"Przechodzimy na stronę Majdanu": podpułkownik z 50 podwładnymi, lwowska prokuratura, deputowani Partii Regionów...

Regularnie pojawiają się doniesienia o przejściu na stronę Majdanu kolejnych grup milicjantów i funkcjonariuszy Berkutu. W nocy zastępca szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy podał się do dymisji, protestując przeciw angażowaniu wojska w konflikt wewnętrzny. Oficjalnie opozycję poparły też: prokuratura, jednostki wojska i służby bezpieczeństwa ze Lwowa. Poparcie dla majdanowców wyrażają kolejni członkowie Partii Regionów.
KONIEC ROZEJMU. W KIJOWIE TRWAJĄ WALKI. NAJNOWSZE ZDJĘCIA >>>

Opozycja ma coraz większe poparcie ze strony służb i wojska. Co chwila dochodzą informacje o przejściu na stronę demonstrantów funkcjonariuszy różnych formacji. Kruszy się też morale w rządzącej Partii Regionów. Podczas Pomarańczowej Rewolucji 10 lat temu dochodziło do podobnych sytuacji.

Dziś (21 lutego):

- lwowska milicja przyłączyła się do protestujących na Majdanie. Do Kijowa przyjechało co najmniej kilkudziesięciu funkcjonariuszy, by m.in. chronić protestujących. Komendant Lwowskiej milicji wezwał także milicjantów w innych regionach w tym z Kijowa, żeby przyłączyli się do majdanowców

- w nocy media podały, że zastępca szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy, generał Jurij Dumanski podał się do dymisji, informując, że nie zgadza się z "polityką angażowania sił zbrojnych w wewnętrzny konflikt cywilny".

Wczoraj (20 lutego):

- burmistrz Kijowa, Wołodymyr Makiejenko, wystąpił z rządzącej partii. - Jestem gotów zrobić wszystko, aby powstrzymać bratobójczą walkę i masakrę w sercu Ukrainy - oświadczył

- grupa 12 deputowanych z rządzącej Partii Regionów Ukrainy zainicjowała zwołanie pilnego posiedzenia parlamentu i wyraziła poparcie dla "aspiracji narodu ukraińskiego"

- podpułkownik Wojsk Wewnętrznych wraz z 50 podwładnymi. - Podjąłem decyzję, by przejść na stronę narodu - mówił. Jego wystąpienie na scenie w Kijowie transmitowała telewizja Hromadske.tv

- milicjanci w Użhorodzie, mieście na zachodzie Ukrainy - podaje euromajdan

- na stronę opozycji przeszli też funkcjonariusze Berkutu w Tarnopolu. Uroczyście złożyli broń i przysięgli 'wierność narodowi' (wideo powyżej)

- frakcja Partii Regionów w radzie miejskiej w Żytomierzu samorozwiązała się - składała się z 15 osób. Decyzję podjął już wczoraj szef frakcji - informuje Zytomierz.info. Polityk podjął też decyzję o zawieszeniu swojego członkostwa w partii.