FAZ: Dla Polski wojna nie jest dalekim wspomnieniem

Frankfurter Allgemeine Zeitung w piątkowym wydaniu poświęca najwięcej uwagi sytuacji na Ukrainie oraz reakcjom zagranicy na aktualne wydarzenia. W tym kontekście wspomina także o Polsce.
"Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ) porównuje w artykule pt. "Jak 1914?" sytuację w Europie sto lat temu i obecnie. Autor zastanawia, się, czy eskalacja sytuacji jak w roku 1914 jest dziś możliwa? Dziennik wskazuje na fakt, iż kraje byłego bloku wschodniego nadal czują się zagrożone przez Rosję.

"Od Polski do krajów bałtyckich, od Mołdawii po Gruzję", pisze dziennik i dalej: "Wojna nie jest w tych krajach dalekim wspomnieniem, lecz opcją, z którą trzeba się liczyć, a Rosjanie wzmocnili to zagrożenie - w gruncie rzeczy przeciwko ich własnym interesom - przez brutalną politykę wobec Ukrainy". Gazeta FAZ komentuje: "Jeżeli Putin dla osiągnięcia swoich celów dalej postawi na przemoc, to Ukraina będzie musiała zapłacić rachunek za wojnę, który nie wybuchnie".

W dalszym artykule gazeta FAZ pisze o deklaracji parlamentu Krymu w sprawie przyłączenia do Rosji. "UE chce wkrótce podpisać, przynajmniej częściowo, planowaną umowę stowarzyszeniową z Ukrainą" - przytacza dziennik słowa Angeli Merkel. Kanclerz Niemiec powiedziała w czwartek, iż "polityczną część porozumienia Ukraina może podpisać jeszcze przed wyborami, które mają się odbyć 25 maja".

Reakcja USA

Frankfurter Allgemeine Zeitung zauważa zadowolenie polskiego rządu z szybkiej reakcji USA, które zapowiedziały zwiększenie swojej obecności wojskowej w Polsce i krajach bałtyckich. Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak miał przyznać w rozmowie ze swoją niemiecką odpowiedniczką Ursulą von der Leyen, iż "Amerykanie bardzo szybko zareagowali na polską prośbę, aby zwiększyć prezencję amerykańskich wojsk podczas planowanych manewrów wojskowych oraz w przestrzeni powietrznej nad krajami bałtyckimi i Polską".

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Więcej o:
Komentarze (138)
FAZ: Dla Polski wojna nie jest dalekim wspomnieniem
Zaloguj się
 • namiastek

  0

  alex1w, to nie durny zachód to napisał, tylko durny pismak który prawdopodobnie zbiera pamiątki z drugiej wojny światowej a w piwnicy ma ołtarzyk z portretem Hitlera.

 • 4m5marek

  Oceniono 13 razy -5

  Ludzie czy wy jesteście naiwni albo do szkoły nie chodziliście myślenie że NATO będzie nas bronić to jak wierzenie w 39 roku w pomoc angoli i francuzów jak to się skończyło w trzecim dniu agresji angole wypowiedzieli Niemcom wojnę na papierze trzeba być idiotą żeby wierzyć w Nato samemu się zbroić i nie podpisywać durnych zobowiązań o ilości wojska które można mieć przywrócić pobór i szkolić a nie bawić się sprzętem sprzed 50 lat nie kupować złomu który nam opychają nasi tzw sojusznicy

 • arcibiskup

  Oceniono 13 razy -5

  W 1 tydzień i nie oddając ani jednego strzału smiertelnego i bawiąc się tylko żółnierzykami wyłudził 11 MLD od EU i 1MLD od USA. Dodatkowo nie musi pomóc Ukrainie na 2 MLD jak obiecał i dostał zapłatę za GAZ ca 1MLD. Ludzie czapki z głów przed PUTINEM i się uczyć pajace.

 • fala60

  Oceniono 5 razy 3

  PROPOZYCJA_powszechna mobilizacja, intensywne ćwiczenia zastałego w koszarach wojska, pieniądze na to z pensji sejmu i senatu

 • zagubiony_kalosz

  Oceniono 8 razy -2

  gimbaza z GW znowu tnie posty jak małpa z brzytwą

 • dani-hani

  Oceniono 4 razy -4

  widać, że polscy politycy,jak już wiele razy,wykazują się niesamowitą ślepotą polityczną,licząc na stany-jak kiedyś na wielką brytanie,które to kraje mają w dupie wszystkich,prócz siebie.ja wojny nie chce,i nie życzę sobie, żeby ktoś podejmował takie decyzje za mnie i za nasz naród

 • zagubiony_kalosz

  Oceniono 12 razy -4

  Frankfurter Allgemeine Zeitung ...... i kto pisze o wojnie , nie wpychajcie nas między sowietów i banderowców proszę , ta ziemia jest mi bliska :
  www.youtube.com/watch?v=lZ6XD1-26w0&feature=youtu.be

 • stro13

  Oceniono 12 razy -2

  Do dziennikarzy! Nie straszcie Polaków wojną. Żeby zaatakować Polskę, Rosja musiałaby dysponować wojskiem minimum 500 000, kilkukrotną przewagą techniczną w sprzęcie, zasobami etc. Musiałby być przygotowana na kontratak, dywersję, wojnę nuklearną oraz całkowite zniszczenie.
  To jest niemożliwe w 99,99% - Rosjanie też mają dzieci... Pozostałe 0,01% szans na taki scenariusz istnieje, jeżeli - DEBILNI - POLITYCY/DECYDENCI, a pozyteczni głupcy dziennikarze, będą za-ogniwać sytuacje, która może w rzeczywistości wymknąć się z spod kontroli.

 • kronikastyropianu

  Oceniono 24 razy -8

  A kto Polskę zamierza napadać ? Niemcy ? Przecież dzięki polskim sprzedawczykom przejęli już pół Polski, a niedługo resztę. Po co im wkraczać ? Mają w Polsce już swoich nadzorców.
  Jedynym państwem w ostatnich 20 latach, ktore wywołuje wojny, niosąc wolność, demokrację i dobrobyt, są Stejtowiety. Więc oni ? Oni też mają tu swoich służalców !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX