Zdrojewski o dotacji dla muzeum w świątyni: To nie był bejsbolista, tylko Ojciec Święty

- Jestem przekonany, że Jan Paweł II zasługuje na muzeum i że ta lokalizacja jest optymalna. On przecież nie był znanym bejsbolistą, tylko Ojcem Świętym, przywódcą duchowym. Dla mnie wybudowanie jego muzeum jest słuszne - tak w TOK FM minister Bogdan Zdrojewski bronił decyzji o 6 mln dotacji dla muzeum Jana Pawła II i kardynała Wyszyńskiego.
- Ja walczę zarówno o prawa i ateistów, jak i katolików, choć oni zwalczają się nawzajem, od czasu do czasu nie przebierając w środkach - deklarował w "Poranku" TOK FM minister Bogdan Zdrojewski. - 91 proc. Polaków uznaje Jana Pawła za autorytet, za postać tysiąclecia to nie tylko trzeba uszanować tę opinię publiczną, ale trzeba uszanować, że w polskiej racji stanu mieści się też ta instytucja w dobrej lokalizacji - mówił.

Pytany przez Janinę Paradowską o krytyczne głosy dotyczące "dotacji dla Świątyni Opatrzności" minister przekonywał, że to żadne trudności. - Lubię problemy, w których nie mam wątpliwości co do swoich racji. Jestem przekonany, że Jan Paweł II zasługuje na muzeum, że lokalizacja tego muzeum jest optymalna. On przecież nie był znanym bejsbolistą, tylko Ojcem Świętym, przywódcą duchowym. Dla mnie wybudowanie jego muzeum jest słuszne i będę bronić ten decyzji - mówił Zdrojewski.

Minister przekonywał, że choć budowa muzeum jest kosztowna, to wybudowanie takiej instytucji poza Świątynią Opatrzności Bożej byłoby znacznie droższe.

- Andrzej Stasiuk mówi, że nie sposób już się ruszyć po Polsce, by nie trafić na miejsce upamiętniające Jana Pawła - zauważyła prowadząca program Janina Paradowska.

- Ma rację. Ale dobre wzorce muszą mieć dobre miejsca i dobrze zbudowane muzea. I muzeum Jana Pawła może zmniejszy presję na upamiętnianie jego postaci, co robi się bardzo często zupełnie bez wyczucia i szacunku do przestrzeni - przyznał Zdrojewski.

6 milionów dotacji Ministerstwa Kultury dla muzeum w Świątyni Opatrzności Bożej budzi kontrowersje. Po oburzeniu, facebookowych akcjach sprawę wziął w swoje ręce Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny "Liberte". Najpierw wysłał pytania o przekazywanie pieniędzy, a następnie złożył w prokuraturze doniesienie ws. przekroczenia uprawnień.

Więcej o: