Niemiecki dziennik: Ostre słowa kanclerz Angeli Merkel pod adresem Rosji były jak balsam dla duszy Polaków

W Polsce, podobnie jak w państwach bałtyckich, panuje przekonanie, że głodu władzy Władimira Putina nie zaspokoi aneksja Krymu - pisze "Thüringische Landeszeitung" z Erfurtu. Wczorajsze zapewnienia Angeli Merkel o pomocy dla Ukrainy i sankcjach wobec Rosji mają uspokajać Polaków zaniepokojonych poczynaniami wschodniego sąsiada.
Gazeta "Thüringische Landeszeitung" pisze w dzisiejszym wydaniu o strachu Polaków przed rosyjskim sąsiadem. Gazeta zaznacza przy tym, że niedawno czołowy polski dziennik, pisząc o Krymie, posłużył się w tytule niemieckim słowem Anschluss, "nawiązując świadomie do tak zwanego Anschlussu Austrii i Kraju Sudeckiego przez III Rzeszę".

Dziennik stwierdza, że w Polsce i w krajach bałtyckich panuje niepokój, że głód władzy Putina "w żadnym wypadku nie zostanie zaspokojony po aneksji Krymu". Dlatego pytanie, kto będzie następny, nie jest wyssane z palca. "Wszak w krajach bałtyckich też żyje wielu obywateli pochodzenia rosyjskiego, których Moskwa mogłaby jeszcze 'chronić'".

Dyplomacja zaraz się skończy

Erfurcka gazeta dodaje, że "nawet niechciane euro być może zostanie u naszego wschodniego sąsiada wprowadzone wcześniej, niż sądzono" i że chodzi przy tym o jeszcze ściślejsze związanie się pod względem gospodarczym z Europą Zachodnią".

W obecnej sytuacji "ostre słowa kanclerz Angeli Merkel pod adresem Rosji były jak balsam dla duszy Polaków" - kontynuuje "TLZ".

Gazeta nawiązuje też do zaniepokojenia Polaków uzależnieniem się Niemiec od rosyjskiego gazu. "Dyplomacja już się wkrótce skończy. Potem pozostaną tylko sankcje. Ale Zachód i tak już spisał Krym na straty" - kończy dziennik z Erfurtu.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Więcej o:
Komentarze (132)
Niemiecki dziennik: Ostre słowa kanclerz Angeli Merkel pod adresem Rosji były jak balsam dla duszy Polaków
Zaloguj się
 • tadjan

  0

  Czy ktoś się spodziewał źe niemiaszki staną w obronie Polski?

 • badziewiak66

  Oceniono 3 razy -3

  Trzeba to w końcu jasno wyłożyć. W polskiej polityce są dwa obozy , jeden który uważa , że Nasza przyszłość jest pod skrzydłami Moskwy powiązanej z Berlinem i drugi, że gwarantem nie dopuszczenia do powtórki z 1939 roku jest Nasz alians z USA i Izraelem. Pierwszy obóz to PO i PSL plus Komorowski którzy robią to z pobudek wyłącznie materialnych. Wspiera ten obóz w mniejszym lub większym stopniu SLD i Ruch Palikota z pobudek materialno - ideowo- koleżeńskich. Mamy zatem cztery partie i Prezydenta którzy optują za układem Rosja - Niemcy i w tym przymierzu widzą bezpieczeństwo Polski. Druga grupa to PiS, partia od początku zorientowana na przymierze z USA, konsekwentnie głosząca potrzebę nieustannej kontroli stosunków niemiecko - rosyjskich. Jest oczywiste, że każda z tych partii otrzymuje wsparcie od swojego faworyta. Putin chciałby by polską rządzili ludzie z SLD z ich wydmuszką Europą Plus i wiernymi ludźmi z byłych komunistycznych służb specjalnych ulokowanych w Ruchu Palikota. Ci ludzie mieli by doglądać interesów imperium i dławić amerykańskie nastroje w Polsce oraz odpowiednio tępić Kościół. Z kolei Merkel na tronie widzi Tuska , bratniego niemieckojęzycznego Kaszuba , a z nim PO oraz małorolnych , słabych chłopów zależnych od unijnych dotacji. PO i PSL mają z kolei doglądać interesów Niemiec oraz wspierających je londyńskich kół niechętnych USA. Tusk ma także niszczyć w Polsce proamerykańskie inicjatywy polityczne , prześladować przez policję polityczną jej sojuszników i entuzjastów. Generalnie wszystkie partie wokół osi Moskwa-Berlin mają dbać by Polska była słaba i tej osi nie naruszała. Jednym z najważniejszych zadań jest zniechęcanie Polaków do swojej ojczyzny , budowanie antypatriotyzmu i politycznej bierności wyborców by niemożliwym było budowanie ruchów oddolnych zdolnych do żywiołowych zmian władzy ( jak na Ukrainie ). Te partie kontrolują wybory ,dysponują środkami do manipulowania ich wyników mając pewność, że nikt ich nie podważy wobec ochronnej siatki Rosji i Niemiec. Zupełnie inna optyka jest USA, której zależy na silnej i dynamicznej Polsce, budującej równowagę sił i osłabiającej więź Rosji i Niemiec. USA i Izrael widziały , że przyjaźń rosyjsko - niemiecka przerodziła się w coś więcej niż tylko wzajemne relacje handlowe. Obu mocarstwom marzy się powrót do granic sprzed 1939 roku ( szczególnie Niemcom ). Im też zależy na Ukrainie, ale już z innego powodu. To ma być początek powrotu do granic sprzed 1939 roku. Dziś Merkel i Putin zgodnie budują PR swojemu faworytowi Tuskowi , bo on jest gwarantem ich nadziei , interesów i wpływów , szczególnie Niemiec. Pod parasolem ochronnym Tuska i Komorowskiego dobrze mają się ludzie byłych komunistycznych służb specjalnych przejmując z dnia na dzień coraz większą kontrolę nad państwem. Jako Kaszub , niemieckojęzyczny Kaszub, Komorowski i Tusk zdają sobie sprawę z możliwości powtórki z lat 1773-1795 i legitymują więź niemiecko- rosyjską. Wy drodzy rodacy ich wspieracie w tym dziele.

 • newton-e

  Oceniono 2 razy 2

  Czy na prawdę Polak musi od kanclerz Niemiec usłyszeć , żeby się nie bać . Bo nie będzie konfliktu zbrojnego. Komu u nas zależy tak bardzo by siać panikę i strach wśród rodaków.

 • mielis

  Oceniono 3 razy 1

  Ten turyński dziennik za Polaków zapewne ma tylko rusofobów i antysemitów. Przecież to tylko garstka, która mówi pod dyktando swojego mocodawcy. Polacy z sankcji nie będą zadowoleni. Putin już każe przez to zjeść swoją wieprzowinę, nie chce naszych owoców i czym my zapłacimy mu za gaz ? Przemysł nowoczesny w zasadzie od chwili przejęcia władzy przez "demokratów" jest zamknięty. Pozostanie nam tylko płacić kredytami zaciągniętymi u lichwiarzy. W zastaw pójdzie Ziemia, lasy i mieszkańcy jako niewolnicy.

 • hkreuz

  Oceniono 3 razy 1

  Nienawidzę oszustów, Głód władzy, głód bogactwa, głód grabieży to domena USA i ich psów czekających na ochłapy, dlatego napadają i grabią inne Narody. Natomiast zajęcie Ukrainy, w sumie sztucznego tworu, to wyższa konieczność Narodów Słowiańskich, to konieczność samoobrony przed chazarską agresją i zniszczeniem. Kto ma uszy niechaj słucha.

 • kibic_rudego

  Oceniono 5 razy 1

  czy kanclerz Merkel przekazała Tuskowi kasę za straty w eksporcie do Rosji ?

 • gregoson

  Oceniono 7 razy -3

  Tosię szkopy odezwały, znawcy polskiej duszy :D :D
  Wy to sie niemieaszki na wojnę wspólnie z Polakami nie wybieraqjcie lepiej bo tyle rqzy żeście napadali na nas, że w polskiej duszy to jest taki odruch, że kiedy Polak trzyma naładowaną broń to odruchowo strzela w kierunku, z którego dolatuje szprechanie. a partyzantka z przyzyczajenia wysadzać będzie wojskowe transporty jadące na wschód. I znowu przegracie, jak zwykle zresztą.:D :D

 • andypedy

  Oceniono 5 razy 1

  Jakie ostre slowa?

  O ile sie nie myle Komsomolka Merkel oswiadczyla, ze narazie nie bedzie zadnych sankcji i ze trzeba sie modlic by Rosjanie stali sie lepsi.

 • homohabilisforever

  Oceniono 6 razy 4

  Starajac sie zachowac dystans latwo mozna zauwazyc ze wlasciwie to EU + Wielki Brat Polski robiac rozrobe w Kijowie aby dolozyc Rosjanom, sami doprowadzili do obecnej sytuacji. Jesli ktos ma czas i ochote to latwo moze sie doczytac w tzw "zachodnich mediach" ze Janukowycz nie mial ochoty na podpisanie pakietu typu "osterity" dla Ukrainy, stad bankierzy wpisali go na czarna liste. Obecny tymczasowy rzad Ukrainy bez wazeline chce wejsc do tylnej czesci WMF i jest gotowy na slepe podpisanie kazdego pakietu finansowego, ktory potem trzeba bedzie splacac. Mam mieszane uczucia - nie wiem czy sie smiac czy tez wspolczuc przecietnym Ukraincom ktorzy dali sie zapedzic w kozi rog. Ba ! Stracili w tych podchodach 1/3 terytorium. Jesli ktos chcialby mi pozwymyslac od rusofili to prosze bardzo - jak prawdopodobnie w wielu rodzinach z Lwowa mam tam jakies korzenie ukrainskie i moze sam jestem w 20% procentach Urkainncem (genetykiem nie jestem - tak wiec tak sobie mja mieszanke krwi obliczylem - pewnie na Ukraninie bylbym przenzaczony do odstrzalu przez prawicowych radykalow) . C'est la vie :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX