdego bajarza politycznego.

 • Robert Kornacki

  0

  Duda nie może namawiać, Owsiak może. To jest właśnie k....... naszych dziennikarzy w ramach
  PO-demokracji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX