6 mln zł na muzeum w kościele? "Na litość boską, przestrzegajmy Konstytucji! A nie: w sposób pokątny dajemy na Kościół..."

- Według moich informacji Muzeum Jana Pawła II nie będzie znajdowało się w osobnym budynku czy gmachu, lecz w głównej bryle świątyni - mówił w TOK FM dr Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego WPiA UW. - Te 6 mln zł to koronny dowód na to, że państwo polskie wyraźnie narusza nakaz zachowania bezstronności światopoglądowej - dodał Borecki.
Chodzi o dotację ministra Bogdana Zdrojewskiego. Ten przeznaczył 6 mln zł na budowę Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. A to spotkało się z oburzeniem. - Według posiadanych przeze mnie informacji Muzeum Jana Pawła II nie będzie znajdowało się w osobnym budynku czy gmachu - mówił w TOK FM dr Paweł Borecki.

- Muzeum będzie integralnie w głównej bryle świątyni. Każdy, kto będzie chciał iść do muzeum, będzie musiał wejść do kościoła i poddać się oddziaływaniu sfery katolickiej - stwierdził ekspert z Uniwersytetu Warszawskiego. - Obawiam się, że przeznaczenie 6 mln zł na muzeum, a tak naprawdę na Kościół, to koronny dowód na to, że państwo polskie wyraźnie narusza nakaz zachowania bezstronności światopoglądowej, do czego zobowiązuje art. 25 ust. 2 Konstytucji.

"Przestrzegajmy Konstytucji!"

To nie pierwsza dotacja, którą od państwa dostaje Archidiecezja Warszawska. W latach 2005-2006 Sejm przyznał swoją uchwałą 30 mln zł na realizację budowy kościoła. - Jeżeli wydanie 30 mln zł budzi opór społeczny, to minister powinien mieć świadomość, że powtarzanie tej sytuacji też spotka się z oporem społecznym, będzie odebrane jako sprzeczne z Konstytucją - komentował w audycji Post Factum dr Borecki.

- Nie sądzę, żeby jakakolwiek odpowiedzialna siła polityczna w tym kraju chciała zbić kapitał polityczny na podważaniu zasług Jana Pawła II. Natomiast, na litość boską, jeżeli Konstytucja nakłada obowiązek, by władze publiczne zachowały bezstronność w sprawach światopoglądowych, to przestrzegajmy prawa najwyższego rzędu - kontynuował gość TOK FM. - A nie w sposób pokątny, zakamuflowany po raz kolejny przeznaczane są pieniądze na budowę świątyni, która ma charakter partykularny, bo taki charakter nadał jej Kościół katolicki.

Więcej o:
Komentarze (59)
6 mln zł na muzeum w kościele? "Na litość boską, przestrzegajmy Konstytucji! A nie: w sposób pokątny dajemy na Kościół..."
Zaloguj się
 • tepicpo

  Oceniono 2 razy 2

  ti, borecki ...."uczony", który ANTYKLERYKALNE brednie, pragnie ubierać w naukowe stroje... tylko, że tej Inteligentny inaczej doktor, nie zna przepisów... w jego naukowe "teorie" wierzy tylko juz on sam xd

 • ayouseptim

  Oceniono 4 razy 2

  Przytaczam wypowiedź Krzysztofa Zanussiego, który po pięcioletnim pobycie na zachodzie powiedział, że tam nauczył się szanować publiczne pieniądze.

 • skuba2

  Oceniono 4 razy 4

  Kolega Zdrojewski powinien pamiętać, że w kościołach i tak nie będą agitowali za PO tylko za Rydzykiem! Już Miller przekonał się, że paktowanie z czarnymi może tylko wyjść bokiem!

 • india.wr

  Oceniono 3 razy 3

  Trzeba by naszym politycznym elitom zrobić taki festiwal jak zrobiło ludność Bośni i Hercegowiny swoim. dawanie pieniędzy publicznych na kościoły, indoktrynacje kościelna w szkołach to okradanie narodu, w którym nie tylko żyją katolicy.

 • korcia2000

  Oceniono 4 razy 4

  Niech Platforma nie liczy na mój głos w wyborach. Uważałem tę partię za nowoczesną, wolną od przesądów, zachowującą neutralność światopoglądową. Zawiodłem się.

 • belmondo1956

  Oceniono 7 razy 7

  Zdrojewski na szczaw!!!!

 • belmondo1956

  Oceniono 6 razy 6

  Zdrojewski do dymisji! Czyżby Kaczor zapomniał, że powinien tak krzyczeć na każdy ruch ministra z rządu Tuska.

 • igla5858

  Oceniono 4 razy 4

  Powiem krotko . " swiatynia wypatrznosci bezboznej" ...

 • almagus

  Oceniono 4 razy 4

  Czekaj aby dać suplement, więc nie czekam.

  DLACZEGO?

  Z troski. Dla nich zabawa.
  Pytanie co mam z tego?
  Kłopoty i niesława.
  Pytanie zadaję dlaczego?

  Czy w interesie rodaków?
  Nie znajdując niczego.
  Jak jakaś banda pętaków.
  Złodziej krzyczysz, dlaczego?

  Razem ćwierć miliarda prawie.
  Na prezesa nienawistnego.
  Areszt, haki na rozprawie.
  Dopaść, oskarżyć, dlaczego?

  Bóg z księdzem wynalazkiem.
  Wybór drania mszalnego.
  Spasiony związkowiec z kaskiem.
  Durnie do władzy, dlaczego?

  Sanatorium kościelne, pałace.
  Dlaczego, krzycz dlaczego?
  Dlaczego ja na to płacę?
  Pieniądze z podatków na niego?

  Nieopodatkowany przychód.
  Do banku zagranicznego.
  A mój mizerny dochód.
  Na nich idzie, dlaczego?

  Zza szyby przepychu obłudy.
  Pogarda dla straconego.
  Obca im praca i trudy.
  Niszczenie państwa, dlaczego?

  2013-09-03 almagus

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14543214,Tusk__To_Kaczynski_jest_mistrzem_zanurzania_ludzi.html#BoxSlotII3img
  almagus.blox.pl/html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX