Nacjonaliści szykują się na wojnę z Rosją, szturm rosyjskich wojsk na jednostki na Krymie [NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA NA UKRAINIE]

- Jeśli Kreml będzie parł dalej, będziemy walczyć, do końca bronić naszego ojczystego państwa - powiedział jeden z liderów Prawego Sektora. Misja OBWE po raz kolejny podjęła próbę dostania się na Krym. Oto najważniejsze wydarzenia ws. kryzysowej sytuacji na Ukrainie.
1. Ukraińscy nacjonaliści prowadzą mobilizację

Skrajnie nacjonalistyczny ukraiński ruch Prawy Sektor przygotowuje się do udziału w konflikcie na Krymie. - Prowadzimy mobilizację, przygotowujemy się do odparcia agresji zbrojnej. Jeśli Kreml będzie mimo wszystko parł dalej, będziemy walczyć, do końca bronić naszego ojczystego państwa - oświadczył szef kijowskiego oddziału ugrupowania Andrij Tarasenko.

Tarasenko zapowiedział też, że lider ruchu Dmytro Jarosz zamierza kandydować na prezydenta. Jarosz jest oskarżony o publiczne nawoływanie sił antyrosyjskich do ekstremistycznych akcji i terroru na terytorium Rosji. Komitet Śledczy Federacji Rosji wysłał za nim międzynarodowy list gończy. Prawy Sektor jest ruchem zrzeszającym ukraińskie formacje nacjonalistyczne i brał udział w starciach na kijowskim Majdanie.

Czytaj więcej >>

2. OBWE próbuje dotrzeć na Krym

Obserwatorzy usiłują przekroczyć granicę z Krymem w innych miejscach, niż starali się wczoraj. Jeżeli dziś nie uda się wjechać na Krym, będą próbowali do skutku, codziennie, aż do 12 marca. Rzecznik ukraińskiego MSZ Jewhen Prebyjnis poinformował agencję Interfax, że obserwatorzy zostali zatrzymani przez grupę uzbrojonych ludzi.

OBWE nie potwierdza tych informacji. - Dopiero kiedy misja się zakończy, zostanie wydany raport na temat tego, z czym na Krymie spotkali się obserwatorzy - mówiła "Wyborczej" Natacha Rajakovic z biura prasowego OBWE.

W skład misji wchodzi 43 obserwatorów wojskowych z 21 państw.

Czytaj więcej >>

3. MSZ do Polaków: Wyjedźcie z Krymu, nie jedźcie na Ukrainę

- Ze względu na nieprzewidywalność sytuacji na Krymie wzywamy obywateli polskich do opuszczenia półwyspu - zaapelowało MSZ. Prosi też o "powstrzymanie się od planów podróży na Ukrainę, jeśli nie jest ona niezbędna". Ogłoszony został trzeci stopień zagrożenia dla turystów.

Szczególną ostrożność należy zachować w obwodach charkowskim, dniepropietrowskim, donieckim, ługańskim i zaporskim. - Obywatele polscy przebywający w tych regionach powinni zachować szczególną ostrożność i ograniczyć poruszanie się do bezpośredniego sąsiedztwa swoich domów i miejsc pracy - apeluje ministerstwo. Zaleca się też monitorowanie ogłoszeń zamieszczanych na stronie internetowej i śledzenie na bieżąco informacji o sytuacji na Ukrainie.

Czytaj więcej >>

4. Zerwanie stosunków Rosja-Ukraina nieprawdziwe

Rosyjski MSZ zaprzecza, aby zerwali stosunki polityczne z Ukrainą i nazywa te informacje "szokującymi i nieprawdziwymi".

Wcześniej na antenie TVN24 ambasador Ukrainy Markijan Malskyj powiedział, że przedstawiciel Rosji przy ONZ poinformował, że Moskwa zrywa stosunki z Ukrainą, bo nie uznaje nowego ukraińskiego rządu. Informację otrzymał SMS-em. Według rosyjskiego MSZ autor informacji "przekręcił słowa rosyjskiego ambasadora przy ONZ".

Czytaj więcej w relacji na żywo >>

5.Tusk: umowa stowarzyszeniowa na przełomie marca i kwietnia

Premier Donald Tusk w drodze powrotnej z Dublina poinformował, że podpisanie części politycznej umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską może nastąpić na przełomie marca i kwietnia w Kijowie. Wczoraj przywódcy UE ustalili, że umowa zostanie podpisana jeszcze przed majowymi wyborami prezydenckimi na Ukrainie.

Tusk powiedział też, że referendum na Krymie będzie "w sposób ewidentny nielegalne i narusza suwerenność Ukrainy" i nie można go akceptować. - Czy Rosja zatrzyma się w związku z tym - takiej gwarancji nie mamy. Mamy gwarancję, że jeśli nie podejmiemy żadnych kroków, to Rosja na pewno się nie zatrzyma. Europa nie ma wyjścia - podkreślał.

Czytaj więcej >>

6. Turcja reaguje na rosyjski samolot

Tureckie dowództwo poderwało sześć myśliwców F-16, gdy rosyjski samolot rozpoznawczy przeleciał wzdłuż wybrzeża czarnomorskiego Turcji. Do podobnego incydentu doszło trzy dni temu. Rosyjska maszyna w obu przypadkach nie naruszyła jednak przestrzeni powietrznej Turcji.

7. Szturm na ukraińskie jednostki na Krymie

Rosyjscy żołnierze szturmują ukraińską jednostkę wojskową w Sewastopolu - podała wieczorem agencja Interfax-Ukraina. Jednocześnie ministerstwo obrony poinformowało, że ok. 20 osób oblega punkt dowodzenia taktycznej grupy "Krym" sił powietrznych.

Media ukraińskie podały także informację o desancie w Sewastopolu 15 ciężarówek Kamaz z żołnierzami rosyjskimi. Według agencji Interfax-Ukraina, która powołuje się na źródła w sztabie ukraińskiej marynarki wojennej, 15 ciężarówek zjechało z okrętu desantowego na brzeg, gdzie znajduje się baza brygady piechoty morskiej rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Późnym wieczorem agencje podały, że w obu przypadkach szturmy nie zakończyły się powodzeniem. Wojsko rosyjskie odstąpiło, a z osobami oblegającymi punkt dowodzenia taktycznej grupy "Krym" przeprowadzono zakończone sukcesem negocjacje.

8. Julia Tymoszenko w Berlinie

Julia Tymoszenko przyleciała w piątek późnym wieczorem na leczenie do Berlina - poinformowała niemiecka agencja dpa. Z lotniska Schoenefeld była szefowa ukraińskiego rządu pojechała prosto do kliniki Charite. W sobotę po południu w klinice Charite odbędzie się konferencja prasowa na temat stanu zdrowia Tymoszenko, ale bez jej udziału. Tymoszenki przybyła do Niemiec na zaproszenie Angeli Merkel.

9. Koniec ukraińskich mediów na Krymie

Rosja wyłącza na Krymie jeden po drugim sygnały ukraińskiego radia i telewizji, zastępując je rosyjskimi. W sumie, jak podaje agencja Interfax-Ukraina, na terenie Autonomicznej Republiki Krymu wyłączono już emisję pięciu ogólnoukraińskich kanałów telewizji i jednego krymskiego. Operację przejęcia przez Rosję przestrzeni medialnej na Krymie poprzedził komunikat miejscowych samozwańczych władz. Postanowiły one zablokować emisje programów niezależnych środków przekazu, ponieważ według nich "wypaczają one rzeczywistość". - Prawda jest po naszej stronie - powiedział w piątek czołowy prezenter kanału telewizyjnego "Rossija 24" Dmitrij Kisielow, uważany za mistrza kremlowskiej propagandy - pisze agencja AFP.

Komentarz do dzisiejszych wydarzeń

Dr Andrzej Szeptycki z Instytutu Stosunków Międzynarodowych dla Gazeta.pl:

- Jednym z efektów protestów na Ukrainie jest powstanie różnego rodzaju ugrupowań paramilitarnych, które pilnują porządku zamiast policji. Gdyby doszło do eskalacji konfliktu z Rosją, w szczególności gdyby Rosja podjęła działania o charakterze zbrojnym na terenie Ukrainy poza Krymem, ukraińscy nacjonaliści zapewne włączyliby się w obronę kraju. Ich potencjał byłby na pewno wykorzystany.

Natomiast jeśli chodzi o możliwość wykorzystania nacjonalistów na Krymie, to perspektywy są ograniczone. Jak oni mieliby wjechać na Krym? Przecież trudności z wjazdem ma misja OBWE. A jeżeli nawet wjechaliby, to czy podjęliby walkę z 30 tysiącami zawodowych żołnierzy rosyjskich? Nie wiem, czy tego oświadczenia nie należy łączyć z informacją o tym, że Prawy Sektor ma zamiar włączyć się w życie polityczne Ukrainy.

Biorąc pod uwagę postawę Rosji, nie wierzę w możliwość rozwiązania tego konfliktu przez OBWE. To jest organizacja, która opiera się na porozumieniu i kompromisie państw członkowskich, a po stronie Rosji nie ma dobrej woli. To, czy OBWE uda się wjechać na Krym, to pytanie drugorzędne, a nawet gdyby wjechali, to niewiele mogą zdziałać.