Rosja proponuje Polsce rozbiór Ukrainy - MSZ dostało oficjalne pismo. Nałęcz: Kuriozum. Należałoby przesłać do psychiatry

Jak podaje TVP, do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wpłynęło oficjalne pismo z Dumy Państwowej z propozycją podziału terytorium Ukrainy. Polsce proponuje się przyłączenie zachodnich obwodów. - To tylko chory umysł może wymyślić - skomentował sprawę doradca prezydenta, prof. Tomasz Nałęcz.
Wiceprzewodniczący Dumy Państwowej i lider Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimir Żyrinowski już wcześniej mówił, że Polska powinna iść w ślady Rosji i domagać się od Ukrainy "oddania terytoriów, które nie są ukraińskie". Trudno było jednak przypuszczać, że za słowami kontrowersyjnego polityka pójdą czyny, a konkretnie - oficjalnie pismo do polskiego MSZ.

Żyrinowski: niech Polska domaga się referendum

Władimir Żyrinowski proponuje, by Polska domagała się referendum w sprawie przyłączenia do naszego kraju pięciu zachodnich obwodów Ukrainy: wołyńskiego, lwowskiego, iwanofrankowskiego, tarnopolskiego i rówieńskiego. Podobną "ofertę" dostały Węgry i Rumunia ws. obwodów zakarpackiego i czerniowieckiego. W granicach Ukrainy miałaby pozostać tylko jej środkowa część.

Takie opinie Żyrinowski wyrażał już po krymskim referendum, twierdząc, że "nadszedł czas, by nie tylko rosyjskie ziemie wróciły pod rosyjską flagę". - Ziemie zachodniej Ukrainy w czasach reżimu stalinowskiego słusznie zostały przyłączone do Związku Radzieckiego. Chodziło o to, aby powstrzymać niemieckie armie jak najdalej (od granic ZSRR). Ale to nie były rosyjskie ziemie; to nie były ukraińskie ziemie - oświadczył wówczas.

W piśmie wysłanym do polskiego MSZ Żyrinowski argumentuje, że w granicach Ukrainy znalazły się narodowości o dużych różnicach w mentalności, które nie mogą żyć razem. "Wzajemnej niechęci przez długie lata towarzyszyły otwarte konflikty, nierzadko przekształcające się w krwawą rzeź - całe wsie były unicestwiane podczas brutalnych walk między polskimi i ukraińskimi nacjonalistami" - pisze. Warto zaznaczyć, że ojciec samego Żyrinowskiego pochodzi z zachodniej Ukrainy.

"Propozycje są tak kuriozalne..."

- Propozycje są tak kuriozalne, że nikt nie traktuje ich poważnie - komentuje rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, potwierdzając, że istotnie takie pismo od rosyjskiej Dumy wpłynęło. - Władimir Żyrinowski dostanie kurtuazyjną odpowiedź, bez odniesienia się do treści swojego listu - zapowiada MSZ. - Część rosyjskiej elity nadal myśli w kategoriach paktu Ribbentrop-Mołotow - podsumowuje Wojciechowski.

- To jest oburzające proponować Polsce, tak doświadczonej zmianami granic, udział w rozbiorze zaprzyjaźnionego kraju. To tylko chory umysł może wymyślić - powiedział w TVP Info doradca prezydenta RP Tomasz Nałęcz. - Właściwie należałoby to pismo przesłać do psychiatry - dodał.

Więcej w TVP

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (826)
Rosja proponuje Polsce rozbiór Ukrainy - MSZ dostało oficjalne pismo. Nałęcz: Kuriozum. Należałoby przesłać do psychiatry
Zaloguj się
 • Viktor Lozovskyy

  0

  Apelujemy do administracji Obamy :
  Wyznaczyć Rosję jako "sponsor terroryzmu "

  W niewypowiedzianej wojny przeciwko Ukrainie , Rosja opiera się na tajnych operacji , które mieszczą się w definicji " międzynarodowego terroryzmu ", zgodnie z 18 USC § 2331 . W szczególności, uzbrojeni agenci z działających pod przykrywką , aby starać się wpływać na politykę rządu ukraińskiego poprzez zastraszanie lub przymus . Oni także próbują wpływać na zachowanie rządu morderstwa i porwania , biorąc siłę budynki rządowe, posterunki policji i baz wojskowych na Ukrainie . Działanie to jest prowadzone na dużą skalę i w długich okresach czasu, pomimo potępienia z USA , G -7 , NATO , UE i ONZ.

  Dlatego Rosja powinna zostać oficjalnie wyznaczony " sponsora terroryzmu " przez www.state.gov/j/ct/list/c14151.htm
  Data utworzenia : 23 kwietnia 2014
  P: Polityka zagraniczna
  Dowiedz się próg petycji
  Wymaganych podpisów przed 23 maja 2014 , aby osiągnąć cel 100000 ..................... wspierać Ukrainę ..

 • ??????? ????

  Oceniono 1 raz -1

  Хоть бы Польша забрала к себе этих бендеровцев-мородеров! Все равно -это же исконно польские земли! Пусть бы Польша кормила этих бендеровцев и не обвиняли бы Россию,что она хочет восстановитьСоветский Союз!!!

 • 0

  "zaprzyjaźniony kraj" rzekł Nałęcz. Tylko kto dla kogo jest przyjacielem. Może Ukrainiec dla Polaka, Polak dla Ukraińca na pewno nie.

 • anddzirek

  0

  Nie używaj zbyt wielu słów o "kuriozum" bo kiedyś może to być wykorzystane przeciwko naszym sprawom na wschodzie.

 • Tadeusz Basta

  0

  Pierwotnie przeczytałem ten artykuł w w języku rosyjskim. Komentarz jest tu z pewnością zbędny, ponieważ doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pan Tomasz Nałęcz powiedział dokładnie to samo, co ja mam na myśli.

 • boro209

  0

  W sumie sam pomysł referenum na tych terenach nie jest taki zły !

  Ciekawe tylko jaka byłaby frekwencja , i kto za to referendum miałby zapłacić ?

  Nie mam nic przeciwko rozszerzeniu Polski o tak żyzne ziemi , które defacto tam się w przeważającej części marnują !

 • masz01

  0

  A ci, to już nie tylko niereformowalni ale cywilizacyjnie uwsteczniają się.

 • rebel-x-power

  Oceniono 2 razy 2

  polskie medialne gowno !!! przetacza slowa choc wie ze on to nie stanowisko Rosji !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX