Wielowieyska do Klocha: "Dzień po wyborze Gądeckiego PiS zaniosło mu projekt ustawy antyaborcyjnej. Cieszy się ksiądz?"

Dzień po wyborze abp. Gądeckiego na przewodniczącego episkopatu PiS zaniosło mu projekt nowelizacji ustawy antyaborcyjnej. - Cieszy się ksiądz, że już PiS się tak uaktywnił? - pytała w TOK FM rzecznika KEP Dominika Wielowieyska. - Cieszę się, że nikt nie wie, jakie poglądy polityczne ma arcybiskup - odparł ks. Józef Kloch.
O sprawie pisze dzisiaj "Gazeta Wyborcza". Wg jej informacji projekt ustawy zanieśli Gądeckiemu trzej posłowie PiS: Jan Dziedziczak, Bartosz Kownacki i Andrzej Jaworski. Redakcja zatytułowała tekst: "PiS sonduje arcybiskupa Gądeckiego".

- Cieszy się ksiądz, że już PiS się tak uaktywnił? - pytała w Poranku TOK FM ks. Józefa Klocha Dominika Wielowieyska. - Cieszę się, że nie wiadomo, jakie poglądy polityczne ma abp Gądecki - odparł rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. - Nikt tego nie wie i to jest ciekawe - kontynuował. - Kiedy abp Gądecki mówi w wywiadzie dla KAI, że niektórzy z biskupów swoje poglądy polityczne czynią zbyt jasnymi, to jest to właściwa droga. Czy duchowny, czy biskup - oni są dla wszystkich - stwierdził ks. Kloch.

Depo obejmuje patronat nad kongresem PiS...

- Którzy biskupi są upolitycznieni? - dopytywała Wielowieyska. - To niech oni się martwią. Ja się cieszę, że przewodniczący KEP jest apolityczny i nie ujawnia swoich poglądów - stwierdził Kloch.

Zapytany o to, czy to dobrze, że inny arcybiskup - typowany przez media jako poważny kandydat na przewodniczącego KEP Andrzej Depo - objął patronat nad kongresem Prawa i Sprawiedliwości nt. ateizacji, rzecznik Konferencji odparł: - Wystarczy popatrzeć do wywiadu abp. Gądeckiego, żeby mieć odpowiedzi na kwestie związane z biskupami i z polityką, oraz sięgnąć do dokumentów stolicy apostolskiej. Biskup jest dla wszystkich, duchowny jest dla wszystkich. I to też droga Franciszka. Franciszek idzie tą samą drogą, co Chrystus.

Wśród komentarzy po zeszłotygodniowych wyborach przewodniczącego polskiego episkopatu pojawiały się głosy, że "opcja radiomaryjna" przegrała. - To moje ulubione dzielenie episkopatu. To stary podział, bardzo sztuczny - stwierdził ks. Kloch. - Ale o. Rydzyk odgrywa dużą rolę w Kościele. Siłą rzeczy wymusza na biskupach stanowisko w stosunku do swojej osoby - przyciskała Wielowieyska. - Nic nie wymusza. Gdyby dane środowisko miało ogromne znaczenie w Kościele, to nie byłby wybrany na prezydenta Kwaśniewski. Rzecz w tym, że nikt nikogo do niczego nie zmusza - odparł rzecznik KEP.

Ks. Oko? "Podpisuję się pod innym językiem"

- A jakie uczucia budzi u księdza wystąpienie księdza Oko? Mnie boli, że ks. Boniecki i ks. Lemański mają zakaz wypowiedzi, a ks. Oko opowiada tak straszne rzeczy i nie ma żadnej krytyki ze strony hierarchów... - zapytała na koniec Wielowieyska.

- Nie wiem, czy nie ma krytyki, bo jednak zapraszany np. do Moniki Olejnik mówiłem o nim krytycznie. Jestem rzecznikiem biskupów i mówiłem, że to nie ten język. Puszczano mi fragment jego wystąpienia z którejś z komisji w Sejmie i powiedziałem, że to nie jest język człowieka nauki. I to jest analiza tego, co on mówi, nie krytyka. To nie w tym kierunku powinno iść. Jak porównamy język debaty KAI nt. gender i porównamy to z językiem ks. Oko, to są to dwa różne języki. Podpisuję się pod językiem użytym na konferencji biskupów. To język godny ważnych problemów - podsumował Kloch.

Więcej o:
Komentarze (26)
Wielowieyska do Klocha: "Dzień po wyborze Gądeckiego PiS zaniosło mu projekt ustawy antyaborcyjnej. Cieszy się ksiądz?"
Zaloguj się
 • zb.bukowski

  0

  Jak porównamy język debaty KAI nt. gender i porównamy to z językiem ks. Oko, to są to dwa różne języki. Podpisuję się pod językiem użytym na konferencji biskupów. To język godny ważnych problemów - podsumował Kloch. Ta sama metoda co z Oko. Dziennikarka pyta o Lemańskiego i Bonieckiego, a Kloch ani słowa. Jeżeli język Oko nie jest językiem Episkopatu czy Kościoła, to czemu Oko nie dostał zakazu wypowiedzi.

 • gostek.pl

  0

  Dziedziczak, Be Kownacki i Aa Jaworski? Cóż za smutne kreatury, do imentu oportunistyczne, w spodniach z wytartymi kolanami, do krwi, tak śniętojebliwi, że na wymioty zbiera ... No czegóż się można było po takich PiSsynach spodziewać?! Przecież nie troski o gospodarkę, państwo jako takie, jego ogół obywateli, porządne ustawodawstwo, pokój i spokój w narodzie, tylko wiadomo co, czynienie wciąż rokoszu, w tym zaglądanie w kobiece genitalia, ich brzuchy, a i sumienia. Ohyda!

 • elucidator

  Oceniono 1 raz 1

  "Franciszek idzie tą samą drogą, co Chrystus."

  W takim razie powinien przejsc na judaizm, jako ze Jezus (jezeli rzeczywiscie istnial) nigdy nie tworzyl nowej religii, i - co jasno wynika z Ewangelii - nigdy nie przestal byc wierzacym i praktykujacym zydem.

 • zbyszek7484

  Oceniono 1 raz 1

  PIS nie powinien dawac jm tyle milionow na budowę tych swiatyn ....

 • hardy1

  Oceniono 4 razy 2

  Posłowie PiS przyszli na kolanach, bijąc czołobitnie główkami o podłogę... Przypomnę - posłowie polskiego Sejmu! Z hołdem do przedstawiciela obcego państwa, Watykanu.

 • klakson49

  Oceniono 6 razy 4

  Mdłości wyzwalają we mnie litery polskiego alfabetu: p,i,s. Może przynajmniej należy ich grafikę zmienić? Jan Dziedziczak, Bartosz Kownacki i Andrzej Jaworski występujący w roli trzech króli udających się do "nowo narodzonego" wyzwalają torsje.

 • pyffello114

  Oceniono 5 razy 5

  Papież Franciszek:
  "Boli mnie serce, gdy widzę księdza lub zakonnicę w najnowszym modelu samochodu. Samochody są potrzebne. Ale wybierajcie skromniejsze modele. Pomyślcie o dzieciach umierających z głodu i zaoszczędzone pieniądze przekażcie im."
  Pani Wielowieyska powinna była zapytać księdza Klocha, czy abp Gądecki i jego zastepca abp Jedrychowski posłuchali tego papieskiego wezwania.
  Rownież było by interesujące dowiedzieć którzy biskupi,arcybiskupi Episkopatu Polski
  posłuchali tego wezwania papieża Franciszka

 • chi_neng1

  Oceniono 3 razy 3

  DO REDAKCJI TOK FM

  Nie jest moim zwyczajem ingerowanie w prace medialne.
  Nie mniej odczuwam ogromna potrzebe powiedzenia kilku zdan, jako ze artykuly ktore tu sie pojawiaja budza najczesciej moje zainteresowanie i pobudzaja do checi dawania natychmiastowego responsu, a ich autorow darze w wiekszosci respektem i uznaniem.

  Nie mniej, chec przeczytania artykulu i dawania RE natychmiast znika, bowiem przeklete samowlaczajece sie reklamy zabijaja nie tylko ciekawosc, ale rowniez w miedzyczasie chec napisania swojego zdania rowniez gasnie.

  Byc moze, jestescie sami nieswiadomi tego, ze tracicie jednoczesnie czytelnikow i forumowiczow.
  Z pozdrowieniem
  Czi-neng

 • jantos51

  Oceniono 7 razy 3

  PiS to sługusy KK, wierni i poddani. Przez takich łajdaków w Polsce istnieje bieda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX