Faktura na 12 milionów dolarów. Co znaleziono w dokumentach z rezydencji Janukowycza

Na terenie podkijowskiej rezydencji Wiktora Janukowycza znaleziono wiele dokumentów opisujących wydatki prezydenta Ukrainy. Jeden z rachunków opiewa na 12 milionów dolarów. Tysiące euro poszły na zasłony, żyrandole i kwiatki do luksusowej willi.
W zbiorniku wodnym na terenie rezydencji znaleziono dziesiątki segregatorów. W wielu z nich znajdowały się rachunki. Suszą je i analizują teraz aktywiści euromajdanu i dziennikarze. Zdjęcia do dokumentów umieścił w sieci m.in. Mustafa Nayem, jeden z dziennikarzy śledczych Ukraińskiej Prawdy i Hromadske.tv.

Kilka dni wcześniej telewizja Kanał 5 informowała, że z rezydencji Janukowycza wyjeżdżają obładowane ciężarówki. Ale okazało się, że nie wszystko udało się wywieźć.Meżyhiria to 135-hektarowa rezydencja, na terenie której znajdują się luksusowe domy, korty tenisowe, nawet i sztuczne jezioro. W pomieszczeniach m.in. kolekcje obrazów i zabytkowe samochody. W sobotę na teren, jeszcze kilka dni temu najlepiej chronionego obiektu w kraju, wpuszczono zwykłych Ukraińców.

115 tys. dolarów poszło na posąg dzikaJeden z nich z opiewa na kwotę 12 mln dolarów w gotówce . Inna faktura na 10 mln dolarów. Na zasłony do "sali rycerskiej" poszło 80 tys. euro. 1,1 mln euro poszło na rośliny. 115 tys. dolarów poszło na posąg dzika, agencje przypominają, że Janukowycz jest zapalonym myśliwym.Na jednym z dokumentów odnotowana jest wypłata 32 tys. hrywien (4 tys. dolarów) na "łapówki" potrzebne do przetargu. Cześć dokumentów prawdopodobnie spalono, aktywiści pisali o śladach ognisk na terenie rezydencji.

Gdzie teraz jest Wiktor Janukowycz? - Ostatnio był widziany na Krymie. Wystawiono nakaz jego aresztowania - potwierdził nowy minister spraw wewnętrznych Ukrainy. W sobotę informowano, że b. prezydent próbował uciec samolotem do Rosji, ale uniemożliwiła to straż graniczna z lotniska w Doniecku.

Janukowycz na Krymie

Prezydent w ubiegłym roku deklarował dochody na poziomie 2,4 mln dol. Janukowycz bogacił się, choć Ukraina jest gospodarczym bankrutem. Jej zobowiązania wobec Rosji sięgają 30 mld dol., a żeby wyciągnąć kraj z gospodarczej zapaści potrzeba ok. 150 mld euro - mówią ekonomiści.

Do tego Meżyhiria pod Kijowem to nie była jedyna posiadłość Janukowycza. Reuters pokazał też zimową posiadłość oddaloną o 650 kilometrów od Kijowa. Chodzi o krymską posiadłość Cape Aya zajmującą obszar większy niż księstwo Monako. Posiadłość należy do cypryjskiej firmy Leolita Trading, która ma być związana z synem prezydenta.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (181)
Faktura na 12 milionów dolarów. Co znaleziono w dokumentach z rezydencji Janukowycza
Zaloguj się
 • krystin9

  0

  Drogi autorze, gdzie tam jest podana cena w dolarach?
  Idiotów robicie z czytelników??????????

 • trabant72

  0

  a to pazerny typ z tego Janukowicza toc nawet sam tzw pan prezes chyba nie ma takich luksusow , bo hoffman napewno by sie pochwalil ze wynosi np.zloty nocnik

 • derp971

  Oceniono 2 razy 0

  .

  www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/apel-mlodej-ukrainki-sfinansowany-przez-amerykanow,401297.html
  Przewrót na Ukrainie to "zmiana reżimu" wg podręcznika CIA. To jest tak oczywiste, że McCain (członek CFR - Councuil on Foreign Relations - organizacji blisko związanej z wywiadem), jeździł tam mącić miesiąc czy dwa temu (i rozdawać cukierki protestującym - proste psychologiczne zagranie, coś jak z dziećmi: nagradzanie słodyczami za posprzątanie pokoju).

  www.youtube.com/watch?v=jLcHkBv_Umw
  Myślicie dlaczego wszystkie korporacyjne media na świecie zajmują się Ukrainą, a nie np. Irakiem gdzie tylko wczoraj ponad 60os. zginęło, albo nie Bośnią i Hercegowiną gdzie rewolucja odbyła się bezkrwawo a obecnie społeczeństwo wspólnie obraduje i pisze nową konstytucję?

  revolution-news.com/bosnia-and-herzegovina-teach-eu-a-lesson-in-democracy-people-know-what-they-want/
  Warto dodać, że na świecie toczy się wojna walutowa (wstęp do III WŚ), a globalna ekonomia jest na granicy mega kryzysu, przy którym ten z 2008 czy nawet "wielka depresja" z 1929, to pikuś. Łatwo to zaobserwować, patrząc na to co robią insiderzy z Wall Street, np taki Soros, który zdwoił ilość funduszy w grze "na załamanie" rynku.

  blogs.marketwatch.com/thetell/2014/02/17/soros-doubles-a-bearish-bet-on-the-sp-500-to-the-tune-of-1-3-billion/
  www.marketwatch.com/story/scary-1929-market-chart-gains-traction-2014-02-11
  Całą tą grę jest dość łatwo zrozumieć, jeśli prześledzi się historię ostatnich 200-300 lat, patrząc na nią pod kątem ekonomii: pokazywarka.pl/yqdhsu/

  Nie można dopuścić do eskalacji podobnego rodzaju przemocy na Polskę. O to chodzi, by pogrążyć świat w chaosie i wywołać wspomnianą III WŚ. Po co CIA mąci na Ukrainie? Jak się spojrzy na mapę, to wszystko jest jasne: przecież to sąsiad Rosji ;)

  Z drugiej strony, zauważcie że Japonia ostatnio oświadczyła, że może pozwolić na stacjonowanie amerykańskiej broni atomowej u siebie. Tu mamy drugi front: zachód (+Japonia) vs Chiny.

  www.youtube.com/watch?v=HhCYdlA-DxA&feature=player_detailpage

 • Józef Z. Kluczek

  Oceniono 2 razy 2

  Kto prezydentowi faktury wstawiał?
  Kto na prezydencie się dorabiał?
  Niech nowa władza uchyli rąbka tajemnicy.
  Czy była to rodzina, a może jacyś politycy?
  Nie wolno półprawdami karmić publicznej opinii.
  Ujawniając faktury, ujawnić tych co winni!

 • matitalolo

  Oceniono 5 razy 1

  Janukowycz nie chciał nawiązać bliskich stosunków z rządzącymi w Polsce. Mógłby sie od nich nauczyć, jak się to robi dyskretnie, jak się zaciera ślady. jak się umiejętnie wyprowadza złodziejską kasę i jak się ją bezpiecznie lokuje.

 • glen_moran

  Oceniono 5 razy 1

  a co z fakturą na 15 mln dolków od CIA dla "naszych" w ramach operacji "tajne więzienia CIA w Polsce"? Co? Nie ma? No poszukajcie u Kwacha lub Millera.

 • sbkomuch

  Oceniono 7 razy 1

  A zobaczcie ile WSI ma gotówki i na co wydaje.A na czym nasi najbogatsi się dorobili?Oni wszyscy powiązani z WSI i bolszewią.?Pewno będą wyzsze kwoty.To was nie ciekawi?

 • majanna85

  Oceniono 1 raz 1

  No no no, niezłe kwoty tam się przelewają...

 • usmiech_prezesa

  Oceniono 4 razy 4

  Jak w tej samej willi mieszkal Juszczenko, to bylo "wolnosciowo i Demokratycznie".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX