List otwarty do Janukowycza: "Wiktorze! Jestem dużo bogatszy od ciebie. A piszę, bo mam dość"

"Wiktorze! Jest wiele powodów, dla których zwracam się do ciebie po imieniu. Po pierwsze, jesteśmy rówieśnikami. Po drugie, mój majątek zapewnia mi pewne przywileje. A dzięki Bogu jestem znacznie bogatszy od ciebie. Niech to będzie jasne: moje potrzeby materialne są zaspokojone. Więc dlaczego piszę? Bo mam dość, tak jak wszyscy obywatele - tak zaczyna się list Oleksandra Suhoniaka do Wiktora Janukowycza.
Suhoniak jest przewodniczącym Stowarzyszenia Banków Ukrainy. Dziś opublikował w internecie list otwarty adresowany do ukraińskiego prezydenta. Nazywa w nim Janukowycza "pasożytem", "złodziejem" i "patologicznym kłamcą".

"Nie rozumiesz, że pasożyt nie może pożreć swojego żywiciela. Nie możesz połknąć całego narodu ukraińskiego, żeby zaspokoić swój głód" - czytamy w liście.

"Chcesz oczyścić Majdan za pomocą kul. Ale Majdan nie znajduje się za barykadami. Jest w naszych duszach i kule nie mogą go zniszczyć. Ty tego nie rozumiesz. Możesz rozpędzić tłum, ale Majdan przetrwa. Ukraińcy marzą o społeczeństwie, w którym złodzieje są karani, a dobroczyńcy mają wsparcie rządu. Ty postępowałeś na odwrót. Dlatego nie możesz dłużej rządzić tym krajem" - pisze Suhoniak.

Autor listu zarzuca Janukowyczowi, że okłamywał naród. Cytuje ulotkę przedwyborczą, w której obecny prezydent obiecywał, że będzie dbał o bezpieczeństwo wewnętrzne, wzrost ekonomiczny oraz zapewni sprawiedliwość.

"Oddałeś temu narodowi jedną przysługę..."

"Mówi się, że kłamca jest gorszy złodzieja. A ty jesteś jednym i drugim (...). Mówisz, że ludzie przejmują rządowe budynki. To nieprawda, oni je wyzwalają od przestępców, od tych, którzy krzywdzą naród złodziejstwem, fałszem, niesprawiedliwością, a od niedawna dokonują jawnych morderstw. Uczciwi przedstawiciele władzy przechodzą na stronę ludu" - przekonuje Suhoniak.

"Oddałeś temu społeczeństwu jedną przysługę. Dzięki tobie narodziła się alternatywa, ruch ludzi honorowych i uczciwych. Żal mi cię, Wiktorze. Z twojego okna widać już nową Ukrainę. Wycofaj się!" - pisze Suhoniak.

Swój list kończy apelem do "Partii Oligarchów": "Jeśli sami się przebudziliście, przebudźcie prezydenta. Nie bójcie się. Jeśli jesteście uczciwymi ludźmi, Majdan podejmie z wami negocjacje".

Cały list po ukraińsku >>>

Tłumaczenie listu na angielski >>>Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>
Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>


Więcej o:
Komentarze (175)
List otwarty do Janukowycza: "Wiktorze! Jestem dużo bogatszy od ciebie. A piszę, bo mam dość"
Zaloguj się
 • milewidziany

  Oceniono 2 razy 2

  Cóż to za prostak. Jak można się chwalić publicznie swoim bogactwem !
  Na dodatek licytować się, kto jest bogatszy. Pomijam kontekst, ale to typowo
  azjatyckie zachowanie.

 • coconut.s

  0

  przeciez odpowiedz byla do queseresera.
  czemu nie ma odnosnika?

 • coconut.s

  Oceniono 1 raz -1

  juz ci ulzylo? znam wielu rodowitych, zdrowych psychicznie mieszkancow Slaska /od pokolen/ i zaden z nich nie przyznal sie do ciebie. co mozna zrobic. w kazdej grupie zyje co najmniej jeden goraczkowo zaburzony egzemplarz, ktory oglasza sie wykladnia pogladow i rzecznikiem tej grupy. taka charakterystyka zaburzen.
  ty masz hardcorowe. uwazac sie za rzecznika tylu narodow swiata, to jest cos..
  dla zaangazowanych psychiatrow.

 • pepsa1

  Oceniono 2 razy 2

  a w naszym rządzie co się dzieje.To samo!!!Dawno powinniśmy z tym skończyć.Będą wybory na kogo głosować!jeden gorszy od drugiego!!!Dbają tylko o siebie.Czcze obietnice!!!mieli rozwiązać senat ale jak tu pozbyć się kolesi i darmozjadów!!To jest nasza kochana Polska.Mandaty też miały obowiązywać tylko w sejmie i co?Pozostał tylko wstyd!!!!

 • ramzes-ra

  Oceniono 1 raz 1

  Ma całkowitą rację.Tylko gdzie był dotychczas jak ginęli na majdanie niewinni ludzie ludzie? Łatwo trzymać ze zwycięskim narodem. Ale lepiej późno nisz wcale.

 • bambosz0

  Oceniono 3 razy -1

  Suchoniak, Polska już nic nie ma oprócz potężnego zadłużenia,a wy idziecie w ten sam kanał.. Jak Bóg chce kogoś ukarać,to mu rozum odbiera...

 • bambosz0

  Oceniono 4 razy 2

  ..no no.. złodziej złodzieja nawraca...cud się stał .. Zamiast go nawracać,oddaj coś ukradł.

 • niko8473

  Oceniono 3 razy 3

  Pisze bo mam kase w bankach eu? fuck off.

 • e-ftalo

  Oceniono 3 razy -1

  Piękny krok. Gdyby nie misja dyplomatyczna mogłoby dojść do wariantu bałkańskiego i rozlewu krwi i wojny domowej. To by pochłonęło wiele ofiar.A odbudowa kraju trwałaby wiele lat. Teraz jest szansa na kompromis,pokojowe ustąpienie władzy. Oczywiste że Janukowycz i ministrowie odpowiedzą za ofiary ,ale nie wszystko na raz.Na pewno ofiary nie będą próżne. Szkoda że Europa nie podjęła wcześniej misji. Tylko Polska się interesowało aż doszło do rozlewu krwi. Oby nie doszło do kolejnego. Brawo panie ministrze Sikorski!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX