"Czy doradcy Kaczyńskiego myślą, że Europa jest taka głupia?" Publicyści o europejskim programie PiS. A raczej jego braku

- Nie jest problemem, że ktoś jest eurosceptyczny. Problemem jest to, że ktoś jest izolacjonistyczny - mówił w Poranku Radia TOK FM Adam Szostkiewicz z "Polityki". Prof. Janusz Czapiński zaznaczył, że Kaczyński chce od Europy jednego: pieniędzy. - Niezwykle cyniczne - skomentował Szostkiewicz.
Teraz swoich ulubionych audycji możesz słuchać dzięki nowej aplikacji na smartphone'y!>>>

Janina Paradowska rozmawiała ze swoimi gośćmi w Poranku Radia TOK FM o europejskim programie PiS w kontekście zbliżających się wyborów do europarlamentu. - Właściwie o luce w tym programie - uściśliła publicystka.

500 zł na dziecko, likwidacja gimnazjów, milion miejsc pracy... Program PiS [PUNKT PO PUNKCIE] >>>

Janusz Palikot podkreślał w Poranku, że w kluczowych punktach PiS jest twardo antyeuropejski. - Przeciwko wprowadzeniu euro. A to fundamentalna rzecz, bo Unia będzie się jednoczyła wokół unii fiskalnej, bankowej, wokół euro. Dla Polski znajdowanie się poza strefą euro będzie wielkim problemem - wskazywał szef Twojego Ruchu.

- Powiem więcej. Euro jest dziś ważniejsze dla Polski niż tarcza antyrakietowa i nakłady na armię - mówił Palikot. - Bo to właśnie euro spowoduje ingerencję państw europejskich czy NATO w obronę Polski w razie konfliktu zbrojnego. Nie tarcza antyrakietowa - wskazywał polityk.

- Gdybyśmy te 130 mld zł, które chcemy wydać na armię, wydali na euro, mielibyśmy gwarancję bezpieczeństwa nie tylko rozwoju - podkreślał gość Poranka Radia TOK FM. - Europa, żeby odzyskać swoje znaczenie na świecie, musi się zintegrować. A Polska w ramach Europy. Dziś Europa traci na znaczeniu, nie mówiąc o Polsce. PiS w ogóle tego nie rozumie, to program z XX, nie z XXI wieku! - załamywał ręce polityk.

"Program pod wyborcę. Europa nie jest najważniejsza"

Palikota chwalili później kolejni goście Poranka Radia TOK FM. Zdaniem komentatorów polityk dostrzegł największe błędy i braki programowe PiS.

- Ten program jest sprofilowany pod wyborcę PiS. A Europa nie jest dla niego najważniejsza - mówił Roman Imielski z "Gazety Wyborczej". Według dziennikarza program PiS jest bardzo "węgierski, orbanowski", o czym świadczyć mają pomysły opodatkowania hipermarketów, banków czy obrona ziemi przed wykupywaniem przez obcokrajowców. Te postulaty na Węgrzech już zostały wprowadzone.

"Niezwykle cyniczne podejście do projektu europejskiego"

Adam Szostkiewicz, publicysta "Polityki", nie pozostawił wątpliwości: program PiS jest eurosceptyczny. - To dopuszczalne w debacie europejskiej, w tym nie ma nic złego - zastrzegł. - Bo nie jest problemem, że ktoś jest eurosceptyczny. Problemem jest to, że ktoś jest izolacjonistyczny. PiS nie chce Europy, nie chce uczestniczyć w tej integracji - mówił Szostkiewicz. - A proces integracji musi postępować, jeśli Europa ma być liczącym się graczem na scenie politycznej - zaznaczył Imielski.

Zdaniem prof. Janusza Czapińskiego Kaczyński chce od Europy jednego: pieniędzy. - To jedyne spoiwo - mówił socjolog. - To niezwykle cyniczne podejście do projektu europejskiego - przyznał Szostkiewicz.

- Nie wiem, dlaczego ci, którzy takie rzeczy podpowiadają Jarosławowi Kaczyńskiemu, nie biorą pod uwagę, że Unia Europejska nie jest taka głupia - zastanawiał się publicysta "Polityki". - Ona to widzi, czyta te programy, te wypowiedzi. Wyciąga z tego polityczne wnioski, budując swoją mapę, na kim można polegać w podtrzymaniu idei europejskiej - skwitował gość Poranka Radia TOK FM.
Więcej o:
Komentarze (38)
"Czy doradcy Kaczyńskiego myślą, że Europa jest taka głupia?" Publicyści o europejskim programie PiS. A raczej jego braku
Zaloguj się
 • jurekzoliwy

  Oceniono 3 razy 3

  Głupi są ci wszyscy, którzy za idola mają polityka-amatora z minimalną wiedzą o życiu za to z rozbuchaną ambicją i marzeniem o zdobyciu jedynej ulubionej zabawki - władzy.

 • grastep02

  Oceniono 4 razy 4

  W Rosji,w cerkwi dziewczyny śpiewały 'Boże usuń Putina"
  Kiedy w Polsce ktoś WRESZCIE GŁOŚNO zawoła: BOŻE USUŃ KACZYŃSKIEGO!
  Tylko Jego zniknięcie z polityki, przywróci Polsce normalność!

 • 123jna

  Oceniono 4 razy 4

  Od lat obserwuje "kariere" Jaroslawa Kaczynskiego, z artykulow w roznych gazetach, znajomosci srodowiska, zyciorysow powstal obraz czlowieka niezbyt ciekawego, lagodnie mowiac. Od matury (wszyscy wtajemniczeni wiedza jakiej) poprzez dyplomy, obozy pionierow na Krymie, zyciorysy dziadkow i rodzicow czlpowiek ten zawsze zyl z innych, pasozytowal. Nie pracowal, choc w komunie z dyplomem i jego znajomosciami latwo o prace bylo, nie ma zony, dzieci, zadnego wlasnego dorobku. Przez przypadek i z pomoca brata zostal "wsadzony" w polityke, nie byl przez rezim przesladowany ani internowany, prawdopodobnie podpisallojalke, ktora dzieki pomocy Maciarewicza "zaginela" - tzn. oryginal. Prawnik nieznajacy prawa itp.
  Czlowiek ten osmiesza nasz kraj i w nim, zawstydza nas, i poza nim. O co mu chodzi? Od malego o PIENIADZE, jemu nie zalezy na budowaniu pozycji Polski (on ja niszczy), nie zalezy mu na budowaniu europejskiej wspolnoty - jemu chodzi o apanaze, ponad milion zl. na ochrone, czuje sie wielki wtedy i kase na emeryturze bo na taka jak my nigdy nie zapracowal. praca sie chyba brzydzac.

 • moro03

  Oceniono 6 razy -6

  vod.gazetapolska.pl/6255-wybitni-naukowcy-w-radzie-programowej-pis-imponujace-zaplecze-eksperckie

 • Piotr Balicki

  Oceniono 12 razy 12

  prezes nie jest w stanie debatowac o Wspolnocie Europejskiej poniewaz nie ma fioletowego pojecia o problemach Europy i problemach Polski w Europie, jest na to za glupi

  Wyobrazmy sobie co by bylo gdyby dobral sie do 300 miliardow zl ktore ma otrzymac Polska,
  Kaczynski zaraz by je zainwestowal w spolce Srebrna dzialajacej pod przykrywka tzw instytutu lecha kaczynskiego, bo tam nie musi dokumetowac swoich przekretow.

 • Piotr Balicki

  Oceniono 10 razy 10

  prezes razem z redemptorysta z Torunia(ktory slubowal ubostwo) od zawsze byli wrogami Wspolnoty Europejskiej, ale byli chetni aby zgarniac kase europejska na swoje ciemne i nielegalne przekrety jak np odwierty, czy pranie kasy w spolce Srebrna

 • city-zen

  Oceniono 8 razy -8

  Trzymam kciuki za prezesa - chcą mieć euro to niech płacą. Izolacjonizm to metoda polityczna do lepszych pertraktacji finansowych.

 • el_toro_barcelones

  Oceniono 13 razy 11

  Hahaha uwielbiam czytać komentarze dyżurnej ekipy szczekaczy PiSu i Kaczora. Palikot wam solą w oku, znaczy się że się go boicie. Przestańcie pisać o 7% wzroście za PiSu, bo to akurat była zasługa poprzedniego rządu. Dobrze że pewien samolot zrobił wielkie "bziuuuum", dzięki temu nie dane wam było dalsze psucie Polski. Zresztą po co ja się wypowiadam - nie głosuję w Polsce, pozostaje mi ściągać rodzinę do Katalonii, a wy dalej się taplajcie w przeszłości - więcej Smoleńska i dżęder proponuję, a na pewno sytuacja w kraju się poprawi hahaha

 • gnago

  Oceniono 11 razy -11

  Z punktu widzenia zwykłego człowieka integracja wyszła na plus jedynie imigrantom.
  Debilizmem jest negacja rowności podmiotów wobec fiskusa. Ergo utwierdziłem się w swym zdaniu o Palikocie- z małego bączka ogromny smród

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX