Kos-Krauze: To Tusk dał 6 mln dla Świątyni Opatrzności, a nie resort kultury. PiS: Piękne wotum z okazji kanonizacji JPII

- To jest przedwyborcza decyzja Donalda Tuska - mówiła Joanna Kos-Krauze, komentując w audycji ?Sterniczki? 1. Programu Polskiego Radia wysokość dotacji przyznanej przez Ministerstwo Kultury dla muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej. - To piękne wotum z okazji kanonizacji Jana Pawła II - odpowiedziała jej Małgorzata Sadurska z PiS.
Znana reżyserka uważa, że decyzja o przyznaniu dotacji dla muzeum przy Świątyni Opatrzności Bożej nie zapadła na szczeblu ministerialnym, tylko rządowym. - To jest decyzja Donalda Tuska. Rosną sondaże PiS-u, Platforma nie może na dzień dzisiejszy skonfliktować się z Kościołem. To są działania przedwyborcze, powiązane z utrzymaniem Hanny Gronkiewicz-Walz na stanowisku prezydenta Warszawy - powiedziała.

Joanna Kos-Krauze przypomniała wystąpienie arcybiskupa Kowalczyka, który namawiał mieszkańców do nieuczestniczenia w referendum o odwołanie prezydent Warszawy. To właśnie ze względu na niską frekwencję wynik referendum był nieważny, a Hanna Gronkiewicz-Walz pozostała na stanowisku. - Przypomnijmy sobie, co powiedział jeden z polskich arcybiskupów, że nie trzeba iść na referendum, że można zachować postawę bierną. To jest absolutnie polityczna sprawa. W przyszłym roku to muzeum też dostanie pieniądze. Jest to normalna strategiczna decyzja - stwierdziła.

"Żądanie takich pieniędzy świadczy o samym Kościele"

- To więcej mówi o tym, kto wnioskuje. Tak bogata archidiecezja jak warszawska, która chce zdążyć na przyjazd papieża Franciszka i pokazać to, straszne moim zdaniem, architektoniczne przedsięwzięcie. Myślę, że żądanie takich pieniędzy świadczy w jakiś sposób o samym Kościele. Uważniej przyjrzałabym się samym wnioskującym - powiedziała na antenie radiowej "Jedynki" Joanna Kos-Krauze.

- Fajne jest natomiast to, że społecznie zaczynamy monitorować i rozmawiać. To my musimy patrzeć, co się w tym ministerstwie dzieje. Mieć realny wpływ. Przed wyborami takich kwiatków to jeszcze dużo będzie - dodała reżyserka.

Innego zdania była Jolanta Fedak z PSL. Była minister pracy i polityki społecznej w rządzie PO-PSL uważa, że decyzja o przyznaniu dotacji jest wyłączną sprawą odpowiedniego ministra. - Ponieważ byłam ministrem, to wiem, że to była decyzja pana ministra - powiedziała.

- Ale mógł do pani zadzwonić w każdej chwili premier i poprosić o przychylność dla wniosku złożonego przez taką czy inną instytucję - pytał prowadzący audycję Robert Kowalski. - Premier może prosić, oczywiście. Tylko że to pan minister podpisuje i konstytucyjnie odpowiada za swoje decyzje. To nie jest jakieś dziecko, które można do czegoś przymusić. Nie trzeba być ministrem - odparła.

Zdaniem Jolanty Fedak kluczowe w tej sprawie będzie stwierdzenie, czy przyznane pieniądze faktycznie zostaną wydane zgodnie z ich przeznaczeniem. - Wielkim problemem jest to, czy to są pieniądze na budowę Świątynie Opatrzności Bożej, a nie na muzeum Jana Pawła II. Na to jest taka rada, żeby tę dotację porządnie rozliczyć. Jeżeli pieniądze nie będą wydane zgodnie z prawem, to powinny być cofnięte - powiedziała. - Jeżeli opinia publiczna będzie o rozliczeniu tej dotacji poinformowana, to ja nie widzę tu większych problemów - dodała posłanka PSL.

"Mnie zbulwersowało 9,5 miliona dla Centrum Sztuki Współczesnej"

Problemu z przyznaniem dotacji ani z jej wysokością nie widzi natomiast Małgorzata Sadurska z Prawa i Sprawiedliwości. - To jest muzeum poświęcone Janowi Pawłowi i kardynałowi Wyszyńskiemu. W tym roku, dosłownie za 2-3 miesiące nastąpi kanonizacja Ojca Świętego Jana Pawła II. Te 6 milionów złotych to jest piękny gest, piękny dar, piękne wotum z okazji tej kanonizacji - stwierdziła.

Sadurska uważa, że dzięki tym pieniądzom każdy Polak będzie mógł zapoznać się z nauką Jana Pawła II. - To są pieniądze na muzeum dostępne dla szerokiej publiczności, gdzie będą mogły osoby przyjść i zapoznać się z tym, co powinno być ważne dla każdego Polaka, a mianowicie z nauką Jana Pawła II, z jego wizją świata, człowieka. Oraz z dorobkiem Stanisława Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia - powiedziała w audycji Roberta Kowalskiego posłanka PiS.

- Jeżeli kogoś bulwersuje 6 milionów dla świątyni, to mnie zbulwersowało 9,5 miliona w 2013 roku dla Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie była ta okropna instalacja "Adoracja" pana Markiewicza. To była obrzydliwa instalacja. Goły facet turlający się po krzyżu - dodała na antenie radiowej "Jedynki" Sadurska.

- Jeżeli ktoś toleruje tego typu instalacje w CSW, to proszę pozwolić na to, żeby w muzeum przy Świątyni Opatrzności Bożej było muzeum poświęcone wielkiemu Polakowi, który w tym roku będzie ogłoszony świętym - podkreśliła Sadurska.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>
Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>


Więcej o:
Komentarze (471)
Kos-Krauze: To Tusk dał 6 mln dla Świątyni Opatrzności, a nie resort kultury. PiS: Piękne wotum z okazji kanonizacji JPII
Zaloguj się
 • 0zoja29

  0

  Kościół i Państwo to dwie odrębne instytucje! Nie zgadzam się, by nasze pieniądze szły na kościół! na Watykan ! Watykan jest bogaty, niech finansuje muzea swoich świętych, ale nie Państwo Polskie !!!

 • zimmel

  Oceniono 2 razy 2

  Zapominacie ile to PiS wydawał na Swiątynie a ile Rydzykowi.Tam dopiero szły miliony.A czy naprawdę ktoś kiedyś widział cuda???? MITY,MITY.

 • losiu4

  Oceniono 4 razy -4

  pani Krauze jest aby nieposzkodowana na umyśle? Wybiórcza podała odpowiedni obrazek na co idzie ta forsa. A idzie na muzeum. Nie wiem, pani ma kopoty z czytaniem ze zerozumieniem?

  Pozdrawiam

  Losiu

 • stenia312

  Oceniono 1 raz 1

  To bulwersujące że w tej swiątyni będą chowani ludzie kościoła a minister kultury robi klerowi z naszych pieniędzy prezent na ich grobowce ,do czego to dochodzi że ministrowi nie zależy na krzewienia kultuty dla mlodzieży tylo na ogłupianiu ludzi że nie kultura jest tu ważna tylko jakieś symbole religijne które już są coraz gęściej budowane w Polsce już chyba wystarczy tych schronów już w tych co są wybudowane nie ma ludzi ale kler ma tam duże pieniądze ,czemu minister nie buduje dla dzieci i młodzieży obiektów sportowych na wioskach i malych miasteczkach aby dzieci sie nie nudziły i nie robili przestępstw/

 • kieszonkowiec12

  Oceniono 2 razy 2

  Boże, chroń nas przez Kościołem! Klechy są fałszywe. Jak ludzie nie chodzą na wybory do parlamentu, to kler drze ryja, że to nie po katolicku, że trzeba oddać głos. A jak referendum ws. odwołania Waltz, to można nie iść i grzechu nie ma.
  Sadurska jest stuknięta. Jak będę chciała zapoznać się z twórczością i myślą JP2, to poczytam jego dzieła. Kościół za 6,5 mln zł nie jest mi do tego potrzebny. Niech wydaje ze swoich pieniędzy, a nie naszych. Głupia złodziejka. Kiedy ten PiS zdechnie w końcu razem z PO?

 • kibicka.rrr33

  Oceniono 3 razy 3

  Zalecam również uczciwym ludziom i to przeczytać .
  Konkordat, dokument hańby
  blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/666966,konkordat-dokument-hanby.html

 • kibicka.rrr33

  Oceniono 4 razy 2

  Przed kanonizacja jest Karol Wojtyła(Jan Paweł II ) , warto i o tym wiedzieć .To zalecam przede wszystkim tym utrzymawszy ludziom, korzy tak bezrefleksyjnie wierzą duchownym.
  JAN PAWEŁ 2 - OBROŃCA KSIĘŻY PEDOFILÓW
  www.ryszard-matuszewski.com/pl/jan_pawel_2_obronca_ksiezy_pedofilow,688,,list.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX