Abp Gądecki nowym przewodniczącym KEP. "Rewolucji nie będzie. Szybko sprowadzą go na ziemię"

Abp Stanisław Gądecki został wybrany nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. - Niewątpliwie nie należy do mocno zachowawczej frakcji, która sympatyzuje ze strategią duszpasterską Radia Maryja - komentował w TOK FM Jarosław Makowski, teolog, szef Instytutu Obywatelskiego.
Abp Gądecki został wybrany na pięcioletnią kadencję. Uznawany był za kandydata centrowego i kompromisowego. I to potwierdził w TOK FM Jarosław Makowski, teolog: - To hierarcha, który chyba rozumie, iż kopanie się Kościoła z nowoczesnością przypomina kopanie się z koniem. I że Kościół przegra tę bitwę - mówił szef Instytutu Obywatelskiego w rozmowie z Agatą Kowalską.

Zdaniem Makowskiego, abp Gądecki nie należy do "mocno zachowawczej" frakcji w polskim episkopacie. - To hierarcha, który rozumie, że strategia duszpasterska, którą prezentuje papież Franciszek - czyli strategia dialogu, nie zamykania oczu na przemiany czy trudne kwestie związane np. z bioetyką czy eutanazją - jest właściwa - stwierdził gość TOK FM. - Gądecki rozumie, że to są rzeczy, o których Kościół musi dyskutować z wiernymi, a nie udawać, że to jest wszystko przejaw "cywilizacji śmierci".

"Rewolucji nie będzie"

- Kandydat, który sprowadziłby Kościół do poziomu zwartej sekty nie zdobył uznania, a to świadczy o tym, że biskupi mają instynkt samozachowawczy - uważa Jarosław Makowski. Ale przestrzega: - Żadnej rewolucji na miarę tego, co wprowadził Franciszek w Watykanie, nie będzie.

- Nawet jeżeli abp Gądecki chciałby otworzyć kościelne wrota trochę szerzej, to zostanie sprowadzony na ziemię przez silną, zachowawczą grupę biskupów. Jeżeli będzie twarzą polskiego episkopatu to dlatego, żeby to była twarz bardziej przyjazna w odbiorze społecznym i medialnym. Ale zmian nie przewiduję - podsumował Makowski w rozmowie z Agatą Kowalską.

Więcej o:
Komentarze (21)
Abp Gądecki nowym przewodniczącym KEP. "Rewolucji nie będzie. Szybko sprowadzą go na ziemię"
Zaloguj się
 • Piotr Tront

  Oceniono 2 razy 2

  No to nareszcie się wyjaśni sprawa porodu na plebanii w pod poznańskim Junikowie

 • sher-rif

  Oceniono 5 razy 1

  Nie będzie Gądeckiemu łatwo jako , że przewodniczący episkopatu to funkcja bardziej tytularna niż faktyczna z , którą wiązała by się władza odwołania kogokolwiek ze składu episkopatu. Wydaje się jednak,że jego wybór jest konsekwencją wizyty biskupów w Watykanie i "wezwania" ich na papieski dywanik. Inaczej zgodnie z manią zamordystyczno-konserwatywną wybrany zostałby arcybiskup Depo.

 • sher-rif

  Oceniono 3 razy 1

  a straszono,że władzę w episkopacie przejmie Tadzio z Torunia.widać Franciszek nieźle postraszył polskich narodowych biskupów. Piszę narodowych bo ewangeliczni nie są.

 • hwbaran

  Oceniono 4 razy 2

  oni go na Ziemię, a on nas do Nieba

 • grastep02

  Oceniono 11 razy 7

  Tylko wypowiedzenie konkordatu, może skruszyć BETON polskiego kleru.Okopany w przepychu,"kpi" z zaleceń papieża Franciszka. Proszę popatrzeć jakie brzuchy taszczą przed soba polscy biskupi.Dostatnie,wygodne życie -za "nic nie robienie"-wypasiony samochód,usłużna gospodyni i owieczki,które dają na tacę,aby wielebnemu nie zabrakło pieniążków na ........

 • chi_neng1

  Oceniono 12 razy 6

  "Szybko sprowadzą go na ziemię"

  Moze raczej to on szybko sprowadzi nas wszystkich na ziemie ?

 • marian8-1960

  Oceniono 11 razy -7

  A jakiej "rewolucji" ten wasz dyżurny "teolog" by chciał?
  Samorozwiązania Kościoła w Polsce?
  Hehe!

 • kain_brat_abla

  Oceniono 12 razy 0

  Hans Frank, Odilo Globocnik, Arthur Greiser - na tym poziomie stawiam Stanisława Gądeckiego.

 • zigzaur

  Oceniono 5 razy 1

  Nie tak dawno temu episkopat kościoła habsbursko-trydenckiego gościł moskiewskiego patriarchę Cyryla. Podejmowano go jak głowę państwa, niemalże jak papieża. Nie zwracano uwagi na jego uzurpatorską tytulaturę "patriarcha Moskwy i całej Rusi".
  Tymczasem Ukraina jest niepodległym państwem a ukraińska cerkiew prawosławna jest autokefaliczna czyli nikomu na Ziemi nie podlega.
  Czy to nie jest zdrada stanu? Czy to nie jest putinowska agentura?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX