Rosja reaguje ws. Ukrainy. Ławrow: Opozycja nie wypełniła obietnic. Działania ekstremistów zagrażają niepodległości

Prezydent Janukowycz uciekł z Kijowa, parlament odsunął go od władzy, a demonstranci zajęli jego rezydencję. Na reakcję Rosji nie trzeba było długo czekać. Siergiej Ławrow dzwonił wczoraj do Johna Kerry'ego. Wcześniej wezwał do działania szefów MSZ Niemiec, Polski i Francji.
Po ostatnich wydarzeniach na Ukrainie szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow rozmawiał przez telefon z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym. Doszło też do rozmowy Władimira Putina z Barackiem Obamą.

"Nielegalne grupy ekstremistów nie chcą się rozbroić"

"Ławrow zwrócił uwagę Kerry'ego na porozumienie między opozycją a rządem podpisane 21 lutego. Podkreślił, że od tego czasu sytuacja na Ukrainie gwałtownie się pogorszyła. Obecnie osiągnęła stan, w którym opozycja nie respektuje żadnego z warunków umowy wynegocjowanej przy aktywnym udziale Niemiec, Polski i Francji" - podano na stronie MSZ.

"Nielegalne grupy ekstremistów nie chcą się rozbroić i przejmują kontrolę nad Kijowem za pozwoleniem przywódców opozycji i parlamentu" - napisano w oświadczeniu.

MSZ dodał, że "Kerry zapewnił, że Stany Zjednoczone są wierne porozumieniu z 21 lutego i będą naciskać w tej sprawie na opozycję". Ministerstwo opisało też rozmowę prezydenta Rosji z Barackiem Obamą, podczas której Putin wezwał prezydenta USA do "zrobienia wszystkiego, aby powstrzymać nielegalne działania i przywrócić sytuację do stanu konstytucyjnego".

"Działania ekstremistów to zagrożenie dla Ukrainy"

Ławrow wezwał też do działania ministrów spraw zagranicznych Niemiec, Polski i Francji. Zaznaczył, że powinni wykorzystać wszystkie możliwości nacisku na opozycję, aby przywrócić porządek na Ukrainie. - Opozycja nie wypełniła żadnej ze swoich obietnic. Pod naciskiem ekstremistów wciąż domaga się kolejnych ustępstw i wysuwa kolejne żądania. Działania ekstremistów stanowią bezpośrednie zagrożenie dla niepodległości i konstytucyjnego porządku Ukrainy - powiedział.

Rosja wycofuje się z pomocy finansowej

Telewizja "Russia Today" podała, że Kreml podtrzymuje swoje stanowisko ws. odwołania przez Ukrainę planowanej emisji pięcioletnich obligacji o wartości dwóch miliardów dolarów, które miałaby kupić Rosja.

Rosyjski minister finansów Anton Siłuanow oświadczył, że "jego kraj zaczeka z podjęciem decyzji dotyczącej pomocy finansowej dla Ukrainy do czasu, kiedy powstanie tam nowy rząd". - Sytuacja polityczna nagle się zmieniła i musimy zobaczyć, jaką politykę będą mieli nowi rządzący - zaznaczył.

Jeszcze niedawno Władimir Putin zapewniał, że Rosja nie wycofa się z planu pomocy finansowej, ponieważ jest ona przeznaczona "dla narodu ukraińskiego, a nie dla konkretnego rządu".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Więcej o:
Komentarze (465)
Rosja reaguje ws. Ukrainy. Ławrow: Opozycja nie wypełniła obietnic. Działania ekstremistów zagrażają niepodległości
Zaloguj się
 • am58

  0

  ??????????????????????

 • am58

  0

  EKSTREMIŚCI ? ? ? ROSJA --- ZAGRAŻA BEZPIECZEŃSTWU W EUROPIE I NA ŚWIECIE!!!!!!! ŁAWROW ZACHOWUJE SIĘ JAK " GEBELS " KŁAMIE W ŻYWE OCZY JAK JEGO PAN --- PUTIN !!!!

 • am58

  0

  EKSTREMIŚCI ? ? ? ROSJA --- ZAGRAŻA BEZPIECZEŃSTWU W EUROPIE I NA ŚWIECIE!!!!!!! ŁAWROW ZACHOWUJE SIĘ JAK " GEBELS " KŁAMIE W ŻYWE OCZY JAK JEGO PAN --- PUTIN !!!!

 • adambiernacki69

  Oceniono 3 razy 1

  Wyjątkowo brzydki Semita.

 • Jarosław Jarek

  Oceniono 1 raz 1

  Po woli skończy się olimpiada to Putin pokaże swoje w kwesti Ukrainy ... jesli ktoś liczy że Rosja odpuści Ukraine to przypomni sobie moje słowa...obym sie mylił czego bardzo zycze Ukraińcom

 • jan_sobczak1

  Oceniono 3 razy 1

  Szczekaj kundlu szczekaj. Jak europejscy ministrowie skończą się z ciebie śmiać to może ci odpowiedzą.

 • krukpl

  Oceniono 5 razy -1

  skąd te pro rosyjskie trolle przywiało

 • tadeusz542

  Oceniono 1 raz -1

  kapitan_s napisał: cyt:"Podzielam zdanie Lecha Wałęsy, którego jakoś się nie nagłaśnia. Otóż ten były Prezydent, demokrata i laureat nagrody pokojowej, w Faktach po faktach powiedział, że on nie ma po co jechać na Ukrainę skoro ta domaga się demokracji walcząc z demokracją. Powiedział też, że od zmian w trakcie kadencji w sytuacji, gdy poprzednie wybory były demokratyczne, jest demokratyczny mechanizm referendum narodowe a nie burda grupki mającej inne zdanie, chocby nawet grupka ta miała rację." Moim zdaniem Wałęsa nie ma racji : Prezydentem Janukowycz był do chwili kiedy nie popełnił pierwszej kradzieży . Kiedy to zrobił złamał przysięgę prezydencką , - Wałęsa to powinien wiedzieć ,no ale Lechu sam nie jest biedakiem widocznie szczęście do toto-lotka mu zostało to kolege popiera bo sam też czuł się jak właściciel Polski
  Janukowycz na pewno przestał być prezydentem kiedy stał się morderca po wysłaniu snajperów na ludzi. Moim zdaniem coś by trzeba zrobić z przysięga prezydencką bo każdy satrapa broni się tym ,że go demokratycznie wybrali . W dupie ma to ,że Naród który przecież jest hegemonem w świetle prawa ma go po dziurki w nosie . Skąd u tych ludzi bierze się przekonanie ,że wraz z wyborem zostali właścicielami kraju . Przeciez Janukowycz orżnął Ukrainę na co najmniej rok podatkowy . Jakim cudem kraj ma się rozwijać skoro władza to zwykli złodzieje. Niestety bracia Ukraińcy - lepiej na pewno Wam nie będzie . Dzięki Sikorskiemu naginęło Was sporo mniej niż gdyby faceta od razu postawić pod ścianą kiedy jeszcze słuchali go tacy idioci jak ci snajperzy z Berkuta. Swoją drogą jakim trzeba być człowiekiem bez krztyny zrozumienia żeby strzelac do ludzi ze snajperek.

 • jkal

  Oceniono 3 razy -1

  deMOkracja i Rosja, to Pojęcie całkowicie abstrakcyjne!Toqwarzyszu Ławrow, a Janukowicz wypełnił obietnice? Idźcie se do Azji!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX