Co sondaż mówi o naszym patriotyzmie? "Wierzę w dzielność i odwagę Polaków" - przekonuje Ujazdowski

Poseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski przekonywał w TOK FM, że Polacy to patrioci. Nawet jeśli w sondażu dla TVN24 blisko połowa pytanych zadeklarowała, że nie poświęci dla ojczyzny zdrowia ani życia. - Wierzę w dzielność i odwagę Polaków. Nie dziwię się, że nie wszyscy deklarują gotowość poświęcenia zdrowia i życia dla ojczyzny. Takie czasy - ocenił były minister kultury w TOK FM.
Sondaż MillwardBrown SA dla TVN24 pokazał, że więcej wśród nas jest osób, które nie są gotowe poświęcić życia lub zdrowia dla kraju, w sytuacji zagrożenia.

Ale według Kazimierza Michała Ujazdowskiego z PiS nie należy z tego wyciągać wniosków, że w Polsce mało jest patriotów. - Uważam, że wciąż istnieje duża grupa Polaków, którzy są gotowi zaryzykować życie i zdrowie dla obrony naszej niepodległości. Wydarzenia na Ukrainie, neoimperializm rosyjski pokazały że bardzo wielu Polaków rozumie, o co chodzi w tym sporze. Że może to w przyszłości zagrażać także naszemu bezpieczeństwu - mówił w "Poranku Radia TOK FM".

I podkreślał, że wierzy w "dzielność i odwagę Polaków". - Nie dziwię się, że nie wszyscy deklarują poświęcenie życia czy zdrowia dla ojczyzny. Bo takie są czasy. Ale Polska nie wygasła, wbrew temu co sądzili niektórzy prymitywni obserwatorzy życia politycznego.

Patrioci z "Kamieni na szaniec"

Lekcją patriotyzmu - zdaniem posła Ujazdowskiego - może być ekranizacja "Kamienie na szaniec". Choć film Roberta Glińskiego, jeszcze przed premierą, wzbudził wiele kontrowersji wśród prawicowych komentatorów. - Jestem przyzwyczajony do filmu "Akcja pod Arsenałem", sprzed ponad 30 lat, ale "Kamienie" polecam. Film jest bardzo patriotyczny i propolski - ocenił były minister kultury z Prawa i Sprawiedliwości.

Gość TOK FM nie jest wobec filmu bezkrytyczny. Nie podobała mu się m.in. "zbliżenie bohaterów do dzisiejszego słownictwa, gestów". - Jednej rzeczy mi też w filmie zabrakło. Szczególnie w pierwszej części. Że przy wszystkich właściwościach wieku młodego, ci ludzie byli bardzo dojrzali. A miałem wrażenie pewnej niedojrzałości. Oczywiście radykalnie zmienia się to do momentu aresztowania Rudego.

Homofobiczne "Kamienie na szaniec"? - awantura po tekście dr Janickiej dla Polskiej Agencji Prasowej>>

Więcej o: