"Europo - jesteś za stara, ślepa na to, co się dzieje. Dziękujemy Ci, Polsko. Słyszymy Cię i kochamy" Gorzki list Majdanu do europejskich polityków

- Jesteś za stara, ślepa na to, co się dzieje, jesteś też głucha i nie słyszysz krzyków. Ale przede wszystkim nie chcesz pomóc nikomu, dopóki nie przyniesie ci to zysku - piszą o Europie demonstranci z Majdanu w opublikowanym przez siebie liście. Na koniec dodają: "Dziękujemy Ci, Polsko. Słyszymy Cię i kochamy".
Na stronie internetowej euromajdanu pojawił się wczoraj list jednej z aktywistek, skierowany do europejskich polityków i działaczy. Choć ma on jedną autorkę - Aleksandrę Kovalevą, zaangażowaną w udział w protestach od samego początku - stanowi wyraz poglądów wielu osób demonstrujących na Majdanie. Gorzko oceniają oni działania Europy - a raczej ich brak - wobec sytuacji na Ukrainie.

- Drodzy Europejczycy, jako uczestniczka protestów chciałabym wyznać, że nigdy nie podobało mi się słowo "Euromajdan". Zwłaszcza, że demonstracje nie miały nic wspólnego z Europą lub Unią Europejską od ponad dwóch i pół miesiąca - tak zaczyna się list Ukrainki biorącej udział w antyrządowych protestach w Kijowie.

- Dwa miesiące temu byłam jeszcze w stanie uzasadnić to "euro" w nazwie nawiązaniem do "europejskich" wartości - a raczej uniwersalnych ludzkich wartości, które zostały przywłaszczone przez Europę - twierdzi autorka. - Ale dziś nawet "wartości europejskie" nie mogą być uznane za argument. Pominęliśmy je. Nie mogę sobie wyobrazić Europy, w której ludzie byliby w stanie walczyć i umierać za wolność oraz godność. Pojęcia te zdają się nie mieć już zastosowania w ospałej, dobrze wykarmionej Europie - dodaje.

W Europie rządzi pieniądz. Godność została już zapomniana

W kolejnych słowach autorka dziwi się określaniu protestów na Ukrainie mianem ekstremistycznych. Jak opisuje, mieszkając w Europie, widziała wiele protestów, które kształtem nie odbiegały aż tak bardzo od ukraińskich - podczas nich tak samo palono samochody, tłuczono witryny sklepowe czy dokonywano grabieży. Różnica polega na tym, że demonstranci stali pokojowo na Majdanie całymi tygodniami "pomimo drakońskich działań władzy" - dopiero później ich metody stały się bardziej radykalne.

- Obserwując protesty w Europie, doszłam do wniosku, że prawie wszystkie zostały wywołane tym samym problemem. Pieniądze. Europejczycy zawsze cierpią na brak pieniędzy. Dla nich wychodzą na ulicę i niszczą samochody - to wszystko jest wyrazem cichego niezadowolenia związanego z pieniądzem. Wydaje się, że to właśnie jest teraz główna "europejska" wartość - ocenia.

- I kiedy ludzie umierają na Majdanie, walcząc sami z niesprawiedliwością, walcząc o zachowanie godności, w Europie godność została już zapomniana. Nie dlatego, że Europejczycy jej nie mają - po prostu jej nie potrzebują. Nie używają jej, ona odeszła. Tak więc drodzy europejscy politycy, dlaczego uważacie, że macie prawo, by czegoś nas uczyć? Dziękujemy za grozę na Ukrainie, w końcu zobaczyliśmy, co jesteście warci - zaznacza aktywistka.

Naród ukraiński pyta: "co się dzieje, drodzy Europejczycy"?

W dalszej części listu czytamy, że "nie ma już znaczenia, kto zaczął to wszystko", nie są też ważne sankcje "dla ich potworów". Liczą się problemy gospodarcze, w których rozwiązaniu nie pomaga Europa.

- Wzięliście pieniądze, które ukradli nam ukraińscy gangsterzy, a kiedy naród ukraiński pyta: "Co się dzieje, drodzy Europejczycy? Ci bandyci, którzy nas teraz zabijają, trzymają pieniądze w waszych bankach" wy, drodzy europejscy politycy, nie możecie chociaż zamrozić ich kont. Nie pytam nawet o to, czy możecie je nam oddać. Kim więc jesteście? - padają retoryczne pytania.

- Janukowycz pieprzy was przez cały ten czas. Nas też, ale przynajmniej staramy się temu przeciwstawić. Ale wam, drodzy europejscy politycy, ta sytuacja zdaje się nawet podobać. Jeżeli jest inaczej, dlaczego dzwonicie raz po razie aby inicjować dialog z tym bandytą? - napisała.

"Europo, jesteś za stara. Stara i ślepa na to, co się dzieje"

Autorka zarzuca też Europejczykom, że spoczęli na laurach i nie walczą już tak jak kiedyś o dawne idee wolności, równości i braterstwa. Na starym kontynencie wygrał natomiast komfort, który uśpił jego mieszkańców.

- Na Ukrainie mówi się: "mądrość przychodzi z wiekiem, ale czasem wiek przychodzi sam". A czasem, tak jak w waszym przypadku, zamiast mądrości, wiek przynosi stagnację. Jesteś za stara, Europo - podkreśla.

- Jesteś za stara, ślepa na to, co się dzieje, jesteś też głucha i nie słyszysz krzyków. Ale przede wszystkim nie chcesz pomóc nikomu, dopóki nie przyniesie ci to zysku - dodaje.

"Dziękujemy ci, Polsko. Słyszymy cię i kochamy"

W ostatnich akapitach listu widać nadzieję na poprawę sytuacji na Ukrainie i duże oczekiwania co do przyszłości. - Podczas gdy zataczacie się z boku na bok udając działanie, nowy kraj wzrasta i wznosi się w walce o prawdziwe wartości. A jeśli będziemy rosnąć - z tobą lub bez ciebie - będziemy z przyjemnością zapraszać was tutaj i pokazywać wam, drodzy europejscy politycy, co to są prawdziwe ludzkie wartości - czytamy.

Ostatnie słowa listu są skierowane do Polaków - i nie są to bynajmniej kolejne zarzuty. - Tak, dziękujemy ci, Polsko. Słyszymy cię i kochamy - dodała autorka.Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS