Paradowska: Jeszcze chwilę, a Tusk przesadzi w rozbudzaniu lęków przed nadciągającą wojną

W podsumowaniu tygodnia w najnowszej ?Polityce? Janina Paradowska ocenia partyjne listy do europarlamentu. Pisze też o przedwyborczych transformacjach i taktykach polityków. - Jeszcze chwilę, a Jarosław Kaczyński stanie się euroentuzjastą, a Donald Tusk widząc, jak ta kwestia wzmacnia jego pozycję, pójdzie o jeden most za daleko, rozbudzając społeczne lęki przed nadciągającą wojną - pisze Paradowska.
W weekend wystartowały przedwyborcze kampanie. W trakcie konwencji Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej zaprezentowani zostali kolejni kandydaci do eurowyborów. Przyszłość Ukrainy i Europy była głównym tematem obu przemówień - Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego. [NAJLEPSZE CYTATY Z KONWENCJI PIS I PO] >>

"Na skrzydłach można odlecieć"

Paradowska przyznaje, że niekoniecznie w tych wyborach do PE zdecyduje się przyszłość Europy, jak deklarował premier. Ale zauważa, że z całą pewnością kwestie geopolityczne, a zwłaszcza sytuacja na Ukrainie wpływa na sondaże i partyjne decyzje. - Premier, wspierany przez ministra spraw zagranicznych. W kolejnych wystąpieniach zbliża się niebezpiecznie do tej cienkiej linii, która dzieli dotychczasową racjonalność postępowania rządu od rozbudzenia nastrojów antyrosyjskich i przywoływania symbolicznej dla Polaków daty 1 września. (...) Ukraińska sprawa spętała opozycję i dodała skrzydeł rządzącym. Ale - jak wiadomo - na skrzydłach można odlecieć - kwituje ironicznie Paradowska.

Publicystka "Polityki" w swoim tekście ocenia też listy do europarlamentu. Chwali wybór kandydatów na listach PO i SLD, przyznaje, że Palikotowi udało się przyciągnąć atrakcyjne i rozpoznawalne nazwiska. Z mniejszym entuzjazmem wypowiada się o "listach rozpaczy" Solidarnej Polski i Polski Razem Jarosława Gowina oraz o kandydatach PiS, którzy, jak pisze zgodnie z przewidywaniami, znaleźli się na listach "za wierność".

Cały tekst w najnowszym numerze tygodnika "Polityka" >>

Więcej o:
Komentarze (38)
Paradowska: Jeszcze chwilę, a Tusk przesadzi w rozbudzaniu lęków przed nadciągającą wojną
Zaloguj się
 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 0

  Nadzieje odrażających feministek na falę masowych rosyjskich gwałtów są bezpodstawne.

  Ze względów rasowych stosunki płciowe z Polkami będą karane śmiercią. Tylko publiczne stosunki oralne z pracownicami sfery bużetowej będą wyłaczone z tego zakazu.

 • pojebanynaumysle

  Oceniono 3 razy -1

  bo tusk to rudy fałszywe.. pajac

 • leo2rys2

  Oceniono 3 razy 1

  Aby zyskać sondażowo Tusk ogłosił budowę orlików,teraz w obliczu zagrożenia ( jak sam twierdzi) ogłosi budowę schroników !.

 • slowianska_dusza

  Oceniono 6 razy 0

  Konflikt ukraiński oczywiście przede wszystkim kompromituje Rosjan, którzy udowodnili, że cały świat się zmienił, ale oni nadal - mimo podróży, Internetu, telewizji satelitarnej, kilku lat pieriestrojki, itd. - mentalnie tkwią w stalinizmie, są szowinistyczni i agresywni wobec sąsiadów. Świetnie Obama powiedział do nich wczoraj, że USA nie muszą na nikogo napadać, żeby go nakłonić do bliskiej współpracy. I jeszcze, że Rosja jest mocarstwem regionalnym, straszącym sąsiadów. Ktoś powinien zapytać Ławrowa jak on definiuje "strefę wpływów", na czym ona polega? USA mają w swojej strefie - 100 km od swoich granic - arcywrogi kraj - Kubę - i od 50 lat potrafią z nią pokojowo koegzystować, bez żadnych siłowych wpływów.
  Jeśli chodzi o Ukrainę, to nie powinno się zapominać, że kraj ten już na początku lat 90-tych gościł Balcerowicza, słuchał jego rad, a to co wyszło z reform to system oligarchiczny, wszechogarniającej korupcji, gdzie większość obywateli żyje w nędzy, a osoby z wyższym wykształceniem jadą do Polski pracować fizycznie. Drugą szansę Ukraińcy mieli po Pomarańczowej Rewolucji, też jej też nie wykorzystali, bo przywódcy rewolucji zamiast rozwiązywać problemy kraju toczyli ze sobą walkę. Janukowycza na prezydenta Ukraińcy sami wybrali. Tusk powinien być bardziej wyważony i zastanowić się, przeanalizować dlaczego Ukraińcom nie wyszło. Nie wydaje mi się, żeby za wszystko winę ponosiła Rosja, choć - nie ma dwóch zdań - było to i jest zacofana, agresywna i nieprzewidywalna satrapia. W której gdy nie dokonuje agresji wobec sąsiadów panuje tzw. smuta, a gdy napada panuje masowa, ogólnonarodowa ekstaza, co widzieliśmy w ub. tygodniu gdy Rosja zaanektowała Krym.

 • chi_neng1

  Oceniono 7 razy 3

  "Jeszcze chwilę, a Tusk przesadzi w rozbudzaniu lęków przed nadciągającą wojną"

  Szczerze mowiac, to nie zgadzam sie z tym, ze to przesada.

  "Zarty" na temat Alaski, i ten ostani : list do MSZ z proponozycja rozbioru Ukrainy + to co sie dzieje na Ukrainie ( z przebierancami i manewrami) same w sobie moze nie sa tak "straszace" , jak fakt z kim mamy do czynienia. Oczywiscie mam na mysli Putina, bo przeciez wszystko to dzieje sie za jego wiedza.
  Wiec, uwazam, ze mamy duze podstawy ku temu by sie bac, bo mamy chyba do czynienia z wariatem, ktoremu moze ktores pieknego dnia przyjdzie do glowy "pojscie na calego", bo jego ego zostalo zszargane przez swiat.

 • zfd3

  Oceniono 5 razy -3

  PANI Paradowska

  Tusk przez lata podobnie jak i Sikorski byli pani pupilami.
  Chłopakom w krótkich majteczkach takim jak Kaczyński, Tusk, Sikorski, Komorowski
  od dawna marzyło się wywołanie konfliktu zbrojnego na linii Rosja NATO czyli wywołanie III Wojny Światowej w celu przejścia do historii wobec braku faktycznych osiągnięć

  Podjęta próba wmontowanie w ten konflikt UNII EUROPEJSKIE w celu zrealizowania izraelsko amerykańskiego planu stanowiącego próbę realizacji między innymi takich elementów planu
  jak
  odcięcie Rosji od dostępu do morza Czarnego i Bałtyckiego czyli powrotu Rosji do granic z okresu przed objęciem władzy przez cara Piotra I
  budowy państwa żydowskiego na terenach I Rzeczpospolitej przerywanego antyżydowskimi powstaniami kozackimi ( obrona przed uciskiem ekonomicznym żydowska szlachecko wyznaniowym)
  to jest tylko część

  Pani pupilkowie po raz kolejny stanęli za powstaniem w Kijowie Majdanu opanowanego przez faszystów i przestępców czyli kręgami zawsze posługiwało sie CIA między innym w latach 50 XX wieku do obalenia konstytucyjnego w końcu CIA kierowana od zarania swoich dziejów przez Żydów ( określana przez prezydenta Trumana jako AMERYKAŃSKIE GESTAPO) której żydowskie Kierownictwo w okresie II współpracowała ściśle ze strukturami RSHA (Głownego Urzędu Bezpieczeństwa RZESZY) w okresie wojennym a powojennym w zakresie ratowania zbrodniarzy wojennych i nie tylko przed odpowiedzialnością karną

  reszta chyba nie wymaga komentarza

 • kenijro

  Oceniono 6 razy 2

  On już przesadził. I dla mnie stał się w tym momencie nieobliczalny. Strachu przed wojną nie zaszczepił, ale strach przed szaloną władzą - i owszem.

 • rejkawik

  Oceniono 3 razy -3

  A ja premierowi wierzę. Gdyby dziś w Polsce i w Europie u władzy byli ludzie pokroju PiS, dziś nie byłoby nas w UE, nie byłoby też UE, a nam przyszłoby walczyć o zachowanie granic - wiadomo z kim.

 • akcja-polska

  Oceniono 8 razy 2

  Tusk czuje że czas wiary w obietnice się skończył...teraz będzie czas straszenia wojną, pisem, ufo...po prostu czuje że czas PO się kończy.
  A drugiej Irlandii jak nie ma, tak nie ma.

  Jest polska rzeczywistość!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX