"To cud, że są jeszcze ludzie, dla których ateizm jest normalny, a wiara w egzorcyzmy - czymś nadzwyczajnym"

"W naszym katolicko-klerykalnym kraju to naprawdę cud, że komuś jeszcze chce się troszczyć o zgodność życia publicznego z konstytucją, która nam gwarantuje równość oraz neutralność sfery publicznej" - pisze w "Gazecie Wyborczej" prof. Magdalena Środa.
Środa w swoim komentarzu odnosi się przyznawanej przez wicemarszałkinię Sejmu Wandę Nowicką Nagrody Kryształowego Świecznika. Wyróżnienie jest przyznawane za "wkład w budowę świeckiego państwa". Środa jest w kapitule nagrody.

"Nagroda przyznawana jest osobom oraz organizacjom, które w ostatnim roku podjęły szczególnie ważne inicjatywy na rzecz budowy świeckiego państwa i pełnej realizacji konstytucyjnej zasady rozdziału państwa od Kościoła" - czytamy w opisie wyróżnienia. "W naszym katolicko-klerykalnym kraju to naprawdę cud, że komuś jeszcze chce się troszczyć o zgodność życia publicznego z konstytucją, która nam gwarantuje równość oraz neutralność sfery publicznej" - pisze Środa w GW.

"To cud, że w Polsce..."

Etyczka wymienia w komentarzu, co jej zdaniem jest stanem normalnym, a co - nadzwyczajnym. "To cud, że są jeszcze ludzie, którzy nie ulegają religijnemu oportunizmowi posyłania dzieci na religię, do komunii i stadnemu chodzeniu do kościoła, bo 'tak wypada', bo 'nie warto się wyłamywać'. To cud, że są jeszcze ludzie, dla których ateizm jest stanem normalnym, a wiara w cuda, egzorcyzmy i melioracyjna moc pielgrzymek - czymś nadzwyczajnym" - pisze prof. Środa.

Podkreśla przy tym, że wszystkie wymieniane przez nią "cuda" wymagają odrzucenia religijnego oportunizmu i odwagi. Przez to są tym większe. "Wymagają też rzeczywistej wiary w cuda - w to, że jednostka czy mniejszość mogą coś zdziałać dla podobnych sobie w jednolitym świecie upolitycznionej religii i uregilijnionej polityki".

Cały komentarz w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:
Komentarze (28)
"To cud, że są jeszcze ludzie, dla których ateizm jest normalny, a wiara w egzorcyzmy - czymś nadzwyczajnym"
Zaloguj się
 • drzejms-buond

  0

  "melioracyjna moc pielgrzymek"

  KOCHAM PANIĄ PANI MADZIU !
  ;-]

 • benek231

  0

  A wszystko dlatego, ze kochajacy Bog zapomnial oswiecic parafian, ze jesli o tzw. "zycie wieczne" idzie, to moga sobie wymyslec takie niebo jakie im tylko sie podoba, i z cala pewnoscia - bez udzialu tego zlodziejskiego kosciolka - do takiego wlasnie nieba trafia.

 • plautilla

  Oceniono 2 razy -2

  Wg mnie to cud, że jakaś uczelnia pozwala wejść anty etyczce i agitatorce lewizny post leninowskiej na zajęcia ze studentami; cud to, że UW wypłaca pensje Środzie za brak wiedzy, za brak myślenia i brak milczenia w sprawach, których nie rozumie lub w celach manipulacyjnych i ściemniania zakłamuje. Postawa niegodna nawet lichego wykładowcy.
  Zamiast wierzyć w Boga, który jest centrum i źródłem wiary, Środa i inne takie wierzą w "egzorcyzmy" i w swoje wyobrażenia o pielgrzymkach i wierzą w to, w co wierzą o chrześcijaństwie i KK.

 • kropka975

  Oceniono 4 razy 2

  Jestem katoliczką i uważam, że państwo powinno być neutralne, bo w kraju żyja i ateiści i katolicy, ewangelicy, prawosławni etc. I żaden wyznawca którejkolwiek z wiar nie powinien narzucać swoich wartości ateistom, a ateiści nie powinni potępiać wyznawców którejś z religii. Szkoda, że w Polsce nie jest to możliwe. Jesteśmy narodem, który chyba bez kłotni i awantur nie potrafi żyć. Gdybyśmy się nawzajem szanowali i byli tolerancyjni dla innych postaw od naszej, polski świat byłby przyjazny dla ludzi i nie byłoby tego zewsząd wyzierającego piekła

 • plautilla

  Oceniono 4 razy 0

  tbgmbx
  >>Środa w swoim komentarzu odnosi się przyznawanej przez wicemarszałkinię Sejmu Wandę Nowicką Nagrody Kryształowego Świecznika. Wyróżnienie jest przyznawane za "wkład w budowę świeckiego państwa".

  Takie sformułowanie sugeruje, że Sejm ma coś wspólnego z budowaniem ŚWIECKIEGO PAŃSTWA. To jest pogwałcenie konstytucji, według której państwo jest "neutralne światopoglądowo", a nie "świeckie".

  A poza tym, ze strony "etyczki" to był wykwit chamstwa w stosunku do tych ludzi wierzących, którzy są obywatelami i rodakami tej pani, i zgodnie z konstytucją mają PRAWO wierzyć w gusła, dziwne zjawiska, i życie pozagrobowe - mają też konstytucyjne prawo głośno i przy pomocy symboli oraz czynności tę wiarę wyznawać i praktykować, a także głosić ją publicznie - pod warunkiem nieobrażania nikogo w sposób podobny do "etyczki".

 • robot_humano

  Oceniono 2 razy 0

  Taka normalna ateistka i w cuda wierzy...to przypadek Pani Profesor, jak wszystko wokół z Pania na czele.

 • antikrishti

  Oceniono 15 razy 7

  Są jeszcze racjonalne "religie" dla światłych ludzi, bez dokonywania gwałtu na rozumie - można "wierzyć" w Czajniczek Russella albo w Latającego Potwora Spaghetti.

  "Czajniczek krąży wokół Słońca po eliptycznej orbicie, lecz jest za mały do wykrycia przez nawet najlepsze teleskopy. W związku z tą jego właściwością nie można dowieść jego nieistnienia.
  Wyobraźmy sobie człowieka, który utrzymuje, że czajniczek niewątpliwie istnieje, a skoro nie da się udowodnić, że jest inaczej, to odrzucenie tego twierdzenia przez innych ludzi jest przejawem absurdalnych i nieracjonalnych uprzedzeń.Słusznie uznano by, że taki człowiek prawi nonsensy.
  Jednakże gdyby obecność czajniczka potwierdzona była w starożytnych księgach, głoszona jako święta prawda każdej niedzieli i wtłaczana do umysłów młodzieży w szkole, jakiekolwiek wahanie w wierze w jego istnienie zostałoby uznane za oznakę podejrzanej ekscentryczności, a osobnika wątpiącego wysłano by do psychiatry w bardziej oświeconych czasach lub oddano w ręce inkwizycji w wiekach wcześniejszych."
  Bertrand Russell (1952)

  pl.wikipedia.org/wiki/Czajniczek_Russella
  pl.wikipedia.org/wiki/Pastafarianizm

 • senior2244

  Oceniono 30 razy 22

  Robota kk aby ludzi utrzymywać w ciemnocie niestety w niby otwartym na świat kraju daje takie wyniki że jest u nas ca 30% ciemniaków.Tylko w kraju takich ciemniaków pedofile i pedały w sutannach trzymają się mocno w czym największą zasługę ma Polski episkopat z Michalikiem,Oko i złodziejem z Torunia na czele.

 • polskagolyzad5

  Oceniono 23 razy 17

  ZYJEMY w nienormalnym kraju ,gdzie my a gdzie stara europa !!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX