Nowe regulacje ws. łupków to przełom? "Dziś to ciągle ruletka. Przełomem będzie pewność, że gaz w Polsce popłynie"

- Mam nadzieję, że dzięki nowelizacji przepisów inwestorzy, którzy są gotowi do wiercenia, będą wiercić, wiercić, wiercić. Bez tego gaz sam nie popłynie - mówił w radiu TOK FM Adam Jasser, sekretarz stanu KPRM, członek Rady Gospodarczej przy premierze. W programie Macieja Głogowskiego komentował przyjęty dziś na posiedzeniu rządu projekt ustawy dotyczącej wydobycia gazu łupkowego.
- Czy dzisiejsza decyzja dotycząca przyjęcia regulacji o gazie z łupków to najbardziej przełomowy moment w tej polskiej dyskusji o łupkach? - pytał prowadzący program w TOK FM Maciej Głogowski.

- Przełomowym momentem będzie ten, gdy będziemy mieli na tyle dużo odwiertów, że będziemy mogli stwierdzić, że rzeczywiście ten przemysł ma szanse na rozwój i że gaz z łupków w Polsce popłynie. Co oczywiście miałoby ogromny wpływ na naszą niezależność energetyczną, rozwój gospodarczy, tworzenie miejsc pracy itp. - Adam Jasser, sekretarz stanu KPRM, członek Rady Gospodarczej przy premierze.

"Żadna regulacja nie wydobywa gazu z łupków"

- Eksperci twierdzą, że by precyzyjniej ocenić jakość złóż i te tzw. potwierdzone rezerwy, potrzeba 300-400 odwiertów na tym terenie, który dziś został zidentyfikowany jako potencjalny. A dziś mamy ich kilkadziesiąt, co więcej, nie wszystkie są wystarczająco szerokie i głębokie. Dziś to ciągle jest etap weryfikacji naszego potencjału. Dziś to jest ruletka - komentował Jasser.

- Jeżeli ten proces legislacyjny zakończy się sukcesem i prezydent tę ustawę podpisze, to co się będzie działo? - pytał prowadzący program Maciej Głogowski. - Żadna regulacja nie wydobywa gazu z łupków. Gaz wydobywają wyspecjalizowane przedsiębiorstwa. Przypomnijmy, że w skali europejskiej to ciągle nowa branża, bo gazu z łupków nie wydobywa się jeszcze nigdzie w Europie na skalę przemysłową. Polska i Wielka Brytania dopiero się do tego przymierzają. Ale mam nadzieję, że dzięki tym przepisom i dzięki temu, że są one czytelne dla inwestorów, zresztą konsultowane były z branżą, to inwestorzy, którzy są gotowi do wiercenia, będą wiercić, wiercić, wiercić. Bo bez tego sam gaz nie popłynie - mówił Jasser.

Tusk: Nowe warunki czynią wydobycie potencjalnie opłacalnym

- Stworzyliśmy warunki, które czynią poszukiwanie i wydobywanie gazu łupkowego w Polsce potencjalnie bardzo opłacalnym - oświadczył dziś Donald Tusk po posiedzeniu rządu, na którym Rada Ministrów zaakceptowała projekty: nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego (PGG) oraz ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym (SPW). Pierwszy reguluje kwestie poszukiwań, koncesji i interesów państwa, drugi dotyczy opodatkowania wydobycia.

Nowelizacja PGG upraszcza procedury administracyjne, towarzyszące poszukiwaniom i wydobyciu. Badania geofizyczne będzie można prowadzić tylko na podstawie zgłoszenia, bez konieczności ubiegania się o koncesję.

Zamiast dotychczasowych kilku rodzajów koncesji nowelizacja tworzy jedną - koncesję poszukiwawczo-rozpoznawczo-wydobywczą, przyznawaną na 10-30 lat, obowiązywać będzie też jedna dokumentacja zamiast dwóch osobnych: geologicznej i inwestycyjnej. Główne procedury środowiskowe - długie i skomplikowane - przesunięto z początku prac na ostatnią fazę przed rozpoczęciem wydobycia.

Więcej o:
Komentarze (18)
Nowe regulacje ws. łupków to przełom? "Dziś to ciągle ruletka. Przełomem będzie pewność, że gaz w Polsce popłynie"
Zaloguj się
 • jaga500

  0

  Słuchałam tej audycji ze zdumieniem - ani słowa o wysokości opłat przez inwestorów zagranicznych, ale gdzieś mi przemknęło, że mają płacić 40 proc. podatku.Proszę Pana Redaktora Głogowskiego by przedstawił nam podobną sytuację w Izraelu . Otóż tam także była propozycja 40 proc. Wzbudziło to powszechne oburzenie w społeczeństwie i podatek podniesiono bodaj do 60 proc. Czekam na wyjaśnienie sprawy, a przy okazji polecam lekturę Kaden Bandrowskiego, który opisywał, jak w l.20 premier Grabski wykupywał kopalnie z rąk zagranicznych. Tak wtedy postępowano, a nie sprzedawano.

 • blski

  Oceniono 4 razy -2

  @jerzy.zywiecki
  Skadkolwiek by ten gas sie nie bral to odbiorca bedzie za ten gaz placil tyle samo co poprzednio. Zarobia na tym inwestorzy (zagraniczni) i firmy eksploatujace (zagraniczne) po wyeksploatowaniu zloza, lub gdy nie bedzie sie oplacalo nam pozostanie gnojowisko. Powodem dla ktorgo przepisy i wydawanie zezwolen jest uciazliwe jest to zeby byla mozliwosc kontrolowania tych firm.
  "...będzie też jedna dokumentacja zamiast dwóch osobnych: geologicznej i inwestycyjnej: co to zapen\wne znaczy, ze firmy nie beda musialy zlozyc kaucji ktorej celem jest zapobiezenie degradacji srodowiska.
  Jednym z argumentow bedzie pewnie niepewnosc dostaw gazu rosyjskiego, a wiec bez wzgledu na cene i srodowisko decyzja ta jest strategiczna i ma na celu uwonienie nas spod jarzma Putina.
  Rzadzacy Polska nie wykazuja sie wielkim sprytem jesli chodzi o handeel dobrami narodu. Nie che sugerowac, ze urzednicy sa przekupni, ale wyglada na to, ze sa nieudolni. Teraz sprzedaja Amerykanom, ktorzy nie sa znani z uczciwosci, ostatnia rzacz ktora moze miec jakas wartosc. Jestem przekonany, ze umowy beda tak sformulowane, ze w przypadku jakichkolwiek niejasnosci my bedziemy za wszystko placili. Miejmy nadzieje, ze tego gazu nie ma, bo w przypadku jakichkolwiek zatargow moga nas zechciec demokratyzowac.

 • 3miastoorg

  Oceniono 11 razy -1

  Nie chciałbym by nasz kraj ciągle był traktowany jak kraj III Świata, do którego przyjeżdża się, opłaca odpowiednich ludzi i okrada z surowców. Propozycja, żeby koncerny nie płaciły podatków za wydobywanie gazu, jest właśnie taką kradzieżą nas wszystkich.

 • baby1

  Oceniono 9 razy -1

  Gaz łupkowy w Polsce, to jak duch święty, pojawia się jak już nie ma żadnych realnych argumentów lub rozwiązań.

 • 31.februarius

  Oceniono 13 razy 1

  " Mam nadzieję, że dzięki nowelizacji przepisów inwestorzy, którzy są gotowi do wiercenia, będą wiercić, wiercić, wiercić."

  i (lody) kręcić, kręcić, kręcić, kręcić, kręcić, kręcić, kręcić, kręcić, kręcić, ......

 • abies.alba

  Oceniono 5 razy -3

  Co ten rzad zrobil w sprawie lupkow przez 7 lat, nagle nadrobia w ciagu kilku dni stracony czas, a moze to wina PIS, tak jak nie skonczony gazoport, rura rusko-teutonska zakopana za plytko, zniszczenie stoczni i tysiace innych afer

 • kaczy_czubek123

  Oceniono 9 razy -1

  Nie ufam Żydom, a do tego rudym!

 • czatowiec

  Oceniono 4 razy 2

  Adam Świętosław Jasser (ur. 10 listopada 1965 w Warszawie[1]) – polski dziennikarz, urzędnik państwowy, od 2010 do 2013 podsekretarz stanu, a następnie sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, od 2011 wiceprzewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. ograniczania biurokracji, od 2013 wiceprzewodniczący Zespołu ds. Programowania Prac Rządu

 • gd2749

  Oceniono 12 razy -2

  GW I LUDZIE czy wy nie rozumiecie ze w polsce nie jest mozliwe wydobywanie gazy lupkowego poniewaz zeby to zrobic trzeba ( przyklad ) jesli chcieli by wydobywac gaz z okolic Elblaga muslili by wysiedlic cale miasto - nie wiem czy ta propaganda z wydobyciem to glupota politykow czy niewiedza ludzi - W POLSCE NIGDY NIE BEDZIE MOZNA WYDOBYWAC GAZU LUPKOWEGO ZE WZGLEDU NA ZANIECZYSZCZENIA KTORE TO ZA SOBA PROWADZI .Obudzcie sie w koncu , najwieksze concerny juz sie wycofaly.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX