Wroński: Majdan stworzył nową Ukrainę, ale może być siłą niszczącą kraj

Majdan zaakceptował rząd Arsenija Jaceniuka, którego ministrami są także liderzy kijowskiego protestu. Dziś głosowanie w parlamencie. - Jestem przekonany, że Majdan doczeka majowych wyborów prezydenckich. Ale problem może polegać na tym, czy zaakceptuje wynik głosowania - mówił w TOK FM Paweł Wroński. Bo wg dziennikarza ?GW? z czasem Majdan może pokazać drugą twarz.
Na dziś zaplanowano w ukraińskim parlamencie prace nad powołaniem nowego rządu. Skład gabinetu premiera Arsenija Jaceniuka przedstawiono na Majdanie. Kilka ministerialnych foteli przypadło liderom kijowskiego protestu - np. komendant Majdanu Andrij Parubij ma objąć stanowisko sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, a koordynator służb medycznych Ołeh Musij ministra zdrowia.

- W składzie rządu widać kalkulację polityczną, zabrakło polityków UDAR-u, partii Witalija Kliczki, który ma walczyć o prezydenturę. To niepokojące - ocenił w TOK FM prof. Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego.

Arsenij Jaceniuk wyjaśnił dziś, że proponował rządowe stanowiska przedstawicielom UDAR-u i Swobody, ale odmówili. - Nasi główni partnerzy wezmą udział w wyborach prezydenckich, dlatego nasza oferta pozostała bez odzewu.

Majdan

Oczywiście to, że prezentacja składu rządu odbyła się na Majdanie, świadczy o sile manifestantów. Według Pawła Wrońskiego z "Gazety Wyborczej" protest w centrum Kijowa na pewno trwać będzie do zaplanowanych na 25 maja wyborów prezydenckich.

- Problem będzie polegał na tym, że protestujący mogą... zakwestionować wynik głosowania. Takie zgromadzenia bardzo łatwo zwołać, ale bardzo trudno rozwiązać. A na Ukrainie nie widać polityka, który tak jak Lech Wałęsa, po podpisaniu porozumień, mógłby powiedzieć: - Teraz idziemy do pracy - ocenił publicysta w "Poranku Radia TOK FM".

Choć na Ukrainie odsunięto od władzy Wiktora Janukowycza i jego ludzi, nie szybko sytuacja może się ustabilizować. A czynnikiem destabilizującym może się okazać to, od czego wszystko się zaczęło. - Majdan, który stworzył nową Ukrainę, może być jednocześnie siłą niszczącą ten kraj. Przypuszczam, że około 25 maja będziemy mieli kolejną odsłonę politycznego kryzysu za naszą wschodnią granicą - przewiduje Paweł Wroński.

Nie można wykluczyć, że kłopoty może mieć także rząd Jaceniuka, który zdobył poparcie Majdanu. Władze Ukrainy będą musiały podjąć wiele niepopularnych decyzji, żeby postawić kraj na nogi. A to może nie spotkać się ze zrozumieniem Ukraińców. Tym bardziej że jak podkreśla Piotr Kraśko z TVP, oczekiwania są ogromne. - Nadludzkich umiejętności wymagałoby spełnienie tych wszystkich oczekiwań - uważa dziennikarz telewizyjnej "Jedynki".

Więcej o:
Komentarze (13)
Wroński: Majdan stworzył nową Ukrainę, ale może być siłą niszczącą kraj
Zaloguj się
 • Danuta Szymańska

  0

  wizja140301;blitz krig cieżarówek'kilkudziesięciu autobusów zajmują w ciągu nocy plac''centralny moskwy"kilkanaście ton wyjątkowo dymiących opon ,śmieci i fajerwerki uniemożliwjają działanie helikopterów,oddziały służb specjalnych przybywają zbyt póżno a rewolucjoniści chronią się przed ostrzałem z broni za tarczami ze specjalnego tworzywa kuloodpornego i odpowiadają koktajlami stalina powli zajmując kolejne metry..

 • pregierz

  0

  Cały ten majdan to zbieranina i kilku agitatorów róznej maści. Najpierw coś wybiora potem ochlaj i rozeja sie w dzikie stepy.

 • jrb11

  Oceniono 3 razy 3

  MAjdan zniszczyl prawomoscna Ukraine, przez pucz military.
  Demonstracje dospodarcze by przezyc normalnie w rozkradzionym kraju zostaly upolitycznione.
  \Panstwo jest roswalone I w roznych rejonach grupy militarnie silne dyktuja nie-porzadki.
  Trzeba czasu by doprowadzic cos do normalnosci/
  Zadna nowa Ukraina - Ukraina bez rzadu I w chaosie.

 • hrhs1

  Oceniono 2 razy 2

  Majden wspomagaly kraje zachodnie wlacznie z zachodnia ukraina,rosja byla przeciwna. Majdan wygral , rosja przegrala ta batalie. Tearaz jest Krym .Rosja nie zamierza odpuszczac i wlacza sie aktywnie w jej wir, wszystko wskazuje ze tym razem rosja wygra a Majdan przegra.

 • kamyk39

  Oceniono 5 razy 5

  Majdan - znaczy sie opozycja?
  Nowy rzad, ze starych cwanikow?

  Pojawi sie gotowka, to i okonie sie zleco - szmal zywy do pobrania.

 • supertlumacz

  Oceniono 7 razy 3

  Przemyślenia polskich profesorów są niezwykle interesujące.

  Również z ogromnym zainteresowaniem przeglądam wytwory wyobraźni na temat Ukrainy współpracujących z GW gimnazjalistów i politruków…

  Na ogólnie dostępnym rosyjskojęzycznym kanale internetowym www.vesti.ru jest stała rubryka SYTUACJA NA UKRANIE uaktualniana średnio co pół godziny, najczęściej krótkim reportażem video.
  Podaję czasy (wg Moskwy) i tytuły 5 ostatnich:
  1530 W Kijowie uzbrojeni ludzie starają się przejąć archiwa Ministerstwa Sprawiedliwości
  1521 Przy budynku RN grupa radykałów usiłuje przyjąć ustawę (…) o lustracji.
  1440 Jaceniuk: blokiem siłowym kierować będzie Witalij Jarema
  1439 Turczynow omawia sytuację z przedstawicielami resortów siłowych
  1405 Janukowycz prosi władze Rosji o zapewnienie mu osobistego bezpieczeństwa.

  www.vesti.ru/theme.html?tid=105474
  W czasie pisania pojawily się nowe:
  1622 na Krymie będzie referendum w sprawie autonomii
  1609 Sewastopol prosi o pomoc
  1604 Zwolennik Julii Tymoszenko obiecał dostarczyć Janukowycza

 • 1pirat2

  Oceniono 11 razy 9

  Majdan stworzył nową Ukraine, teraz nie wiadomo jak Ukraina poradzi sobie z Majdanem, który ani myśli o samorozwiązaniu, wygląda na to że duża część pieniędzy które może dostać Ukraina pójdzie na utrzymanie tych darmozjadów,a po drugie kto ośmieli się powiedzieć tym pokojowo nastawionym obywatelom z Majdanu np.że trzeba na razie zacisnąć pasa.

 • lubat

  Oceniono 14 razy 12

  "Problem będzie polegał na tym, że protestujący mogą... zakwestionować wynik głosowania. (wyboru prezydenta)"

  Tego nawet nie ma w Iranie, gdzie naczelni ajatollahowie muszą zaakceptować wyniki wyborów powszechnych.

  Sytuacja będzie bardzo ciekawa. Ukraina musi dostać dużo kasy w najbliższy tydzień, może dwa, a jedynie MFW może im dać. Pomijam z oczywistych względów Rosję i Chiny. Jednak MFW nie da kasy, dopóki rząd nie wprowadzi drakońskich podwyżek cen gazu, elektryczności, czynszów, musi zwolnić setki tysięcy "nieproduktywnych" pracowników administracyjnych, socjalnych i zmniejszyć emerytury czy renty.
  Ale będzie radość z "odzyskanej wolności". Radość gdańskich stoczniowców będzie przy niej wyglądać blado:)

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 23 razy 13

  Przyłożyliśmy rękę do rozwalenia Jugosławi a potem Serbii, to możemy się nie sprzeciwiać, gdy się Krym będzie usamodzielniał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX