Kryzys w relacjach PiS - Radio Maryja. "O. Rydzyk dostał czarną polewkę. Zdobędą jeden mandat, a o. Tadeusz liczył na cztery"

Wśród liderów list wyborczych PiS do PE trudno odnaleźć polityków związanych z Radiem Maryja. Wg komentatorów TOK FM, mamy do czynienia z wyraźnym ochłodzeniem relacji między Jarosławem Kaczyńskim i o. Tadeuszem Rydzykiem. - Słyszałem, że Kaczyński postawił ultimatum - jeśli radio bezwarunkowo nie poprzez list PiS, to politycy związani z Toruniem mogą stracić miejsca - mówił w TOK FM Michał Krzymowski z "Newsweeka".
PO i PiS odkryły karty - w trakcie weekendowych konwencji wyborczych partie ujawniły, kto będzie walczył o miejsca w Parlamencie Europejskim. Według komentatorów "Poranka Radia TOK FM", listy Platformy Obywatelskiej prezentują się znacznie lepiej. - Listy Prawa i Sprawiedliwości wyglądają jak nieporozumienie. Wystawiają ludzi, którzy może mają kompetencje i tytuły naukowe, ale trudno sobie wyobrazić, żeby wielką lokomotywą wyborczą był prof. Waldemar Paruch, który w jednych z wyborów dostał tysiąc głosów - ocenił Michał Krzymowski z tygodnika "Newsweek".

Wśród liderów list PiS są także m.in. była szefowa polskiej dyplomacji Anna Fotyga, senator Bolesław Piecha, posłowie Wojciech Jasiński i Dawid Jackiewicz. I Karol Karski, polityk który największą sławę zyskał chyba

dzięki słynnemu rajdowi meleksem.

Zdaniem Agaty Nowakowskiej, wśród kandydatów PiS dominują osoby szerzej nieznane. - Jarosław Kaczyński chwali się, że to ludzie mówiący kilkoma językami. To dobrze. Ale listy nie są ciekawe - stwierdziła dziennikarka "Gazety Wyborczy".

Nic się nie dzieje przez przypadek

Wśród osób, które mają walczyć o mandaty z list PiS, niewielu jest polityków związanych z Radiem Maryja. Nikt nie może już udawać, że nie ma kryzysu w relacjach między partią Jarosława Kaczyńskiego a o. Tadeuszem Rydzykiem. - Radio Maryja zdobędzie jeden mandat, a ojciec Tadeusz liczył na mandaty cztery - mówił Krzymowski. I podkreślał, że w tej sytuacji nie może być przypadkiem tekst "Naszego Dziennika" wyśmiewający prof. Chrisa Cieszewskiego.

Gazeta związana z toruńską stacją napisała, że naukowiec pomylił pozostałości starego płotu ze słynną smoleńską brzozą.

- Już wcześniej, kiedy trwały negocjacje między PiS i Radiem Maryja, ukazał się w "ND" artykuł krytyczny wobec zespołu Antoniego Macierewicza i ustaleń jego ekspertów. Mamy więc do czynienia z próbą presji podczas trwania negocjacji i kiedy okazało się, że Rydzyk dostał czarną polewkę od prezesa.

Kto wygra?

Michał Krzymowski podkreśla, że konflikt nie osłabł. - Słyszałem, że Jarosław Kaczyński postawił ultimatum Rydzykowi. Że jeżeli Radio Maryja bezwarunkowo nie poprze list Prawa i Sprawiedliwości, to politycy związani z Toruniem mogą stracić swoje miejsca. Kaczyński zagrał ostro, bo wie, że to moment, kiedy może zepchnąć Radio Maryja do narożnika.

Ale wg dziennikarza "Newsweeka" taka taktyka może zaszkodzić partii Kaczyńskiego. Bo słuchacze Radia Maryja to wyjątkowo zdyscyplinowani wyborcy. - Głosują jak żołnierze. Uważam, że wystawienie bardzo słabych list może się zemścić. Pycha może kroczyć przed upadkiem, przekonanie, że wybory są praktycznie wygrane, może się skończyć porażką - uważa Krzymowski.

Więcej o:
Komentarze (112)
Kryzys w relacjach PiS - Radio Maryja. "O. Rydzyk dostał czarną polewkę. Zdobędą jeden mandat, a o. Tadeusz liczył na cztery"
Zaloguj się
 • 2lukasz81

  0

  To nieprawda, że J. Kaczyński raptem stał się zagorzałym zwolennikiem UE. W tej kwestii niczym się nie różni od np. D. Tuska. Już siedem lat temu obalił swój własny rząd z Giertychem i Lepperem aby tylko Sejm RP mógł przyjąć Traktat Lizboński. Polska traktat przyjęła a PIS w wyniku kolejnych wyborów, na których nie obowiązywało już hasło wyborcze POPIS tylko wojna PO z PIS wypowiedziana przez Tuska.

 • avorum

  Oceniono 2 razy 2

  "... zdobędzie jeden mandat"
  Jeżeli to już wiadomo, to po co cały cyrk z wyborami? Odwołać wybory i zaoszczędzić sporo kasy należy!

 • observerpl

  Oceniono 2 razy 2

  1 mandat to o 1 za dużo!!! Modlić się starcze a nie do władzy się pchać!

  ---
  program-eder.org dla dzieci przedszkolnych by choroby wykrywać wcześniej

 • matteom

  Oceniono 5 razy 5

  przy tych zdjęciach obu szkodników brakuje cyferek na dole, dożyję być może dnia, kiedy je zobaczę pod gębami tych dwóch największych pasożytów III RP.

 • tom.beckett

  Oceniono 2 razy -2

  w maju 2010 r., Prawo i Sprawiedliwość złożyło projektu rezolucji "w sprawie wezwania prezesa Rady Ministrów do wystąpienia do władz Federacji Rosyjskiej o przekazanie stronie polskiej prowadzenia postępowania w sprawie katastrofy samolotu TU-154, mającej miejsce 10 kwietnia 2010 r." - koalicja rządząca i lewica zagłosowali przeciw.

 • ula-56

  Oceniono 14 razy 10

  Nie mogę na tego D....a patrzeć , a co dopiero słuchać niech on tym BIEDNYM NIEPEŁNOSPRAWNYM DZIECIOM odda KASĘ jaką otrzymuje od Państwa z naszych podatków

 • almagus

  Oceniono 7 razy 5

  Miarka prezesa okazala się zbyt mała, to są dzieci i rodzice niepełnosprawni w sejmie oraz Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry pod patronatem - opatrzności bożej i Kremla!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX