6 mln zł na muzeum w kościele? "Na litość boską, przestrzegajmy Konstytucji! A nie: w sposób pokątny dajemy na Kościół..."

- Według moich informacji Muzeum Jana Pawła II nie będzie znajdowało się w osobnym budynku czy gmachu, lecz w głównej bryle świątyni - mówił w TOK FM dr Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego WPiA UW. - Te 6 mln zł to koronny dowód na to, że państwo polskie wyraźnie narusza nakaz zachowania bezstronności światopoglądowej - dodał Borecki.
Chodzi o dotację ministra Bogdana Zdrojewskiego. Ten przeznaczył 6 mln zł na budowę Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. A to spotkało się z oburzeniem. - Według posiadanych przeze mnie informacji Muzeum Jana Pawła II nie będzie znajdowało się w osobnym budynku czy gmachu - mówił w TOK FM dr Paweł Borecki.

- Muzeum będzie integralnie w głównej bryle świątyni. Każdy, kto będzie chciał iść do muzeum, będzie musiał wejść do kościoła i poddać się oddziaływaniu sfery katolickiej - stwierdził ekspert z Uniwersytetu Warszawskiego. - Obawiam się, że przeznaczenie 6 mln zł na muzeum, a tak naprawdę na Kościół, to koronny dowód na to, że państwo polskie wyraźnie narusza nakaz zachowania bezstronności światopoglądowej, do czego zobowiązuje art. 25 ust. 2 Konstytucji.

"Przestrzegajmy Konstytucji!"

To nie pierwsza dotacja, którą od państwa dostaje Archidiecezja Warszawska. W latach 2005-2006 Sejm przyznał swoją uchwałą 30 mln zł na realizację budowy kościoła. - Jeżeli wydanie 30 mln zł budzi opór społeczny, to minister powinien mieć świadomość, że powtarzanie tej sytuacji też spotka się z oporem społecznym, będzie odebrane jako sprzeczne z Konstytucją - komentował w audycji Post Factum dr Borecki.

- Nie sądzę, żeby jakakolwiek odpowiedzialna siła polityczna w tym kraju chciała zbić kapitał polityczny na podważaniu zasług Jana Pawła II. Natomiast, na litość boską, jeżeli Konstytucja nakłada obowiązek, by władze publiczne zachowały bezstronność w sprawach światopoglądowych, to przestrzegajmy prawa najwyższego rzędu - kontynuował gość TOK FM. - A nie w sposób pokątny, zakamuflowany po raz kolejny przeznaczane są pieniądze na budowę świątyni, która ma charakter partykularny, bo taki charakter nadał jej Kościół katolicki.

Więcej o: