"O oddawanie życia za ojczyznę nie można pytać w sondażu!"

Socjolog dr Robert Sobiech zirytował się, kiedy usłyszał pytanie sondażu o patriotyzmie dla TVN24. - Mówię studentom, że nie warto pytać o pewne rzeczy, o których ludzie nie mają pojęcia - mówił w TOK FM. Według Sobiecha, nikt nie ma zielonego pojęcia, jak zachowa się w sytuacji krańcowej. Dlatego nie można odmawiać patriotyzmu tym, którzy odpowiedzieli, że nie sa gotowi oddać życia i zdrowia dla kraju
Na zlecenie TVN24 firma MillwardBrown SA zapytała Polaków o gotowość poświęcenia życia i zdrowia w sytuacji zagrożenia ojczyzny. 49 proc. pytanych odpowiedziało, że nie jest gotowych poświęcić życia lub zdrowia dla kraju, a 43 proc. że jest.

- Zirytowałem się, jak usłyszałem sformułowane pytanie. Czasami mówię studentom, że nie warto pytać o pewne rzeczy, o których ludzie nie mają pojęcia albo próbują dać odpowiedź ad hoc. Mógłbym teraz zapytać, kto z nas jest gotów skoczyć w ogień, kiedy w mieszkaniu obok wybuchł pożar i jest tam uwięzione dziecko sąsiada... Ale przecież nikt z nas nie ma zielonego pojęcia, jak by się zachował. Ale jak przyjdzie ankieter i zapyta, to odpowiemy - komentował socjolog dr Robert Sobiech w TOK FM."Głupi i irytujący sondaż! Jakie to proste: siedzimy w bezpiecznym mieszkanku i odpowiadamy - tak, poświęcilibyśmy życie dla ojczyzny">>

Nie można odmawiać patriotyzmu

Dr Sobiech ubolewa, że sondaż z "mało sensownym" pytaniem wywołał debatę na temat patriotyzmu Polaków.

- Zdałem sobie pytanie, ilu mieszkańców Warszawy w 1944 roku zadeklarowało, że będzie bronić ojczyzny. Znalazłem informację, że siły powstańcze liczyły 50 tys. ludzi. A przecież w Warszawie w tych czasach żył milion ludzi. Czy jest więc tak, że te 50 tys., które należały do organizacji podziemnych, było patriotami, i musimy odmówić patriotyzmu reszcie? Jeżeli tak prowadzimy debatę, to dochodzimy do absurdu - mówił gość "Poranka Radia TOK FM".

Kto jest patriotą?

Wcześniej niż TVN24 o gotowości oddawania życia za ojczyznę pytała "Rzeczpospolita", przy okazji 10. rocznicy śmierci płk. Ryszarda Kuklińskiego. Z sondażu wynikało, że 41 proc. Polaków nie poświęciłoby nic dla dobra obecnej Polski. Życie lub zdrowie gotowych byłoby poświęcić 19 proc. pytanych.Dr Robert Sobiech zwrócił uwagę, że w dyskusji o polskim patriotyzmie niezmiennie wracają historyczne odwołania. - Bardzo łatwe jest sięganie do kliszy, że Polacy zawsze muszą walczyć o wolność z bronią w ręku. Wyciąga się historię przegranych powstań, ofiar, wszystkie nieszczęścia tego kraju. A dziś przecież jesteśmy w bezprecedensowej sytuacji: od lat nie ma wojny, żyjemy w pokoju.

Zdaniem socjologa z Uniwersytetu Warszawskiego, zadaniem dla polityków, liderów opinii i dziennikarzy powinno dziś być "zrobienie wszystkiego, żeby nie doprowadzać młodych Polaków do decyzji" o obronie kraju z bronią w ręku.

Więcej o:
Komentarze (16)
"O oddawanie życia za ojczyznę nie można pytać w sondażu!"
Zaloguj się
 • chi_neng1

  Oceniono 1 raz -1

  A Lechu "polegl" w imie patriotyzmu i nikt mu tego nie odbierze.

 • uzdek98

  Oceniono 1 raz -1

  na pierwsza linie trzeba poslac politykierow genetycznych patRYJotow ... najpierw z powietrza zaatakuje rosjan chrabia bul na drzwiach od stodoly, potem ruszy lekka jazda prowadzna przez kurdupla na kocie, pogromu dopelni ryzy picer na grasiu a na koniec uciekajaca watahe dorznie radek zdradek ostrzeliwujac ze fotela za 15 tysi ... szczatki cial na 1m w glab ziemi wyszuka kopara ...

 • baby1

  Oceniono 1 raz -1

  Patriotyzm nie polega na oddawaniu życia za ojczyznę, ale na mozolnej pracy dla dobra rodziny i społeczeństwa.

 • dziadekjam

  Oceniono 5 razy 5

  Zadawanie pytań, na które padnie nieprawdziwa odpowiedź, jest bezcelowe. Nawet nie jest istotne, czy nieprawdziwość odpowiedzi będzie zamierzona, czy nie zamierzona, świadoma czy bezwiedna.

 • Oceniono 8 razy 4

  O domniemane potomstwo JP2 też się "nie powinno pytać" ? O pedofilię księży też się "nie powinno pytać" ? O okradanie państwa przez rządzących też "nie powinno się pytać" ? O co jeszcze? Jak długa ma być ta lista "tematów tabu" ?

 • hare-hare

  Oceniono 7 razy 3

  klechy są największymi patriotami--oni są gotowi przejąć cały kraj i rządzić,rządzić,rządzić....

 • kain_brat_abla

  Oceniono 5 razy -1

  - Czy jest pan gotów stać na straży porządku prawnego odnowionej,
  demokratycznej Rzeczypospolitej Polskiej IV?
  - Bezapelacyjnie. Do samego końca. Mojego lub jej.

 • endrju1521

  Oceniono 14 razy 10

  Dlaczego o deklaracje patriotyzmu pytacie biednych ludzi ? ? ? ? ? ?

  Zapytajcie prezydenta, premiera, ministrów, posłów, senatorów ...

  Przypomnę, że chyba dwa lata temu, po jakimś szczycie na temat

  kryzysu ekonomicznego w Europie, chyba nasz wybitny specjalista

  od lotów na drzwiach od stodoły wyraził pogląd,

  że trzeba się będzie starać o "zieloną kartę"...

  Mam nadzieję, że dociekliwi Forumowicze, znajdą tą wypowiedź.

  Ciekawe, że dowodów patriotyzmu, zawsze szuka się u maluczkich,

  rządzący, są od tego wolni.

  W 1939 roku, nawet prezydent, premier i naczelny wódz,

  nie mieli zamiaru poświęcać życia dla "umiłowanej ojczyzny",

  mimo, że składali Jej uroczyste bogoojczyźniane przysięgi ! ! ! ! !

  W Zaleszczykach, umiłowanej ojczyźnie pokazali plecy ! !! ! !

 • ar.co

  Oceniono 14 razy 8

  Gdyby przed wrześniem 1939 ktokolwiek spytał rozmaitych Rydzów-Śmigłych, Becków i Mościckich, czy są gotowi oddać życie za ojczyznę, każdy z nich wygłosiłby płomienne przemówienie o swojej gotowości do walki "do ostatniej kropli krwi". I słusznie - tyle, że to nie była ich krew, a most zaleszczycki nie bez powodu stał się przysłowiowowym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX