Tusk o rozmowach z rodzicami: "Wolałbym, żeby odbywały się bez angażowania najwyższych władz państwowych"

- Rodzice będą w Sejmie tak długo, jak będą uważali za stosowne. Jeśli okaże się, że formy protestu uniemożliwią prowadzenie obrad Sejmu, to nie będzie obrad Sejmu, ale to jest wbrew interesowi samych zainteresowanych - mówił premier Tusk na konferencji prasowej po tym, jak rząd przyjął uchwałę umożliwiającą zwiększenie świadczenia dla rodziców niepełnosprawnych dzieci.
- Jesteśmy w dialogu z tą grupą od lat. Kiedy dochodzi do pewnego krytycznego momentu, dobrze, żeby szef rządu tam był. Widać było wyraźnie, że bez mojej obecności protestujący nie będą skłonni do rozmowy. Wolałbym, żeby większość spraw można było rozstrzygać na odpowiednich poziomach, bez angażowania za każdym razem najwyższych władz państwowych - mówił Donald Tusk. Dodał, że w Polsce często jest przekonanie, że jeśli na spotkaniu nie ma premiera, to nie jest ono ważne. Podkreślił również, że jego obecność na spotkaniach z rodzicami wynika z braku zaufania do ministrów. - Jestem pewny skutecznego i przemyślanego postępowania ministra Kosiniaka-Kamysza - dodał.

Mniej środków na drogi lokalne

- Chcieliśmy przeznaczyć całość środków, jakie otrzymujemy od Lasów Państwowych na remonty i budowy dróg lokalnych. Zdecydowaliśmy się te kwotę tak podzielić, żeby móc finansować tegoroczne świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Dlatego środki na budowę i remont dróg lokalnych zwiększamy nie o 700 mln zł, ale o blisko 500 mln zł - tłumaczył premier.

Podczas obrad zaprezentowano projekt ustawy, który umożliwi szybkie dochodzenie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego do poziomu płacy minimalnej. Zawiera on rozwiązania zakładające, że od 1 maja 2014 r. rodzice dziecka niepełnosprawnego otrzymają 1 000 zł miesięcznie (netto), od stycznia 2015 r. będzie to 1 200 zł (netto), natomiast od początku 2016 r. świadczenie wyniesie 1 300 zł (netto). Rząd przekaże ten projekt parlamentarzystom, aby w ten sposób przyspieszyć uchwalenie tej ustawy.

Tusk tłumaczył też, jak finansowane będą zaległe świadczenia dla tzw. grupy dorosłych, które przywrócił wyrok Trybunału Konstytucyjnego. - Podjęliśmy decyzję m.in. o zmniejszeniu środków na promocję biopaliw - mówił. Jak tłumaczył później minister Kosiniak-Kamysz, przeznaczone na ten cel zostaną też rezerwy Ministerstwa Pracy i część funduszu przeznaczonego na klęski żywiołowe.

"Niech podadzą się do dymisji"

Rodzice deklarują, że będą kontynuować protest. - Mamy kondycję do spania na tym korytarzu i "partyzanckiego" życia. Nie ciągnie nas do domu nic. Zdajemy sobie sprawę, że rezerwy budżetu są bardzo duże. Wiemy, że prezydent przeznacza 300 milionów na dofinansowanie prywatnych firm na Ukrainie. Niech podadzą się do dymisji i idą rządzić na Ukrainie - powiedziała Elżbieta Karasińska, jedna z protestujących matek.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Więcej o:
Komentarze (425)
Tusk o rozmowach z rodzicami: "Wolałbym, żeby odbywały się bez angażowania najwyższych władz państwowych"
Zaloguj się
 • voiceinthedesert1

  Oceniono 2 razy 2

  Pięknie byłoby, żeby w Polsce możliwym było załatwić to z władzami niższymi, czego nie chcą załatwiać władze wyższe. Niestety nie u nas. Tu, i zresztą prawie na całym świecie, władze niższe są instruowane przez władze wyższe, żeby gryźć jak wściekłe psy obywateli szukających pomocy! To dokładnie z podobnej przyczyny, że królowie w starożytności musieli przebierać się czasem za żebraków, by poznać dolę żebracką.

 • ateofi

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Tusk, Pan by wolał, żeby rodzice siedzieli cicho i dalej wierzyli w Wasze kłamstwa i tolerowali Waszą nieudolność, korupcję i nie liczenie się z obywatelem, co ostatnio pokazaliście w sprawie referendum na temat pójścia 6 latków do szkół. Ignorujecie prawdziwe problemy ludzi odkąd dorwaliście się do koryta. Za to próbujecie okraść Polaków z ich oszczędności w OFE, podnosicie podatki i chcecie wprowadzać nowe. Ustawy, które wprowadziliście do tej pory to albo totalne buble prawne, albo nadają się do poprawki. Jednoczesnie nie przeprowadzacie reformy finansów publicznych ale bardzo chętnie zwiększacie biurokrację i ilość urzędasów! Kwitnie korupcja a sądownictwo jest niesprawiedliwe i niewydolne, że niedługo ludzie zaczną dokonywac masowych samosądów!
  Szkolnictwo i slużba zdrowia leżą i kwiczą. A pieniądze szły na pomoc najpierw dla Grecji a teraz Ukrainy! Was się powinno rozstrzelać za działanie na szkodę Polski!!!!

 • zbycholj23

  Oceniono 2 razy 0

  Ludzie. Uciekajcie z tego chorego państwa rządzonego przez kłamczuchów i nieudaczników. Niech zostaną sami i niech sami na siebie pracują. Tyle lat po przemianach, tyle lat w UE. Miał być raj a jest chory kraj....

 • moyokoyani

  Oceniono 2 razy 0

  Tusk łgarzu parszywy! Wiesz co powinniśmy zrobić wszyscy? Prawdziwi Polacy czyli mądrzy i dobrzy ludzie powinni przestać płacić jakiekolwiek podatki i składki. Nie należy się! Płacę wymagam! Nie mogę założyć rodziny, nie mam dostępu do opieki medycznej, nie chroni mnie prawo, wojsko ani inne służby. Nie mam za co płacić. Zamknąć nas nie zamkniecie wszystkich a i tak możemy stawić zbrojny opór w każdej chwili. Wystarczy żeby nas było pół miliona i idzie się ebać korytko kradzitko.

 • jur.jam

  Oceniono 3 razy 1

  Przyszłość narodu to zdorwe dzieci i na nie należy kierować wszystkie środki .....w.g PRAWA NATURALNEGO /tak bliskiego sercu kościoła / błedy natury to dopust boży . same sie eliminują a rozmażają sie tylko jednostki zdrowe... dożywajace okresu prokreacji ....znamy juz badania pranetalne i na nie nalezy skierować środki a nie na utrzymanie przy życiu potworków z ktorymi natura wspaniale sobie radzi sama !!!!

 • pietrek1960

  Oceniono 3 razy 1

  Kościół i reszta katokołtunów jako przeciwnicy badań prenatalnych niech sobie wezmą drogie ich sercu kalekie dzieci na utrzymanie,może Głódź-flacha z rana zrezygnuje z wypijanych na kaca paru actimelków.

 • pietrek1960

  Oceniono 2 razy 0

  www.wykop.pl/wpis/7532742/pani-iwona-hartwich-ta-tleniona-blondyna-z-sejmu-d/

 • prawdziwyklecha

  Oceniono 5 razy 5

  Dobrze że zabiorą z puli na drogi a nie leniwym utuczonym biskupom. Za co Flaszka Głódź by wtedy chlał i ciupciał actimelki.
  Kurna ten kraj to kraj tepych katolickich klęczników. Taki Zdrojewski, tusek czy Maryja Komorowski plus pisiorki to niezła zgraja ciemnych parafian watykanskich.

 • andros33

  0

  Czyli ok.144 mln.zł ,i to jest gest

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX