Belgia: parlament przyjął prawo dopuszczające eutanazję dzieci. Popiera je ponad 70 proc. Belgów

86 za, 44 przeciw. Takim wynikiem zakończyło się dzisiejsze głosowanie w izbie niższej belgijskiego parlamentu ws. ustawy dopuszczającej eutanazję osób poniżej 18. roku życia. Prawu sprzeciwiali się niektórzy z belgijskich pediatrów oraz Kościół katolicki.
Prawo umożliwia eutanazję nieuleczalnie chorych dzieci, które odczuwają nieznośny ból fizyczny i są w ostatnim stadium choroby. Będą mogły poprosić o skrócenie cierpienia, pod warunkiem że opiekunowie wyrażą na to pisemną zgodę. Wymagana będzie również opinia psychologa, że dziecko jest świadome konsekwencji takiej decyzji.

Prawo musi zostać jeszcze podpisane przez króla Filipa. Wszystko wskazuje na to, że niebawem to zrobi. 86 parlamentarzystów głosowało za przyjęciem ustawy, 44 przeciw, 12 wstrzymało się od głosu.

Żadnego ograniczenia dotyczącego wieku dziecka

Według opublikowanego w październiku 2013 roku sondażu, około trzech czwartych Belgów opowiadało się za rozszerzeniem prawa do eutanazji na osoby poniżej 18. roku życia.

Zgodnie z prawem z 2002 roku w Belgii eutanazja była dopuszczalna dla pełnoletnich, świadomych swoich czynów pacjentów, którzy domagali się śmierci "dobrowolnie, w sposób przemyślany i czyniąc to wielokrotnie", nie będąc poddawani żadnym naciskom z zewnątrz. Choroba, na którą cierpią musi być nieuleczalna, a cierpienie fizyczne lub psychiczne "stałe i niedające się wytrzymać, bez możliwości jego złagodzenia".

Sąsiadująca z Belgią Holandia zezwala na eutanazję dzieci, ale dopiero od 12. roku życia. Od 2002 roku w kraju tym odnotowano pięć przypadków eutanazji osoby niepełnoletniej. Przyjęta w Belgii ustawa poszła dalej, bo nie zawiera żadnego ograniczenia dotyczącego wieku dziecka.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>
Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>
 

Więcej o:
Komentarze (524)
Belgia: parlament przyjął prawo dopuszczające eutanazję dzieci. Popiera je ponad 70 proc. Belgów
Zaloguj się
 • wis-kas

  0

  Nie da się ukryć, że zwolennicy pisu działa w sieci przed euro wyborami. I gitara, bo dopuszczenie brygady premiera znowu do PE może spotkać się z następnymi prawami celującymi w polską gospodarkę i rolnictwo. Pragniecie wiedzieć więcej o PE to wbijajcie na twojpolityk.pl

 • rubi99999

  0

  Uważam, że to jest głupota jak 7-letnie dziecko ma decydować o swoim losie, skoro się urodziło to nie przypadek, nie można bawić się z życiem, które jest darem nawet jeśli jest ono przepełnione cierpieniem (wiem że większość skrytykuje mój pogląd bo nie każdy wierzy w Boga ale ok) nie ważne w co wierzysz, Boga lub cokolwiek innego co dało ci życie i tylko ono może ci je odebrać.Ile razy ktoś pod koniec życia jak mu nie dawali nadzieje wyzdrowiał! eutanazja to podanie się całkowite przecież zawsze trzeba mieć nadzieję (znam osobe której dali maksymalnie 2 lata a żyje już 20), jeśli ktoś cierpi jego cierpienie na pewno nie pójdzie na nic.

 • rubi99999

  0

  Uważam, że to jest głupota jak 7-letnie dziecko ma decydować o swoim losie, skoro się urodziło to nie przypadek, nie można bawić się z życiem, które jest darem nawet jeśli jest ono przepełnione cierpieniem (wiem ,że większość skrytykuje mój pogląd ,bo nie każdy wierzy w Boga ale ok) nie ważne w co wierzysz, Boga lub cokolwiek innego dało ci życie i tylko ono może ci je odebrać.Ile razy ktoś pod koniec jak mu nie dawali nadzieje wyzdrowiał! eutanazja to poddanie się całkowite przecież zawsze trzeba mieć nadzieję (znam osobe której dali maksymalnie 2 lata a żyje już 20), jeśli ktoś cierpi jego cierpienie na pewno nie pójdzie na nic.

 • jasiubleep

  Oceniono 1 raz -1

  Porownywanie prawa do eutanazji z eutanazja przymusowa (patrz nazism) jest logicznie niespojne I swiadczy o niskim poziomie niektorych porownujacych. Logicznie, nie ma roznicy pomiedzy eutanazja przymusowa a zabojstwem, eutanazja z wlasnego wyboru jest bardziej etyczna wersja samobojstwa, do ktorego kazdy ma naturalnie prawo.

 • okomesan123

  Oceniono 1 raz -1

  mamo błagam nie chce juz tak zyc...nie chce zeby bolało...kiedy morfina przestaje działać moje ciało płonie zywym ogniem...chce zeby w koncu przestało..chce byc szczesliwy...chce umrzeć...
  w tym zyciu wszystko co mam to ból i płacz i strach..czy zrobiłem cos złego?dlaczego własnie ja?
  ...
  czy gdybym usłyszała takie słowa od dziecka miałabym sumienie dalej go meczyc?czy byłabym az tak podła,zeby dla własnej radosci posiadania mojego dziecka byc pod totalna znieczulicą??? Bóg daje wiec tylko on ma prawo odbierac? to niech sie zastanowi następnym razem jak bedzie dawał zycie..nad tym jakie bedzie to zycie....
  czy byłabym morderczynia czy wybawicielka?

 • igraszkabis

  Oceniono 4 razy 2

  Ja musiałam dokonać eutanazji mojej ukochanej 11-letniej suki, bo dostała raka i żaden weterynarz ani żadne leki nie pomagały, a pies pomimo środków przeciwbólowych cały czas wył z bólu. To była trudna decyzja i cały czas zastanawiam się czy można było postąpić inaczej. Gdyby to było cierpiące dziecko, które błagałoby o zakończenie jego cierpień, chyba bym się ugięła. Lepiej pozwolić odejść godnie, niż w imię źle pojętej etyki skazywać kogoś na niewyobrażalne męki.

 • princepinot

  Oceniono 7 razy -1

  dziwie sie ze zwolennicy eutanazji ne sa zwolennikami kary smierci.
  przeciez ktos moze powiedziec ze w jednej i drugiej sytuacji nie ma szansy na wyleczenie.
  mowie o sytuacjach gdzie "fachowcy" nie rokuja nadziei na resocjlizacje.
  sam nie jestem za kara smierci, ale mam watpliwosci czy prawo do eutanazji to rzeczywiscie tylko prawo skoro w wielu pezypadkach osoba ktora straci zycie nie decyduje.
  nikt mnie nie przekona ze dzieci decyduja.

 • princepinot

  Oceniono 1 raz -1

  dyskutujac nad nowym prawem nakezy dokladnie znac wszystkie szczegoly i niuanse, inaczej to demagogia nie nazywajac tego glupota. slogany i glupoty opowiadaja najczesciej politycy i gazety.
  prawda o nowym prawie nie jest zapisana wvustawie ale w szczegolowych przepisach takze tych wykonawczych. takze prawo do eutanazji ma w zapisach szczegoly ktore trzeba znac zeby o nim dyskutowac

 • princepinot

  Oceniono 4 razy -2

  inny przypadek to sprawa usuniecia ciazy w jednym z polskich szpitali. dziecko mialobyc autystyczne wiec rozpoczeto operacje. usunieto tylko ze dziecko wazace 700 g nie umarlo, a mialo umrzec.
  widzac to lekarze zaczeli ratowac dziecku zycie. i uratowali, niestety do konca zycia bedzie mialo klopoty z sercem, bo prawie je zabito.
  mozna sie iec pomylic, mozna chciec sie pomylic itd...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX